Ukrajina vyhráva bitku o jedno zásadné miesto: Kyjev tu môže Putina ostro ponížiť

  • Krym sa stal jedným z hlavných dôvodov súčasnej vojny na Ukrajine
  • A teraz hrozí, že pre jeho anexiu zažije Putin poriadne poníženie
Putin stráca Krym, je to preňho obrovským ponížením. Ukrajinský vojak a Putin
Ilustračné foto TASR/AP, Evgeniy Maloletka, Mikhail Metzel
  • Krym sa stal jedným z hlavných dôvodov súčasnej vojny na Ukrajine
  • A teraz hrozí, že pre jeho anexiu zažije Putin poriadne poníženie

Ukrajincom sa darí úspešne postupovať na mieste, ktorým sa to všetko začalo. Na ich polostrove s názvom Krym, ktorý v roku 2014 násilne vojensky obsadilo a anektovalo Rusko. Opätovný zisk tohto ukrajinského územia sa prakticky od začiatku invázie z februára 2022 považuje za jeden z hlavných cieľov Kyjeva.

Ako píše The Kyiv Post, Ukrajina na tomto mieste neustále napreduje. Od straty Krymu síce prešlo už desať rokov, no práve počas toho súčasného sa očakávajú veľké pokroky kyjevskej armády.

Ruskí vojaci strávili na Kryme celé roky roky kopaním zákopov, budovaním vojenských základní a podobne. Niekdajšie obľúbené dovolenkové miesto premenili na vojenský uzol. A ani to nestačí. Špeciálne operácie Ozbrojených síl Ukrajiny (AFU) tu posledné dva roky doslova opakovane decimovali logistické schopnosti a vojenskú pripravenosť Kremľa.

Podľa uznávaného think-tanku Atlantic Council Ukrajina tento rok zasiahla viac ako tucet významných cieľov na polostrove. Všetky pritom zohrávajú dôležitú úlohu v ruskej vojenskej stratégii. Šlo o útoky na ruské letecké základne, radarové stanice a komunikačné body.

Ukrajina tu dokázala vyčerpať ruskú leteckú a komunikačnú infraštruktúru a uskutočnila efektívnu a inovatívnu námornú ofenzívu proti ruskej Čiernomorskej flotile.

Málokto dával v tejto oblasti Kyjevu šancu. No opak sa stal pravdou. Používal bezpilotné lietadlá aj vodné drony a dokázal potopiť aj zostávajúce obávané moskovské plavidlá. Kremeľ začal svoje lode v tejto flotile postupne sťahovať preč. V júli 2024 ukrajinské námorníctvo oznámilo, že posledné ruské vojnové lode opustili aj neďaleké Azovské more. Čierne more, v ktorom leží aj Krym, tak zostalo úplne bez ruských lodí.

K čomu to vedie? K hanbe

Úsilie Ukrajiny o izoláciu Krymu ťaží aj z ochoty Západu. Ako vieme, USA Kyjevu dodávajú obrovské množstvo techniky vrátane rakiet ATACMS. Za zmienku ale rozhodne stoja aj riadené strely od britských a francúzskych partnerov.

Západ Krym kolektívne uznáva ako súčasť Ukrajiny. To znamená, že tu neplatia obmedzenia, ktoré mu inak bránia používať západných zbrane vo vnútri Ruska. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ale v júli 2024 aj tak naznačil, že to nie je úplne pravda.

„Poviem vám úprimne, nemôžeme použiť všetko a všade na Kryme,“ povedal.

Ukrajinské útoky na Krym a najmä ich úspešnosť sú pre Rusko nesmierne zahanbujúce. Kremeľská propaganda totiž okupáciu ukrajinského polostrova a jeho anexiu z roku 2014 vykresľuje ako najväčší úspech celej vlády Vladimíra Putina. Má ísť o symbol návratu Ruska k veľmocenskému postaveniu, a podobne. Súčasná Putinova neschopnosť brániť Krym sa preto všeobecne vníma ako jeho osobné ponižovanie.

Moskva zatiaľ stále popiera, že by sa situácia na Kryme zhoršovala. Naďalej propaguje polostrov ako bezpečnú dovolenkovú destináciu. Ak však súčasná ukrajinská kampaň neprestane naberať na intenzite, Kremeľ to skutočne bude musieť obmedziť. A keď prizná, že okupáciu Krymu ukrajinská kyjevská armáda skutočne ohrozuje, pôjde o jednu z jeho významných psychologických porážok.

Zdroje: The Kyiv Post, Atlantic Council

Najnovšie videá

Trendové videá