Ukrajinci menia taktiku, Západ je skeptický. Takto vyzerá plán na veľký úder

  • Ukrajinci menia taktiku na opotrebovávaciu vojnu
  • Vojenský stratég si myslí, že táto taktika si vyslúžila negatívnu nálepku neoprávnene
  • Ukrajincom môže pomôcť
protiofenzíva
TASR/AP, Libkos
  • Ukrajinci menia taktiku na opotrebovávaciu vojnu
  • Vojenský stratég si myslí, že táto taktika si vyslúžila negatívnu nálepku neoprávnene
  • Ukrajincom môže pomôcť

Kto si myslel, že ukrajinská protiofenzíva sa zmení na bleskovú vojnu, zrejme ostal z vývoja udalostí sklamaný. Rozčarovaný je aj Západ, ktorý protiofenzíve nedáva príliš veľké šance na úspech.

Možno v dôsledku počiatočných neúspechov aj skutočností, že všadeprítomné ruské míny a opevnenia je ťažké prekonať, Ukrajinci sa rozhodli zmeniť taktiku. Už to nemá byť blesková vojna, ktorá spočíva z prelomenia obrany a rýchleho postupu, ale skôr vojna opotrebovania.

Ukrajinci sa rozhodli útočiť na ciele, ktoré Rusom poriadne skomplikujú život na okupovaných častiach Ukrajiny. Atakujú ciele, akými sú veliteľské stanovištia, zásobovacie línie, sklady munície a iné logistické prvky ruskej armády.

Používajú pritom britsko-francúzske strely dlhého doletu Storm Shadow, ktoré vedia prekonať až 250 kilometrov. Rakety, ktoré sú tiež známe pod francúzskym názvom SCALP, tak vedia zasiahnuť ciel na celom území, ktoré Rusko na Ukrajine ilegálne okupuje.

Podľa expertov aj Ukrajincov sú účinnejšie ako rakety so salvových raketometov HIMARS, nielen dostrelom, ale aj faktom, že sú len veľmi ťažko zachytiteľné ruskou protivzdušnou obranou.

„So Storm Shadow odpálite atrapu a antiradarovú strelu. Všetko v rovnakom čase, rovnakým smerom. Takže ak sa Rusi pokúsia zachytiť Storm Shadow, dostanú na svoj radar protiradiačný zásah. Plus atrapy. Veľmi, veľmi efektívne veci,“ uviedol pre The Times podplukovník veliteľstva protivzdušnej obrany Kyjeva.

Ukrajinci disponujú aj americkými strelami ADM-160 Miniature Air-Launched Decoys (MALD), ktoré sú schopné rušiť radary a tiež oklamať protivzdušnú obranu, takže napodobňujú radarové podpisy rôznych druhov lietadiel.

Okrem toho Ukrajinci dostali od USA aj protiradarovú strelu AGM-88 High-speed Anti-Radiation Missiles (HARM). Obe vyššie menované strely pravdepodobne Ukrajinci používajú kombinovane so Storm Shadow, pričom dramaticky zvyšujú úspešnosť strely.

Nová taktika môže byť len dočasná, myslí si expert 

Ukrajincom sa v uplynulých dňoch podarilo zničiť dva mosty pri Chonhare a Heničesku (v Chersonskej oblasti), ktoré spájajú Ruskom okupovaný Krym s ďalšími časťami okupovanej Ukrajiny na juhu. To vytvára vážne problémy pre ruské zásobovacie cesty do tejto časti krajiny.

Prechod na opotrebovávaciu vojnu vyvoláva obavy na Západe, britský vojenský stratég Lawrence Freedmann si ale myslí, že neoprávnene.

„Stratégia opotrebenia sa často opisuje ako alternatíva k taktickému pohybu síl za účelom územného zisku bez toho, aby sa museli neustále spoliehať na opevnené pozície. To ponúka atraktívnejšie vyhliadky na rozhodujúce víťazstvo na bojisku,“ uviedol stratég pre Die Welt.

Freedman si myslí, že taktika získala negatívne podfarbenie neoprávnene a množstvo ľudí si ju spája s pätovou situáciou a dlhou vojnou. „Hoci opotrebovávacie vojny často začínajú patovou situáciou a postrádajú brutalitu a drámu taktickej vojny, stále môžu viesť k víťazstvu,“ vysvetlil Freedman.

„Môže to byť preto, že vytvárajú podmienky pre návrat k aktivovanej vojne alebo preto, že porazená strana si uvedomuje, že jej situácia sa môže len zhoršiť a že musí nájsť cestu von,“ dodal.

Ukraine conter
zdroj: TASR/AP, Libkos

Vojenský stratég uvádza, že Ukrajinci nemusia na trvalo využívať túto taktiku. Môžu ju používať len určitý čas, na to, aby pripravili pôdu pre väčšie mechanizované útoky.

Ak sa im podarí Rusov oslabiť, vtedy môžu pristúpiť k mohutnejším a razantnejším útokom. Ukrajina stále do bojov nezapojila všetky brigády, ktorými disponuje. Navyše, mnohí vojaci ešte len teraz absolvujú výcvik v zahraničí. Taktiež majú dostať aj ďalšie západné vozidlá, akými je napríklad americký tank Abrams.

Ukrajincov však tlačí čas. Na jeseň a cez zimu sa ukrajinské polia zmenia na legendárne bahno, známe ako Rasputica. Pohyb obrnených vozidiel vtedy bude veľmi ťažký až nemožný. Dôjsť môžu aj rakety Storm Shadow, ktorých Briti ani Francúzi nemajú veľa. Nahradiť ich môžu americké strely ATACMS, Biely dom ale s rozhodnutím váha. 

Zdroje: The Times, Die Welt

Najnovšie videá

Trendové videá