Ukrajinci majú v rukách suprezbraň „silnejšiu“ ako atómovka. Ofenzíva je podľa nich na spadnutie
- Prípravy na ukrajinskú ofenzívu sú podľa Kyjeva takmer hotové
- Ukrajinci budú musieť nájsť trhlinu v obrane Rusov
- Pomôcť im môže „superzbraň", ktorú Rusi nemajú
- Prípravy na ukrajinskú ofenzívu sú podľa Kyjeva takmer hotové
- Ukrajinci budú musieť nájsť trhlinu v obrane Rusov
- Pomôcť im môže „superzbraň", ktorú Rusi nemajú
Dátum a miesto novej ukrajinskej protiofenzívy zatiaľ ostáva neznáme. Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov v piatok povedal, že prípravy sú takmer hotové.
Severoatlantická aliancia (NATO) uviedla, že už 98 % vozidiel, ktoré Kyjevu prisľúbil Západ, sa nachádza na Ukrajine.
Ukrajinci ale sami priznávajú, že pri tejto ofenzíve im môže chýbať moment prekvapenia. Podľa analytikov je ale potrebný moment prekvapenia ako ten, ktorý poznáme z vylodenia v Normandii počas druhej svetovej vojny.
Práve pri vylodení začali spojenci plánovať aj operáciu známu ako Bodyguard, ktorá mala za ciel zmiasť nacistické Nemecko a presvedčiť ho, že plánujú spustiť útok inde, a tiež neskôr, ako bolo naozaj v pláne.
Podobný trik by mohla skúsiť Ukrajina, pričom by mohla začať s menšími diverznými útokmi. Tie by sa mohli pokúsiť zmiasť ruskú obranu hlavne v okolí rieky Dneper v Záporoží aj v Chersone.
Neistota Rusov o mieste a čase útoku by mohla oslabiť schopnosť Rusov účinne sa brániť.
Bezpečnostný analytik Matthew Schmidt, ktorý pôsobí na Univerzite New Haven, pre CNN uviedol, že Ukrajinci by tak v ideálnom prípade mali „spustiť paralýzu ruského vojenského vedenia a paniku naprieč ruskými radovými“.
„Nehmotné faktory, ako taktické prekvapenie, vedenie na bojisku a bojová morálka, budú pravdepodobne rozhodujúce počas prvých 24 hodín útoku.“
Dôležitú úlohu zohrá útok na zásobovacie sklady v tyle, rýchle odmínovanie, koordinovanie paľby a presun z úrovne brigády na úroveň čaty.
Ukrajina má výhodu v tom, že si môže zvoliť čas a miesto novej ofenzívy podľa toho, kde nájde najväčšie trhliny v ruskej obrane.
Softvér CIA, ktorý využíva umelú inteligenciu
Práve s odhalením trhlín a nielen tých by Ukrajine mala pomôcť zbraň, ktorá je v skutočnosti v určitom zmysle silnejšia ako atómová zbraň. Ide o softvér, ktorý pomáha s analýzou informácií. Práve informácie a ich správne vyhodnotenie sú v dnešných vojnách jednou z najsilnejších zbraní.
Má ísť o softvér známy ako Palantir. Milovníci Pána prsteňov tento názov poznajú ako elfmi vyrobený vševidiaci kameň, ktorý môže zobrazovať vzdialené udalosti alebo potenciálne udalosti.
Softvér síce do budúcnosti nevidí, ale predpovedať udalosti zrejme vie. Produkt pochádza od pomerne neznámeho startupu s rovnakým názvom.
Vývoj softvéru začal v roku 2003 a motiváciou preň boli teroristické útoky na Svetové obchodné centrum (WTC) a Pentagón. Produkt financovala Ústredná spravodajská služba (CIA), pričom ho používala na predvídanie teroristických útokov. K používateľom sa radí aj Národná bezpečnostná agentúra (NSA) alebo Federálny vyšetrovací úrad (FBI).
Od minulého roka má softvér používať aj Ukrajina. Litovskému portálu Delfi to potvrdil jej generálny riaditeľ Alex Karps, ktorý spoločnosť založil s Peterom Thielom. Druhý menovaný je známy ako spoluzakladateľ PayPalu.
Softvér, ktorý využíva umelú inteligenciu, dokáže analyzovať dáta, ktoré Ukrajina alebo jej spojenci získali pomocou satelitov, signálov, technológií, ale aj ľudských zdrojov.
Produkt sa dokáže vyhnúť tomu, čo analytici označujú ako hmla vojny. Ide o stav, keď rozhodovacie centrá zahltí množstvo informácií, často protichodných, čo môže spôsobiť chaos a zlé konečné rozhodnutia. Kľúčovú rolu zohrávajú v softvéri algoritmy.
„Umožnenie fungovania algoritmov bolo jednou z najdôležitejších zmien, ktorým mnohí ľudia neverili. Najväčšou zmenou sa stali efektívne algoritmy a aplikácia veľkého jazykového modelu (LLM),“ povedal pre Delfi Karpas. LLM umožňuje umelej inteligencii nielen identifikovať úlohy, ale aj sa učiť a riešiť ich.
Softvér vie „predpovedať“ budúcnosť
Nebolo by preháňaním, keby sme povedali, že Palantir vie na základe dát predpovedať aj rôzne scenáre. Napríklad na základe analýzy údajov údajne dokáže softvér určiť polohu ruskej lode alebo zistiť operácie ruskej základne strategických bombardérov. Ukrajina o softvéri hovorí len zriedka. Jej predstavitelia sa občas tvária, že tieto otázky prepočuli.
The Guardian uvádza, že na základe analýzy údajov dokáže predpovedať budúcnosť niekoľko sekúnd, ale aj rokov predtým, než sa stane.
Takýto softvér ale už roky vyvoláva obavy u ľudí, ktorí si uvedomujú jeho existenciu. Obavy má aj jeho stvoriteľ Karps, ktorý pre Delfi povedal, že ak by ho nemali v rukách oni, tak by ho vytvorili znepriatelené režimy.
„Obávam sa teda o budúcnosť technológie, že by nás všetkých mohla ohroziť? Áno. Myslím, že existuje alternatíva? Nie. Prečo? Pretože ak nie my, tak naši protivníci – Rusko a Čína – vytvoria rovnaké technológie, čo bude znamenať ich výhodu, ktorá zmení pravidlá, zákony a hranice,“ dodal.
Okrem spravodajských agentúr softvér používa aj americká armáda, námorníctvo a letectvo. Karps ale naznačil, že ho môžu využívať aj krajiny Severoatlantickej aliancie (NATO), konkrétne Litva.
Zdroje: CNN, Delfi, The Guardian