Ukrajinci dúfajú, že ukrutná zima sa stane ich výhodou. Majú pripravený plán

  • Zima je na bojisku krutým obdobím, Ukrajinci dúfajú, že sa im to podarí využiť
  • Rozhodujúce však bude, či im USA a EÚ poskytnú ďalšiu pomoc
ukraine
TASR/AP, Efrem Lukatsky
  • Zima je na bojisku krutým obdobím, Ukrajinci dúfajú, že sa im to podarí využiť
  • Rozhodujúce však bude, či im USA a EÚ poskytnú ďalšiu pomoc

Na prvý pohľad sa môže zdať, že zima praje Rusom. Nie je náhoda, že ruský prezident Vladimir Putin si pred takmer dvoma rokmi vybral práve toto obdobie, aby spustil nevyprovokovaný útok na Ukrajinu. Hlboko zamrznutá pôda praje ofenzívam, pretože na rozdiel od blatistého terénu sa po nej dokážu pohybovať aj vojenské vozidlá.

Putin sa tiež pokúsil zimu využiť na svoj teror voči ukrajinskému obyvateľstvu, ktoré sa pokúšal odstaviť od tepla a elektriny.

Napriek tomu, že Rusi už preberajú iniciatívu na bojisku a spúšťajú lokálne protiútoky, Ukrajinci dúfajú, že to budú oni, kto v skutočnosti bude ťažiť zo zimy.

Sily Kyjeva sa spoliehajú na to, že sú lepšie vybavené ako ich nepriatelia. Ukrajinci získali vo veľkých počtoch zimné vojenské oblečenie, ktoré ruským jednotkám väčšinou chýba. Okupačné vojská sú zväčša slabo vybavené, taktiež trpia nízkou morálkou, ktorá sa v zimnom počasí ešte zhoršuje.

Predošlý rok svet obleteli zábery ruských vojakov, ktorí v zákopoch doslova umreli. Zaznamenaný bol aj prípad ruského vojaka, ktorý opustený a podchladený v zákopoch spáchal radšej samovraždu.

„Minulý rok sa objavili desiatky videí z dronov, ktoré ukazovali mŕtvych alebo umierajúcich ruských vojakov na podchladenie. Zima môže byť na strane Ukrajiny – ak budú Ukrajinci poriadne vybavení a Rusi tak slabo vybavení ako vlani,“ napísal na sociálnej sieti X, pretým známej ako Twitter, britský novinár Euan MacDonald, ktorý už roky žije v Kyjeve.

Denník Bild uvádza, že Ukrajincom pomáha nielen zimné oblečenie, ale aj fakt, že ukrajinskí vojaci častejšie rotujú. To znamená, že na pár týždňov opúšťajú predné línie, čo im umožňuje regeneráciu.

Ruskí vojaci rotujú len veľmi ojedinele a v predných líniách trávia aj celé mesiace. Práve tento fakt prispieva k ich nízkej morálke.

Rozhodnúť môže vojenská pomoc 

Ukrajinci navyše dali Rusom pocítiť vlastnú medicínu. Minulý týždeň podnikli hromadné dronové útoky na ruské mestá a na mestá v okupovanom Donecku a Luhansku. V Donecku sa im podarilo zasiahnuť elektráreň, čo spôsobilo lokálne výpadky elektriny, uvádza Newsweek.

Očakáva sa, že Kremeľ zosilní svoje útoky na ukrajinskú kritickú infraštruktúru. To, ako dlho im Ukrajina bude schopná odolávať, závisí od toho, či a kedy Európska únia a Spojené štáty schvália ďalšiu vojenskú pomoc pre Kyjev.

Minulý týždeň sa nepodarilo Európskej únii schváliť pomoc, pretože ju zablokoval maďarský premiér Viktor Orbán so svojím vetom. Očakáva sa, že v januári sa to európskej dvadsaťsedmičke podarí, ak nie, Únia má vraj pripravený plán B.

ukraine
zdroj: TASR/AP, Efrem Lukatsky

Oveľa ťažšia situácia je však v americkom Kongrese, ktorý zatiaľ nenašiel zhodu na balíčku pomoci. Republikáni požadujú zabezpečenie hranice s Mexikom, kde prebieha migračná kríza. Vyjednávači z oboch strán pracujú na dosiahnutí dohody, ktorá by bola prijateľná pre obe strany.

Očakáva sa, že definitívnu podobu dostane až začiatkom januára, keďže zákonodarcovia odchádzajú na Vianoce a vrátia sa až v januári. Predseda Senátu Chuck Schumer kvôli naliehavej situácii skrátil „prázdniny“ pre zákonodarcov o týždeň.

Pentagón tvrdí, že prostriedky na decembrovú pomoc zatiaľ má, dôjdu však k 31. decembru, urýchlene vyzval k schváleniu pomoci pre Ukrajinu. 

Bez pomoci hrozí, že Ukrajine postupne dôjde munícia, ktorú potrebuje na obranu. Ako prvé by došli rakety dlhého doletu, nasledovala by munícia do systémov protivzdušnej obrany, ktoré sú práve v zime kľúčové a chránia nielen životy obyvateľov, ale aj kritickú infraštruktúru a dodávky tepla aj elektroniky.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Bild, Newsweek, X/Euan MacDonald

Najnovšie videá

Trendové videá