Ukrajinci sa nebudú musieť na Krym „natlačiť“, aby spôsobili jeho pád, tvrdí generál Macko
- Generál Macko bol najvyššie postaveným Slovákom v štruktúrach NATO
- Verí, že výhra Ukrajiny je dôležitá aj pre bezpečnosť Slovenska
- Ako to vidí s protiofenzívou, nám prezradil v rozhovore
- Generál Macko bol najvyššie postaveným Slovákom v štruktúrach NATO
- Verí, že výhra Ukrajiny je dôležitá aj pre bezpečnosť Slovenska
- Ako to vidí s protiofenzívou, nám prezradil v rozhovore
Dohady o tom, či už prebieha dlhoočakávaná ukrajinská ofenzíva naberajú na obrátkach. Na chystanú protiofenzívu, jej ciele, jej možné úspechy sme sa spýtali slovenského generála vo výslužbe Pavla Macka.
Generál bol najvyššie postaveným Slovákom v štruktúrach Severoatlantickej aliancie (NATO), kde velil Výcvikovému centru spojeneckých síl. Vysoké pozície zastával aj v slovenskej armáde, kde mal na starosti celoarmádnu logistiku. Pôsobil tiež ako zástupca veliteľa pozemných síl aj generálneho štábu.
Významné bolo aj jeho pôsobenie v Afganistane, kde v rámci Medzinárodných bezpečnostných a pomocných síl riadil medzinárodný štáb NATO, ktorý organizoval operácie v rámci celého Afganistanu.
Po odchode z armády v roku 2018 sa Macko rozhodol vstúpiť do politiky. V roku 2020 kandidoval za koalíciu PS/Spolu, ktorá sa do NR SR nedostala. V súčasnosti je predsedom strany Občianski demokrati Slovenska (ODS).
- Aká dôležitá je mobilita pre Ukrajincov
- Na aké citlivé miesta ruskej armády sa Ukrajinci snažia útočiť
- Ako je na tom ruská obrana a či sa dá prekonať
- Akým spôsobom vedia Ukrajinci vyštvať Rusov z Krymu bez toho, aby tam vôbec vstúpili
- Ako veľmi Ukrajincom pomôže strela Storm Shadow
Začala už podľa vás ukrajinská protiofenzíva?
Keď si to vezmeme čisto vojensky a odborne, protiofenzíva už začala, lebo súčasťou protiofenzívy sú určité formovacie operácie alebo po anglicky shaping operations. A toto už môžeme niekoľko týždňov pozorovať na Ukrajine.
Videli sme, že Ukrajinci bránili Bachmut a robili okolo neho taktické protiútoky. Ale teraz si vyslovene pripravujú pôdu na hlavnú fázu bojov, ktorá môže, ale aj nemusí prísť. Aktuálne môžeme pozorovať, že vo väčšej intenzite ničia sklady, podnikajú masové dronové útoky do hĺbky ruskej zostavy, narušujú im velenie, zásobovanie a udržujú ich v neistote.
K čomu to smeruje a aké ciele momentálne Ukrajinci majú?
Celé to smeruje k tomu, že redukujú schopnosť Rusov preskupovať sa vo veľkom meradle. Ak chcete vykonávať rozhodujúce boje, musíte niekde udrieť. Ak sa vám podarí ruskú obranu, ktorá je na niektorých miestach silná, takpovediac „otvoriť“, musíte postupovať rýchlejšie ako protivník.
Je to podobné ako na lodi. Ak v nej máte dieru, musíte ju upchať rýchlejšie, než sa tam dostane toľko vody, že sa začnete potápať. Ak by Ukrajinci zaútočili bez tejto prípravy, Rusi by nápor mohli udržať, preskupiť sa, privolať si posily a udrieť naspäť.
V takejto situácii je útočník, v tomto prípade Ukrajinci, zraniteľný. Na tomto princípe skrachovala minuloročná ruská ofenzíva rovnako ako tá pri Bachmute. Protiofenzíva podľa mňa už dávno beží, a to na viacerých úrovniach.
Akých ?
Ide o formovacie operácie, rovnako ako tie psychologické, ktoré vidíme, že fungujú. Vidíme to napríklad na extrémne podráždených reakciách Rusov na akékoľvek malé taktické útoky Ukrajincov. Sú totiž vo veľkej neistote, pretože nevedia, kde Ukrajinci udrú.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Na ktorý úsek frontu môže smerovať ukrajinská protiofenzíva
- Či pôjde o jednu osamotenú operáciu, alebo bude pozostávať z viacerých udalostí
- Či majú Ukrajinci dosť zbraní a munície na protiofenzívu
- Či obstojí argument o eskalácii
- Či hrozí pokles podpory Západu, ak by bola protiofenzíva neúspešná
- Či Robert Fico verí veciam, ktoré rozpráva o Ukrajine
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom