Ukrajinci majú guľomety na ovládač zo známej hernej konzoly: „Hráči“ sa zbrane nemusia dotknúť

  • Herná konzola Steam Deck je na Ukrajine obrovským hitom
  • Hráčom videohier po narukovaní stačia ovládače
  • Ovládajú nimi guľomety ako na počítači
Steam Deck vo vojne na Ukrajine zabíja. Ovláda guľomety
Ilustračné foto – guľometná veža a konzola Steam Deck Wikimedia Commons/ SPC. JACKSON, Zughy
  • Herná konzola Steam Deck je na Ukrajine obrovským hitom
  • Hráčom videohier po narukovaní stačia ovládače
  • Ovládajú nimi guľomety ako na počítači

Vojna na Ukrajine priniesla do sveta armádnych technológií množstvo cenných prírastkov, zistení a odhalení. A dnes už vieme, že vojny ako také sa úplne zmenili. Útočí sa predovšetkým navádzanými bezpilotnými lietadlami, no veľkú rolu tu hrajú aj doslova len hračky, lietadlá na ovládanie a obyčajné kúsky, ktoré nájdeš aj v našich obchodoch. Ukazuje to, kam sa až posunula technológia dostupná pre človeka.

Nedávno sme ťa informovali o jednotke, ktorá na Ukrajine lieta so svojimi dronmi za pár stoviek eur. Lacné lietadielka sú pritom nesmierne dôležité pre vývoj kyjevského útoku na ruskú Kurskú oblasť. Keby to nebola reálna krvilačná vojna so státisícami obetí, mnohé deti, mladí či rôzni nadšenci by si povedali: „Práca snov.“

Po novom sa na sociálnych sieťach objavila informácia, ktorá môže nadchnúť nadšencov e-športov, respektíve milovníkov počítačových a konzolových videohier. Ozbrojené sily Ukrajiny začali rozmiestňovať guľometné veže, ktoré ovládajú cez prenosné herné zariadenie nazývané Steam Deck.

Call of Duty na život a na smrť

Vo videu autor vysvetľuje, že konzola dostupná za pár stoviek eur v akomkoľvek slovenskom eshope dokáže zneškodniť až 100 ruských vojakov za mesiac. Ovláda totiž ukrajinský systém ShaBlya slúžiaci na udržanie, otáčanie, mierenie i streľbu z guľometov. Disponuje i termovíznou kamerou a širokouhlými kamerami.

Podľa informácií od United24, média, ktoré prináša správy priamo z frontu, dokážu tieto guľomety strieľať na vzdialenosť takmer 5 kilometrov. Vežu pritom vojak celý čas ovláda cez spomínanú konzolu Steam Deck. Tú normálne používajú bežní ľudia – deti, mladí, nadšenci – a hrajú sa na nej najznámejšie počítačové hry sveta.

Zabávať sa môžu aj pri obľúbených vojnových hrách. Ukrajinskí hráči hitov ako Call of Duty sa teda vďaka tomuto vynálezu môžu ocitnúť na reálnom bojisku a stále v rukách držať ovládač, nie pušku či pištoľ.

Steam Deck vo veľkom

United24 ďalej podotýka, že Steam Deck sa používa aj pri ovládaní rôznych robotov a dronov. Zohrávajú významnú úlohu na súši, vo vode aj vo vzduchu. Diaľkovo ovládané systémy majú rôzne výhody. Dokážu držať jednotky ďalej od bojov, potenciálne zachraňujú životy, a ponúkajú kombináciu nástrojov na lokalizáciu a zameranie nepriateľa. Vývoj tejto technológie rýchlo napreduje na Ukrajine aj v Rusku.

Čo sa týka priamo diania na Ukrajine, Kyjev vyjadril sklamanie z pondelkových (9. septembra) tvrdení slovenského premiéra Roberta Fica. Ten uviedol, že tamojšia vláda by mala konať v záujme odstránenia „fašistických elementov“ z radov ukrajinskej armády.

Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej Ficova výzva odráža ruské argumenty na začatie vojny na Ukrajine vo februári 2022 s cieľom jej „denacifikácie“.

„V Kyjeve sme sklamaní z vyhlásenia slovenského premiéra Roberta Fica o ukrajinských vojakoch, ktoré ide proti existujúcej úrovni dôvery a spolupráce medzi Ukrajinou a Slovenskom,“ uviedlo podľa agentúry Reuters ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí.

Zdroje: X/United24 Media, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá