Ukrajinci dostali do rúk „Terminátora“ v radoch protivzdušnej obrany. Chránil Biely dom aj Pentagón

  • Ukrajina dostala ďalšie systémy protivzdušnej obrany NASAMS a Aspide
  • Jeden strážil Washington D.C. a druhý Španielsko
  • Ako fungujú tieto systémy?
Protivzdušný systém NASAMS.
Flick/KONGSBERG
  • Ukrajina dostala ďalšie systémy protivzdušnej obrany NASAMS a Aspide
  • Jeden strážil Washington D.C. a druhý Španielsko
  • Ako fungujú tieto systémy?

Ruské dronové útoky mieriace na ukrajinskú kritickú infraštruktúru zdôraznili potrebu Ukrajiny chrániť svoje nebo. Z toho dôvodu Nemci urýchlili dodanie svojho systému Iris-T SLM, a podobne zareagovali aj Spojené štáty a Španielsko.

„Pozrite sa, kto je tu!“ napísal na sociálnej sieti ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov. K príspevku pripojil fotku západných systémov protivzdušnej obrany NASAMS a Aspide.

Ukrajina má nimi už disponovať, čo podľa neho bude znamenať posilnenie obrany voči ruským vzdušným útokom zameriavajúcim sa na kritickú infraštruktúru.

„Na Ukrajinu dorazili systémy protivzdušnej obrany NASAMS a Aspide! Tieto zbrane výrazne posilnia ukrajinskú armádu a posilnia bezpečnosť našej oblohy,“ uviedol na sociálnych sieťach Reznikov, ktorý v tejto súvislosti vyjadril vďaku partnerom Ukrajiny – Nórsku, Španielsku a Spojeným štátom. 

„Budeme pokračovať v zostreľovaní terčov nepriateľa, ktoré na nás útočia,“ ubezpečil ukrajinský minister obrany.

Reznikov už v októbri oznámil, že na Ukrajinu doviezli prvý zo štyroch prisľúbených nemeckých systémov protivzdušnej obrany IRIS-T SLM, uvádza TASR.

Ruské rakety a drony za posledný mesiac zničili zhruba tretinu ukrajinských elektrární. Vláda v Kyjeve preto vyzvala Ukrajincov, aby v maximálnej možnej miere šetrili elektrinou, hlavne v čase najväčšieho zaťaženia energetickej siete. Po celej Ukrajine v dôsledku ruských útokov dochádza k plánovaným odstávkam aj nepredvídaným výpadkom elektrickej energie.

NASAMS používa rakety, ktoré má NATO bežne vo výzbroji 

NASAMS (National Advanced Surface-to-Air Missile Systems) je systém protivzdušnej obrany stredného až dlhého dosahu vyvinutý nórskou spoločnosťou Kongsberg a americkou firmou Raytheon. Vláda Spojených štátov ich zakúpila práve od nórskej spoločnosti celkovo osem kusov. V októbri Biely dom uviedol, že dodané v blízkej dobe budú dva.

Systém má účinný dostrel 30 až 40 kilometrov, zamerať ciele vie do 120 kilometrov. V batérii sa nachádza 6 striel. Vybavený je rádiolokátorom, pričom je vysoko mobilný. Dá sa prepravovať na vozidlách, ale umiestnený vie byť aj na zemi a v lodných kontajneroch.

Protivzdušný systém NASAMS.
zdroj: Flick/KONGSBERG

Používať môže viac druhou munície vzduch – vzduch AIM-9X Sidewinder, IRIS-T a najčastejšie rakety AMRAAM, ktoré využívajú aj spojenecké lietadlá Severoatlantickej aliancie (NATO). Posledné menované používajú pri počiatočnom priblížení využíva aj inerciálny navigačný systém.

Práve to, že strely AMRAAM sú používané Alianciou, je výhoda, v blízkej dobe preto nehrozí, že by ich Ukrajina mala nedostatok. The Warzone uviedol, že rakety AMRAAM patria k najvyspelejším na svete, pri použití s NASAMS si dokážu poradiť s nepriateľskými lietadlami, ako aj s dronmi.

Systém má vo vyzbrojí viacero armád NATO, ako sú Spojené štáty, Holandsko, Litva, Nórsko a Španielsko. Spojené štáty ho použili ako ochranu pri prezidentskej inaugurácii, ale aj na ochranu Bieleho domu alebo Pentagónu.

Aspide má dosah 25 kilometrov a letí 4 Mach 

MBDA Aspide je taliansky protilietadlový raketový komplet s krátkym až stredným dosahom. Ukrajine ho darovalo Španielsko. Existuje však vo viacerých verziách, ktoré sú nainštalované na viaceré nosiče. The Warzone ale pripomína, že Španielsko si v minulosti objednalo verziu Aspide 2000, ktorú možno spustiť z exportných verzií systému protivzdušnej obrany Skyguard.

Raketový systém Aspide 2000 je vybavený poloaktívnym radarovým vyhľadávačom a dokáže efektívne zasiahnuť ciele vo vzdialenosti až 25 kilometrov. Raketa pritom letí rýchlosťou 4 Mach.

Aspine
zdroj: Flickr/ Ejército del Aire y del Espacio Ministerio de Defensa España

Nesie pritom 35 kilovú fragmentačnú hlavicu s vysokým účinkom a jednostupňový raketový motor s vysokým ťahom.

Systém má vo vyzbrojí viacero krajín NATO, ako Grécko, Taliansko, Španielsko či Turecko.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: TASR, The WarZone

Najnovšie videá

Trendové videá