Ukrajinci, ktorí u nás spôsobia autonehodu, už nevyviaznu bez platenia

  • Kto odškodní dopravnú nehodu na Slovensku, ak je zavinená ukrajinským vodičom?
  • Slovenská kancelária poisťovateľov ju najskôr odškodňovala sama
Havarované auto na ulici a eurové bankovky
Ilustračný obrázok Unsplash/@michaeljinphoto, Unsplash/@lilzidesigns
  • Kto odškodní dopravnú nehodu na Slovensku, ak je zavinená ukrajinským vodičom?
  • Slovenská kancelária poisťovateľov ju najskôr odškodňovala sama

Na Slovensko prišlo počas posledných pár mesiacov množstvo ukrajinských utečencov, ktorí utekajú pred vojenským konfliktom. Títo ľudia však so sebou na naše cesty priniesli aj viac áut s ukrajinskými ŠPZ, ktoré sú poväčšine aj bez povinného zmluvného poistenia platného na našom území. 

Kto teda odškodní dopravnú nehodu, ktorú zaviní ukrajinský vodič? Ako informuje Slovenská kancelária poisťovateľov, takúto poistnú udalosť riešila a odškodňovala v prvých mesiacoch práve ona. Avšak pravidlá sa už zmenili. 

Platné poistenie

Slovenská kancelária poisťovateľov pôvodne lehotu, počas ktorej zodpovedala za riešenie a aj vyplácala škody, ktoré spôsobili vozidlá s ukrajinskými evidenčnými číslami, predĺžila z marca až do konca júla 2022. 

Aktuálne už odškodňovanie a riešenie podobnej poistnej udalosti rieši po novom. Avšak všetko závisí od toho, či má vinník na území Slovenska platné povinné zmluvné poistenie. 

„Ak ukrajinské vozidlo má platné povinné zmluvné poistenie aj na území SR, je potrebné si na stránke Slovenskej kancelárie poisťovateľov vyhľadať likvidačné číslo zástupcu predmetnej ukrajinskej poisťovne a ďalšie kroky riešiť už s týmto zástupcom, ktorým je niektorá zo slovenských poisťovní alebo iný subjekt so sídlom v SR,“ uvádza maklér Ľubomír Hrehovčík zo spoločnosti B&H Insurance, ktorá je aj partnerom už viac ako 10 rokov spoločnosti Business Lease Slovakia v oblasti poskytovania maklérskych služieb. 

Ak sa stane, že ukrajinské vozidlo nemá platné poistenie aj pre územie Slovenska, platí aj naďalej, že poškodený bude odškodnený Slovenskou kanceláriou poisťovateľov. Peniaze získa z jej garančného fondu, pretože nehoda sa stala na území Slovenskej republiky. 

„V takomto prípade je potrebné sa obrátiť priamo na Slovenskú kanceláriu poisťovateľov – kontakty sú na stránke www.skp.sk,“ podotýka. 

Privolanie polície

Okrem iného sa od 1. júla tohto roku zmenil aj Zákon o cestnej premávke. Ten uvádza, že k poistnej udalosti nie je potrebné volať políciu, ak nedošlo ku hmotnej škode bez ohľadu na výšku a účastníci sa spoločne dohodli a vypísali spolu aj tlačivo na zabezpečenie náhrady vzniknutej škody. 

Avšak v prípade takej poistnej udalosti, kedy ju zaviní ukrajinskí vodič alebo vodič s ŠPZ akéhokoľvek iného štátu, radia odborníci políciu privolať. 

Polícia dáva pozor na prezidentov
zdroj: Ilustračný obrázok/Startitup

„Jednoznačne odporúčame privolať políciu ku každej nehode, ktorej účastníkom je vozidlo z iného štátu. Vhodné je vyhotoviť záznam o nehode na štandardnom tlačive, ktoré majú vodiči k dispozícii vo vozidle a spraviť fotodokumentáciu,“ konštatuje Hrehovčík. 

Avšak jednoduchšia situácia nastáva vtedy, ak má účastník dopravnej nehody vozidlo na operatívny lízing. Poistná udalosť má vtedy ľahšie riešenie.

„Následné kroky vedúce k uplatneniu škody už rieši priamo Business Lease,“ informuje za celú spoločnosť Vladimír Guštafík, Head of Operations Services Business Lease Slovakia. 

Okrem toho pri dokumentovaní daného typu nehody platia tri dôležité zásady. „Prvá je privolať políciu, druhá zásada je spísať záznam o nehode a treťou je vyhotoviť fotodokumentáciu. Pri dodržaní týchto troch zásad vodičovi nehrozí žiadny problém a odškodnenie za utrpenú škodu prebehne hladko,“ dodáva Guštafík. 

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: TS, Slovenská kancelária poisťovateľov

Najnovšie videá

Trendové videá