Ukrajinci nasadili zbraň, ktorá môže totálne zmeniť vojnu. V Kremli rastú obavy

  • Experti sa zhodujú, že pre Kyjev ide o kľúčový moment
  • Rusi o dodávke amerických zbraní hovoria ako o obrovskej chybe Bidena
Na snímke Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj.
Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj TASR/Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
  • Experti sa zhodujú, že pre Kyjev ide o kľúčový moment
  • Rusi o dodávke amerických zbraní hovoria ako o obrovskej chybe Bidena

Odkedy začal konflikt v Izraeli, väčšina mediálnej pozornosti sa venuje práve bojom medzi Izraelčanmi a Hamasom, a tak sa vojna u našich východných susedov dostala trošku do úzadia. Je to do určitej miery aj logické, keďže vojna na Ukrajine už o pár dní bude mať dvadsaťmesačné „výročie“. 

Avšak práve v týchto dňoch sa môžu odohrávať kľúčové chvíle doterajšieho priebehu. Ako informuje portál Wiadomosci, Ukrajina totiž použila americké rakety ATACMS (Army Tactical Missile Systems) s hlavicami na submuníciu, pričom tieto rakety sú schopné zasiahnuť cieľ až do vzdialenosti 165 km, píše agentúra Reuters.  

Použitie nových zbraní potvrdil aj Zelenskyj, ktorý sa poďakoval USA

Použitie týchto striel zo strany Ukrajiny potvrdil samotný prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten uviedol, že jeho vojaci použili ATACMS po tom, čo jeho armáda v utorok oznámila, že zaútočila na dve letecké základne na ukrajinskom území, ktoré sú teraz pod kontrolou Ruska.

Ukrajinské špeciálne sily uviedli, že na dvoch územiach riadených zo strany Moskvy, pri Luhansku na východe Ukrajiny a v Berďansku na juhu pri Azovskom mori bolo zničených deväť vrtuľníkov, odpaľovač rakiet protivzdušnej obrany, vzletové a pristávacie dráhy a ďalšie vybavenie. BBC dopĺňa, že pri tejto operácii desiatky ruských vojakov prišlo o život alebo je zranených. 

„Dnes vyjadrujem osobitnú vďačnosť Spojeným štátom. Účinkovali veľmi presne. ATACMS sa osvedčili,“ napísal Zelenskyj na sociálne siete bez uvedenia podrobností o tom, kedy a kde boli použité, avšak bolo to hneď po spomínaných útokoch pri Luhansku a Berďansku. 

AP News zdôrazňuje, že dodanie striel ATACMS bolo zahalené rúškom tajomstva s tým, že prvé verejné uznanie o ich prevzatí zo strany Ukrajiny príde po tom, keď budú rakety použité na bojisku. Toto intenzívne utajovanie je výraznou zmenou oproti predchádzajúcim americkým zbraniam, ktoré poslala Bidenova administratíva.

Takmer vo všetkých ostatných prípadoch USA verejne oznámili svoje rozhodnutie pred odoslaním zbraní a vybavenia zo zámoria. Pravdepodobným dôvodom je to, že držba rakiet s takým dlhým doletom (165 kilometrov) dáva Ukrajine významnú schopnosť zasiahnuť ruské ciele, ktoré sú ďaleko, čo umožňuje ukrajinským silám zostať v bezpečí mimo dosahu ruských striel.

Rusi hovoria o obrovskej chybe USA

O tom, že dodanie striel ATACMS bol dôležitý krok pre ďalší vývoj vojny na Ukrajine, svedčí blesková a najmä mimoriadne ostrá odpoveď Kremľa. Ruský prezident Vladimir Putin mal v stredu vôbec prvý verejný prejav od ukrajinských úderov na letiská na území ovládanom Ruskom. 

„Ide o ďalšiu obrovskú chybu USA. Ukrajine strely ATACMS nijakým spôsobom nepomôžu. Iba predĺžia jej agóniu. Vojna je vojna. A, samozrejme, povedal som, že ATACMS predstavuje hrozbu. Je to samozrejmé. Najdôležitejšie však je, že tieto rakety nie sú úplne schopné drasticky zmeniť situáciu pozdĺž kontaktnej línie. Je to nemožné,“ cituje 71-ročného Putina britský The Guardian.

Himars
zdroj: Flickr/U.S. Department of Defense, Sgt. Bill Boecker

Ruský prezident zároveň dodal, že týmto opatrením sa Spojené štáty stali ešte viac zapojenou stranou do konfliktu na Ukrajine, a to znamená, že bude nasledovať odpoveď Kremľa. Tá bude spočívať v rozmiestnení niekoľkých ruských stíhačiek vyzbrojených hypersonickými raketami v okolí Čierneho mora. 

Azda ešte tvrdšie slová zazneli od ruského veľvyslanca v USA Anatolija Antonova. „Dôsledky tohto kroku, ktorý bol pred verejnosťou zámerne utajený, budú mimoriadne závažné. Washington dôsledne presadzuje politiku úplného obmedzovania bilaterálnych vzťahov. Spojené štáty naďalej presadzujú priamy konflikt medzi NATO a Ruskom,“ povedal pre Reuters. 

Rusko bude mať na bojisku veľké problémy 

Celé to bude mať podľa analytikov z prestížnej americkej neziskovej organizácie Inštitút pre štúdium vojny (ISW) ďalekosiahlejšie dopady. Analytici vo svojich denných analýzach uviedli, že Rusko bude pre dodávku amerických rakiet ATACMS na Ukrajinu pravdepodobne prinútené presunúť svoje vojenské letectvo preč z prednej línie.

Presun frontového letectva do tyla dočasne zníži nielen obranné, ale aj útočné schopnosti ruskej armády. To môže byť pre Ukrajinu kľúčové, najmä v súvislosti s tým, že chladné zimné mesiace sa nezadržateľne blížia. Experti sa zhodujú, že pre Kyjev môže dodávka ATACMS znamenať rozhodujúci moment. 

Ukrajinci okrem toho budú môcť útočiť na ruské muničné sklady a logistiku. Takýmto spôsobom môžu významne zredukovať schopnosť Rusov zásobovať predné línie a dokonca udržať niektoré mestá. 

Útoky na zásobovanie a logistiku sme videli už pri raketách dlhého doletu SCALP, známych tiež ako Storm Shadow. Britsko-francúzskych striel však Ukrajinci mali len limitovaný počet, preto je dodanie ATACMS také významné.  

Zdroje: The Guardian, Reuters, AP News, BBC, ISW, Wiadomosci

Najnovšie videá

Trendové videá