Ukrajinci majú vojny plné zuby. Morálka vojska klesá, pribúda dezercií

  • S bojmi na východe sa mení aj morálka ukrajinských vojakov
  • Tá začína kolísať kvôli vysokým stratám, nedostatku zbraní a výraznej presile
Ukraine army 3
TARS/AP, Efrem Lukatsky
  • S bojmi na východe sa mení aj morálka ukrajinských vojakov
  • Tá začína kolísať kvôli vysokým stratám, nedostatku zbraní a výraznej presile

Ukrajinci sa od začiatku ruskej invázie naučili šikovne využívať informačný priestor, ktorý celý ovládli. Všetky informácie, ktoré máme o stave ukrajinskej armády a o ich stratách a úspechoch, sú preto skreslené a neúplné.

Problém s čítaním informácií o stave ukrajinskej armády a napríklad jej spotreby munície majú aj Spojené štáty a spojenci, ktorí nevedia s presnosťou určiť, koľko zásob má ukrajinská armáda a s akou účinnosťou používa delostrelectvo.

Napriek tomu sa na verejnosť začínajú dostávať informácie, že ukrajinská armáda trpí poľavujúcou morálkou, dezerciou, slabým výcvikom dobrovoľníkov, nedostatkom zbraní a munície a taktiež vysokými ľudskými stratami.

Nedostatok zbraní, munície a vysoké straty prispievajú k dezercii 

Poľavujúca morálka sa u ukrajinských vojakov začala prejavovať hlavne pri bojoch na Donbase, kde čelia výraznej presile. Denník Independent sa dostal k správe zostavenej západnými i ukrajinskými spravodajskými službami, ktorá hovorí, že Ukrajinci čelia ohromnému nepomeru.  

Ruské sily majú na Donbase prevahu v pomere 20:1 v delostrelectve a 40:1 v munícii. Priemerný dostrel ukrajinských zbraní je tiež veľmi nízky, pohybuje sa na 25 kilometrov. Rusko ich pritom môže zasiahnuť na 12-krát väčšiu vzdialenosť.

Výrazný pomer na bojisku má vplyv aj na morálku na bojisku. V týchto dňoch sa prvýkrát od začiatku invázie začína hovoriť o dezerciách ukrajinských vojakov a dobrovoľníkov.

K dezerciám v nemalom množstve prispievajú aj vysoké straty, ktorými Ukrajinci trpia. Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak v rozhovore pre BBC uviedol, že ukrajinské sily stratia denne 200 – 300 vojakov.

Tieto straty majú „vážne demoralizujúci vplyv na ukrajinské sily, ako aj veľmi skutočný materiálny vplyv; prípady dezercie každým týždňom pribúdajú,“ uviedla správa spravodajských služieb.

Dezercie potvrdilo aj pravidelné hodnotenie britského ministerstva obrany. „Ukrajinské sily v posledných týždňoch pravdepodobne zaznamenali dezercie,“ uviedlo ministerstvo.

Hodnotenie ale tvrdí, že oveľa horšia morálka je na ruskej strane. „Morálka v ruskej armáde s najväčšou pravdepodobnosťou zostáva obzvlášť problematická,“ uviedol britský rezort obrany.

Dodal, že naďalej sa vyskytujú prípady, keď ruskí vojaci odmietajú plniť rozkazy a dochádza tak k ozbrojeným konfliktom medzi dôstojníkmi a ich jednotkami.

„Medzi príčiny nízkej morálky ruskej armády patrí vnímanie slabého vedenia, obmedzená možnosť rotácie jednotiek, veľmi veľké straty, stres z bojov, pretrvávajúca zlá logistika a problémy s vyplácaním mzdy,“ napísalo britské ministerstvo obrany.

Nedostatočný výcvik a dobrovoľníci v prvej línii 

Ako na ruskej, tak i na ukrajinskej strane bojuje riadne nevycvičený personál. Rusko nasadilo do konfliktu brancov. Ukrajinci zas mali do prvej línie konfliktu poslať slabo vycvičených dobrovoľníkov, uvádza denník Washington Post.

Denník priniesol výpovede dvoch dobrovoľníkov z Užhorodu Serhiho Lapka a Vitalijho Khrusa, ktorí boli na Donbase nasadení na prvú líniu.

Lapko sa stal veliteľom roty v 5. samostatnom streleckom prápore. Jeho kolega Khrus sa stal veliteľom čaty pod vedením Lapka.

Ammunition
zdroj: TASR/AP, Natacha Pisarenko

Dobrovoľníci sa sťažujú, že ich výcvik trval menej ako pol hodinu.

„Vystrelili sme 30 guliek a potom povedali: Nemôžete dostať viac, sú príliš drahé,“ povedal Lapko. Jeho úloha a jeho mužov spočíva v bránení prvej línie ľahkými zbraňami ako sú samopaly AK-47. Prvú líniu často bombardujú Rusi delostrelectvom. Kryť chrbát im má ukrajinské delostrelectvo a tanky, ktoré sú však proti Rusom vo výraznom nepomere.  

Lapko uviedol, že on a jeho muži sa na bojisku cítia často opustení a ich nadriadení sa hlásia iba k ich úspechom, pričom im neposkytujú potrebnú podporu.

Bývalý príslušník SBU mal koordinovať letecké útoky s Rusmi 

Ukrajinská armáda sa k podobným informáciám nevyjadruje. V skutočnosti tvrdí, že rýchly postup jednotiek v niektorých oblastiach majú na starosti zradcovia.

Poradca ukrajinského prezidenta Aleksey Arestovič uviedol, že napríklad za postup v Chersonskej oblasti môže „prekrútenie kabáta“ dôstojníka ukrajinskej spravodajskej služby SBU Igora Sadochina, uvádza Ukraine Today.

„Predseda Chersonskej regionálnej rady Oleksandr Samoylenko povedal, že rýchle dobytie regiónu bolo možné vďaka zrade Igora Sadochina, zamestnanca SBU naverbovaného špeciálnymi službami Ruskej federácie,“ povedal Arestovič.

Bývalý príslušník SBU mal Rusom poskytnúť mapy s rozmiestnením jednotiek či mín. Koordinovať s nimi mal dokonca letecké útoky.

Sadochin nie je jediný prípad, ktorý prešiel na druhú stranu alebo maril obranu Ukrajiny. Na ruskú stranu alebo do zahraničia ušlo viacero príslušníkov SBU ale aj generálov.  

Zdroje: Independent, BBC, TASR, Washington Post, Ukraine Today

Najnovšie videá

Trendové videá