Ukrajina žiada o zrýchlený vstup do NATO
- Kyjev podáva žiadosť o urýchlený vstup do NATO
- Oznámil to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
- Kyjev podáva žiadosť o urýchlený vstup do NATO
- Oznámil to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Ukrajina podáva žiadosť o „zrýchlený“ vstup do Severoatlantickej aliancie (NATO). V piatok to vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po tom, ako jeho ruský náprotivok Vladimir Putin podpísal zmluvy o pričlenení okupovaných regiónov Ukrajiny k Rusku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.
„Podpísaním žiadosti Ukrajiny o urýchlený vstup do NATO robíme náš rozhodný krok… Prakticky sme už preukázali kompatibilitu s aliančnými štandardmi. Sú skutočné pre Ukrajinu – skutočné na bojisku a vo všetkých aspektoch našej interakcie,“ povedal Zelenskyj.
„Dôverujeme si, pomáhame si a chránime sa. Toto je aliancia,“ dodal.
Okupantov vyženú, sľubuje prezident
Čo presne znamená „zrýchlená“ žiadosť, zatiaľ nie je známe, keďže prijatie nového člena musia jednomyseľne schváliť ostatné členské štáty NATO, uvádza AP.
Ukrajinský prezident zopakoval prísľub vyhnať okupantov z obsadených území. „Celé územie našej krajiny bude oslobodené od tohto nepriateľa – nepriateľa nielen Ukrajiny, ale aj samotného života, ľudskosti, práva a pravdy,“ uviedol. Dodal, že Rusko o tomto zámere vie a cíti ukrajinskú silu. „Vidí, že práve tu, na Ukrajine, dokazujeme silu našich hodnôt,“ pokračoval.
Od začiatku ruskej invázie na Ukrajine sa ukrajinská armáda prezbrojuje a od zbraní zo sovietskej éry postupne prechádza na štandardy NATO. Ambície Kyjeva vstúpiť do NATO boli pre Moskvu jednou zo zámienok na februárovú inváziu na Ukrajinu, pripomína britská spravodajská stanica Sky News.
Kým je pri moci Putin, rokovať nebudú
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok vyhlásil, že Ukrajina nebude rokovať s Ruskom, kým bude pri moci ruský prezident Vladimir Putin. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
„Sme pripravení na dialóg s Ruskom, ale… s iným ruským prezidentom,“ povedal ukrajinský prezident.
Putin v piatok podpísal zmluvy o pričlenení okupovaných regiónov Ukrajiny k Rusku, ktoré sa vzťahujú na Doneckú a Luhanskú oblasť a časti Chersonskej a Záporožskej oblasti. Začal sa tým proces ich anektovania v rozpore s medzinárodným právom.
Pod dokumenty pridali svoje podpisy aj Moskvou dosadení lídri štyroch ukrajinských oblastí. Stalo sa tak tri dni po ukončení Kremľom zorganizovaných „referend“ v týchto oblastiach o pripojení k Rusku.
Zelenskyj v reakcii na tieto tzv. ľudové hlasovania predtým uviedol, že Ukrajina po nich už nebude môcť rokovať s Ruskom. V prípade anektovania okupovaných území Moskvou pohrozil veľmi tvrdou odozvou zo strany Kyjeva.
Putin obviňuje Západ
Ruský prezident Vladimir Putin v piatok vyhlásil, že Západ sa snaží oslabiť Rusko a rozdeliť ho na menšie štáty, ktoré sa obrátia proti sebe. Obvinil tiež západné krajiny zo sabotovania plynovodov Nord Stream v Baltskom mori. TASR informácie prevzala od stanice BBC, denníka The Guardian a agentúry AFP.
Západ je podľa Putina „nenásytný“ a chce premeniť Rusko na svoju „kolóniu“. „Nechcú nás vidieť ako slobodnú spoločnosť. Chcú nás vidieť ako dav otrokov,“ povedal ruský líder v prejave v Kremli, pri ktorom oznamoval anexiu ukrajinských oblastí okupovaných Ruskom.
Putin uviedol, že Rusko je veľkou krajinou s veľkou civilizáciou, ktorá odmieta žiť pod „falošnými pravidlami“ nadiktovanými Západom. Tvrdil tiež, že západné „koloniálne“ elity neveria v právo ľudí na sebaurčenie.
Šéf Kremľa okrem toho vyhlásil, že Rusko nie je zodpovedné za energetickú krízu. Tá podľa jeho tvrdenia vznikla v dôsledku mnohých rokov nesprávnej politiky, realizovanej už dlho pred vojnou na Ukrajine. Ruský líder kritizoval aj kapitalizmus s tým, že nie je správnou cestou, ako zabezpečiť ľuďom potraviny.
Členské krajiny EÚ v piatok v spoločnom vyhlásení „rázne odmietli a jednoznačne odsúdili nezákonnú anexiu ukrajinského územia“.
Pripojenie ukrajinských území ako nezákonné kritizovali aj vrcholní predstavitelia EÚ. Anexia Doneckej a Luhanskej oblasti a častí Záporožskej a Chersonskej oblasti nie je medzinárodne uznaná.
Zdroj: TASR