Ukrajina zavrie ropovod Družba, padlo rozhodnutie. Budapešť posiela ministra do Moskvy
- Ukrajina od januára 2025 zastaví prevádzku ropovodu Družba, ktorý zásobuje Maďarsko, Českú republiku a Slovensko ruskou ropou
- Rozhodnutie môže ohroziť dodávky ropy do strednej Európy
- Ukrajina od januára 2025 zastaví prevádzku ropovodu Družba, ktorý zásobuje Maďarsko, Českú republiku a Slovensko ruskou ropou
- Rozhodnutie môže ohroziť dodávky ropy do strednej Európy
Ukrajina od 1. januára 2025 zastaví prevádzku ropovodu Družba, ktorý zásobuje Maďarsko, Českú republiku a Slovensko ruskou ropou. Podľa servera hvg.hu to povedal v piatok poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak, informuje spravodajca TASR v Budapešti.
Podľa Podoľaka odstavením vedení a vylúčením ruských nosičov energie príde Moskva o svoj najlepší trh.
„Európa bola spoľahlivý a dobrý trh, Rusi na ňom najviac zarábali. Všetci v Európe teraz pracujú na tom, aby Rusko nehralo silnú rolu na kontinente,“ dodal.
V prípade ropovodu Družba Podoľak nepovedal, že by sa ním nemohla prepravovať ropa iného ako ruského pôvodu. Kým to nebude jasné, treba podľa servera jeho slová chápať tak, že ropovod bude úplne odstavený.
Ak sa tak stane, môže byť narušená bezpečnosť dodávok ropy v Maďarsku, keďže ropu je možné okrem ropovodu Družba dovážať iba prostredníctvom jadranského ropovodu z Chorvátska.
Maďarský minister odletel do Moskvy
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v piatok odletel do ruského Petrohradu. Uviedol to v piatok server mfor.hu s odvolaním sa na status ministra na Facebooku.
Server v tejto súvislosti pripomenul, že Ukrajina v piatok ráno oznámila, že od 1. januára 2025 zastaví prevádzku ropovodu Družba, ktorý zásobuje Maďarsko, Českú republiku a Slovensko ruskou ropou, informuje spravodajca TASR v Budapešti.
Szijjártó nedávno viackrát hovoril o tom, že dodávky ropy do Maďarska nie je možné zabezpečiť bez tranzitu ruskej ropy ropovodom Družba, píše mfor.hu.
„Energetickú bezpečnosť Maďarska nemožno zaručiť bez ruského plynu. To nie je vecou ideológie, ale fyziky a matematiky. Dnes si takéto vyhlásenie v Európe vyžaduje určitú odvahu, ale Maďarsko je spokojné s energetickou spoluprácou s Ruskom, ktorá je jedným z kľúčov k energetickej bezpečnosti krajiny,“ napísal Szijjártó v piatok popoludní na Facebooku po stretnutí s generálnym riaditeľom ruskej energetickej spoločnosti Gazprom Alexejom Millerom.
Reakcia Českej Republiky
V reakcii na otázku agentúry Reuters týkajúcu sa vyjadrení poradcu ukrajinského prezidenta Mychajla Podoľaka o možnom zastavení dodávok ruskej ropy od januára, vyslanec pre energetickú bezpečnosť Václav Bartuška pripomenul, že Ukrajina už predtým varovala pred týmto scenárom.
„Nie je to prvýkrát, ale tentoraz to môžu myslieť vážne – uvidíme,“ napísal Bartuška v textovej správe. „Pre Českú republiku to však nie je problém.“
Český štátny prevádzkovateľ ropovodov MERO s cieľom znížiť závislosť od ropovodu Družba investuje do zvýšenia kapacity ropovodu TAL z Talianska do Nemecka, ktorý je napojený na ropovod IKL zásobujúci Českú republiku.
Premiér Fico pohrozil Ukrajine už začiatkom augusta
Ako sme ťa informovali v tomto článku, v júni tohto roku Ukrajina sprísnila sankcie voči spoločnosti Lukoil, čím prakticky znemožnila tejto ruskej firme využívať svoje územie na prepravu ropných produktov. Tento krok mal vplyv aj na Slovensko, ktoré je stále závislé od ruskej ropy.
Lukoil čiastočne zásoboval ropou aj rafinériu Slovnaft, ktorá má síce zabezpečené dodávky ruskej ropy od iných dodávateľov a objednané alternatívne zdroje, no dlhodobé prerušenie dodávok by mohlo mať negatívny vplyv na bratislavskú rafinériu, uviedla TASR.
Premiér Robert Fico (Smer-SD) varoval Ukrajinu, že ak sa tranzit ropy cez jej územie čoskoro neobnoví, Slovnaft zastaví dodávky nafty na Ukrajinu, ktorá pokrýva 10 % jej spotreby. Fico tiež zdôraznil, že Slovensko sa nechce stať rukojemníkom ukrajinsko-ruských vzťahov.
Zdroje: TASR, Reutures