Ukrajinci „liečia“ Rusov ich medicínou, z neba na nich padajú ich vlastné míny

  • Ukrajinci prestavili dron, aby niesol ruské míny TM-62
  • Tie potom zhadzuje na bývalých majiteľov
ruské míny
reprofoto/Def Mon. canva archív
  • Ukrajinci prestavili dron, aby niesol ruské míny TM-62
  • Tie potom zhadzuje na bývalých majiteľov

Ukrajinci sa cez rok a pol trvajúcu ruskú agresiu ukázali ako veľmi vynaliezaví jedinci. Neraz sa im podarilo ukoristiť ruskú techniku, ktorú následne použili voči Rusom samotným. Rusov tak zabíjali vlastné tanky, delostrelectvo alebo dokonca aj odmínovacie zariadenia.

Najnovšie sa Ukrajincom zrejme podarilo premeniť smrtiace ruské protitankové míny TM-62 na zbraň, ktorú používajú proti ruským vojakom. Na ruské pozície ich zhadzujú pomocou dronov, ukazujú zábery, ktoré sa šíria na sociálnych sieťach.

Videá zachytávajú komerčný dron, ktorý je upravený na nosenie mín. TM-62 Ukrajinci vybavili s granátovou poistkou a potom ich umiestnili na plošinu na spodnej strane dronu. Následne dron vynesie výbušninu do vzduchu a na mieste určenia ju odistí a zhodí na ruské pozície.

Mína pritom obsahuje približne 7 kíl trhaviny a je určená na zničenie tankov a iných vozidiel. Explózia, ktorú spôsobí trhavina zhodená z dronu, vie tiež narobiť značné škody a zrejme môže byť účinná aj na likvidáciu ruských jednotiek.

Ukrajinci si ani nevedeli predstaviť také intenzívne zamínovanie 

Práve husto naukladané míny patria k najväčším prekážkam ukrajinskej protiofenzívy. Rusi ich umiestňujú aj nad rámec toho, s čím ráta ich vojenská doktrína.   

Ruská obranná doktrína hovorí o mínových poliach s hĺbkou 120 metrov. Na Ukrajine Rusi upravili svoju doktrínu a štvornásobne zvýšili hĺbku mínových polí až na 500 metrov.

Na začiatku protiofenzívy sme boli svedkami, ako niektoré západné vozidlá nadišli na míny, čo spôsobilo uväznenie ďalších vozidiel na otvorenom priestore. Nemecké tanky Leopard 2 i americké bojové vozidlá Bradley sa potom stali ľahkými obeťami ruského letectva.

Množstvo mín a nedostatok odmínovacích vozidiel spôsobili, že Ukrajinci do veľkej miery upustili od prekonávania mínových polí na vozidlách. Množstvo operácií ukrajinské sily vykonávajú peši, čo do veľkej miery spomaľuje protiofenzívu.

Ukrajinskí vojaci tvrdia, že Rusi zamínovali polia s nepredstaviteľnou intenzitou.

„Niečo také som si nevedel predstaviť,“ povedal ukrajinský vojak Sergiy pre New York Times. Vojak je súčasťou jednotky, ktorá zachraňovala vojakov zranených výbuchmi. „Myslel som si, že míny budú v rade. Ale sú nimi zaplnené celé polia, všade.“

Používajú aj skákacie míny či výbušné zariadenia pripevnené k zvieratám 

Veľkou prekážkou je aj fakt, že Rusi pridávajú k mínam aj takzvané antimanipulačné zariadenia. Tie spôsobia explóziu, ak sa s mínami skúša manipulovať, alebo ich chcú ženisti odstrániť.

Sofistikovanou metódou sú takzvané skákacie míny, ktoré po našliapnutí vystrelia šrapnely, ktoré zasiahnu okolitých vojakov. Ďalšou nebezpečnou taktikou sú spúšťacie drôty, ktoré Rusi naťahajú po celom mínovom poli. Spustiť ich môže narušenie drôtu hocikde, pričom to vyvolá explóziu a tiež spŕšku šrapnelov.

Ukraine army
zdroj: TASR/AP, Efrem Lukatsky

Už v minulosti sme písali o nebezpečnej taktike, ktorú Rusi tiež začali používať. Mínové polia doplnia o horľaviny, ktoré následne podpália granátom zhodeným z dronu. Výnimočné nie je ani to, že Rusi pripevnia výbušné zariadenia na živé zvieratá, mŕtve telá či hračky pre deti. 

Denník Washington Post nazval Ukrajinu najzamínovanejšou krajinou sveta. Post uvádza, že míny zaberajú územie približne také veľké ako Florida. Bude trvať roky, kým územia odmínujú.

Globsec uvádza, že približne 30 % územia Ukrajiny bolo vystaveného intenzívnym bojom. Po nich ostali zvyšky explozívnych zariadení, ktoré budú vyžadovať roky odmínovania.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: New York Times, Washington Post, Globsec

Najnovšie videá

Trendové videá