Ukrajinci menia Krym na „peklo“. Rusi tam nasadili nekompletnú experimentálnu zbraň, zaváňa to zúfalstvom
- Ukrajincom sa darí likvidovať protivzdušnú obranu na Kryme
- Zúfalí Rusi tam nasadili systém protivzdušnej obrany S-500
- Rusi ich majú len pár kusov, oficiálne nevstúpili ani do služby
- Ukrajincom sa darí likvidovať protivzdušnú obranu na Kryme
- Zúfalí Rusi tam nasadili systém protivzdušnej obrany S-500
- Rusi ich majú len pár kusov, oficiálne nevstúpili ani do služby
Ilegálne anektovaný polostrov Krym je momentálne najväčšou slabinou Rusov. Ide o miesto, kde majú Ukrajinci prevahu a darí sa im slobodne útočiť a tým meniť niekdajšiu ruskú pýchu na „peklo“.
Cieľom Ukrajiny je podľa všetkého protivzdušná obrana Rusov. Tú sa kyjevským silám darí úspešne likvidovať. Kyjevské sily tvrdia, že od mája sa im podarilo zničiť 15 systémov protivzdušnej obrany. Rusi mali stratiť S-300, S-350 či S-400, informuje Rádio Sloboda.
Startitup nevie nezávisle overiť toto tvrdenie, no na základe vizuálnych dôkazov, ako sú fotografie a videá, vieme potvrdiť niektoré straty.
Cielenie na protivzdušnú obranu je podľa expertov príprava na nasadenie stíhačiek F-16, ktoré majú doraziť počas tohto roka. Eliminácia protivzdušnej obrany by Ukrajincom umožnila podniknúť letecké útoky voči cieľom na Kryme. Nápomocné je aj zničenie lietadiel včasnej výstrahy a velenia Beriev A-50, ktoré slúžili ako „oči“ ruskej armády.
Ukrajincom sa darí aj vďaka precíznej príprave a spravodajským informáciám z vlastných zdrojov, spojencov či satelitov.
Brániť má zrejme Kerčský most
O tom, že situácia, čo sa týka protivzdušnej obrany, je zlá, nasvedčuje aj krok, ktorý zaváňa zúfalstvom. Tým je podľa šéfa ukrajinskej rozviedky Kyryla Budanova nasadenie systému S-500. Táto zbraň pritom ešte ani nevstúpila do služby a momentálne je v experimentálnej prevádzke.
Podľa Budanova je systém S-500 umiestený tak, aby chránil Kerčský prieliv. Zrejme má brániť pred vzdušnými hrozbami aj Kerčský most, ktorý je jedinou cestou prepájajúcou okupovaný Krym priamo s pevninským Ruskom. Tento most bol v minulosti terčom ukrajinských útokov, pričom sa im podarilo poškodiť infraštruktúru na moste a ani po opravách stále nie je v plnej prevádzke.
Kerčský most je jednou zo životne dôležitých tepien ostrova, ktorá ostáva ešte ako tak funkčná. Zásobovanie pomocou námornej dopravy je tiež zložité, keďže Ukrajinci zlikvidovali tri výsadkové lode triedy Ropucha, ktoré Čiernomorská flotila používala na zásobovanie. Navyše prístup k Čiernemu moru má flotila výrazne obmedzený kvôli hrozbe ukrajinských útokov.
Rusi momentálne najviac využívajú železničnú cestu, ktorú postavili z okupovaného Mariupolu a ktorá vedie až na polostrov. Práve železničnú trať je aj ťažšie vyradiť z prevádzky než most.
Diskutabilné je, či S-500 naozaj dokáže Kerčský most ochrániť. Forbes pripomína, že ide o nekompletný systém, ktorý Rusko vyvíja viac ako dva desaťročia.
Na papieri to má byť najmodernejší ruský systém protivzdušnej obrany, ktorý nemá mať konkurenciu. Ako sme už v minulosti informovali, otázne sú jeho schopnosti v praxi.
Oficiálne má S-500 dokázať ochrániť ciele pred balistickými raketami, hypersonickými strelami. Výrobca sľubuje aj schopnosť likvidovať ciele na hranici vesmíru, pričom dostrel má byť 500 až 600 kilometrov.
V súčasnosti Rusko disponuje pár kusmi tohto systému a otázna je aj jeho budúcnosť. Jeho vývoj a výstavbu sprevádzajú od samého začiatku problémy.
Súčasnosť nie je výnimka. S-500 pozostáva zo špičkových technológií, hlavne elektroniky, s ktorými má Kremeľ problém lebo sa na ne vzťahujú sankcie.
Účinnosť voči raketám ATACMS ostáva neistá
Sporná je hlavne jeho účinnosť voči balistickým raketám. Na papieri by mal byť schopný zostreliť balistické rakety ako americká ATACMS. Otázne je, či bude disponovať práve muníciou 77N6-N, schopnou „zabiť“ balistické rakety.
Namiesto toho môže byť vybavený raketami 48N6, ktorými disponuje už systém S-400.
Navyše stupeň protibalistických striel 77N6-N je identický s druhým stupňom rakety 9M82MV používanej variantom V4 S-300. Nebude to preto ani žiadna novinka a účinnosť má byť iba v hornej stratosfére a nižších vrstvách mezosféry.
Otázkou tak ostáva účinnosť voči balistickým raketám, akými sú ATACMS, ktorých ničenie malo byť hlavnou úlohou S-500. Nie je však vylúčené, že najnovší zázrak ruskej techniky bude len predraženou verziu systému S-400.
Zdroje: Rádio Sloboda, Forbes, archív Startitup