Ukrajinci môžu mať pri novej protiofenzíve veľký problém. Podľa experta im chýba zásadná technika

  • Ukrajina môže mať pri spustení novej protiofenzívy problémy, samotné tanky nemusia stačiť
  • O jej schopnostiach dosiahnuť väčšie územné zisky údajne pochybujú aj USA
Ukrajinci a obrnený transporter najsilnejšie armády sveta
TASR/AP, Roman Chop
  • Ukrajina môže mať pri spustení novej protiofenzívy problémy, samotné tanky nemusia stačiť
  • O jej schopnostiach dosiahnuť väčšie územné zisky údajne pochybujú aj USA

Analytik Bradley Bowman uviedol, že na úspech Ukrajiny bude potrebné používať takzvanú vševojskovú taktiku kombinovaných zbraní. Len s ňou by ukrajinská armáda dokázala preraziť silné opevnenia ruskej armády.

Ukrajinci s touto taktikou majú nejaké skúsenosti a taktiež sú na ňu cvičení v zahraničí, nikdy ju však nepoužili v takom veľkom meradle, ako by na úspech ofenzívy bolo potrebné.

Súhlasí aj analytik Nick Gunnell, bývalý dôstojník britského kráľovského inžinierstva, ktorý má rozsiahle skúsenosti s prerážaním obrany.

„Každý musí zohrať svoju rolu. Je to veľmi vysoké riziko,“ uviedol pre Financial Times. Ukrajina zatiaľ nevykonávala takéto operácie vo veľkom rozsahu. Ruské opevnenia pozostávajú zo zamínovaného územia, betónových blokov prezývaných dračie zuby a následne ďalšieho zamínovaného územia, zákopov a protitankovej priekopy.

AMX-10 RC
zdroj: DVISHUB/ U.S. Air Force, Destani K. Matheny

Problémom je aj fakt, že Ukrajina ani Rusko nemajú vzdušnú nadvládu, čo môže ovplyvňovať úspešnosť protiofenzívy. Analytici pripomínajú, že len málo ofenzív bolo úspešných bez leteckej podpory.

Uniknuté dokumenty Spojených štátov ukazujú, že ani americkí predstavitelia nepočítajú s veľkými územnými ziskami Ukrajiny, približuje denník Washington Post.

Sila zakorenenej ruskej obrany spojená s „pretrvávajúcimi ukrajinskými nedostatkami vo výcviku a zásobách munície pravdepodobne sťaží postup a zhorší straty počas ofenzívy“, uvádza dokument.

Zásielky zbraní meškajú 

Ukrajinskí a americkí predstavitelia simulovali takzvané vojnové hry, ktoré im pomohli pochopiť dopady viacerých scenárov vedenia ofenzívy. Simulácie ukázali, že pokiaľ sa ofenzíva rozptýli, šanca, že bude úspešná, sa zmenšuje.

Presné miesto a čas spustenia ofenzívy je tajný. Očakáva sa jej zameranie na východ Ukrajiny alebo na juh, kde by mohli Ukrajinci zaútočiť na takzvaný pozemný most, ktorý spája Krym so zvyškom krajiny.

Ukrajinskí vojaci vystupujú na bojové vozidlo pri Kyjeve,
zdroj: SITA/AP Photo/Vadim Ghirda, File

Predstavitelia USA aj Ukrajiny pre Post uviedli, že Ukrajinci začínajú chápať obmedzenia ich ofenzívy, no Spojené štáty dúfajú v narušenie voľného pohybu ruských vojsk a zbraní na území podzemného mostu.

Ukrajinský predstaviteľ vinní zo vzniknutej situácie oneskorenie dodávok zbraní. S tým súvisí aj oneskorenie výcviku ukrajinských vojakov.

„Najkritickejšou časťou je meškanie už sľúbených systémov, čo oneskoruje výcvik novovzniknutých brigád a protiofenzívy ako celku,“ vysvetlil.

Ukrajinskú armáda už bola mnohokrát podceňovaná, najskôr na začiatku invázie, keď mnohí tvrdili, že to bude len otázka dní, kým padne Kyjev. Neskôr pri minuloročnej protiofenzíve, keď sa nečakali žiadne zásadné územné zisky, no Ukrajinci pritom dokázali obsadiť Cherson. Nie je preto pre vylúčené, že Ukrajinci prekvapia aj teraz.

Zdroje: Euronews, Financial Times, Washington Post

Najnovšie videá

Trendové videá