Ukrajinci si v Bratislave otvorili bistro s gruzínskou kuchyňou. Takéto špeciality u nás nikde inde nenájdeš
- Bistro vedie gruzínsky tím z Ukrajiny
- Je zamerané na tradičné jedlá, ktoré ti uvaria v nových priestorov na Mickiewiczovej 2
- Bistro vedie gruzínsky tím z Ukrajiny
- Je zamerané na tradičné jedlá, ktoré ti uvaria v nových priestorov na Mickiewiczovej 2
Tím Ukrajincov sa rozhodol do Bratislavy priniesť domácu kuchyňu s jedlami podľa tradičných receptúr. Majitelia bistra prevádzkujú aj rodinnú firmu, ktorá vyrába naturálne peľmene či vareniky, ktoré sú šokovo mrazené, aby sa zachovala ich pôvodná chuť a vôňa.
Všetky suroviny, z ktorých pripravujú jedlá, sú čerstvé a domáce. Mleté mäso, ktoré používajú na plnenie peľmeňov, je výlučne čerstvé (nie rozmrazené) a aj ich múka musí mať prémiovú kvalitu.
Hitom sú chinkali – tradičné gruzínske jedlo so špeciálnym spôsobom prípravy. Ide o skutočné umenie s originálnym rituálom lepenia týchto mäsových taštičiek.
Plnka na chinkali sa pripravuje z hovädzieho a bravčového mäsa. Následne sa pridáva rôzne korenie a veľa byliniek. Chinkali sa takisto môžu plniť syrom Suluguni. Táto plnka je nielen náhradou mäsa pre vegetariánov, ale tiež príjemným spestrením gruzínskej kuchyne, ktorá je rajom pre mäsožravcov.
Keď do tohto bistra vstúpiš, už na prvý pohľad uvidíš, že stoly sú rozmiestnené tak, aby si sa tu cítil pohodlne ako vo dvojici, tak aj vo väčšej spoločnosti.
„Najprv bol nápad vytvoriť miesto, kam by ľudia nechodili len s cieľom dobre sa najesť. Chceme, aby sa tiež cítili komfortne v interiéri bistra, ktorý je útulný a navodzuje pocit domova. Cieľ bol, aby sa človek pozeral na Zepen House ako na svoj dom, v ktorom vyrastal, a na čašníka ako na kamaráta, ktorého pozná dlhé roky. Milujeme túto krajinu a všetkých jej obyvateľov,“ prezradil zakladateľ bistra Tigran Dzigua.
Prevádzku sa im podarilo otvoriť až na šiesty pokus. Sú presvedčení, že ak si človek v biznise stanoví cieľ, je potrebné si za ním ísť, bez toho, aby sa obzeral späť.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
„Finančne sme to pokryli na naše náklady, a teda bez zadlženia. Nerozmýšľali sme ani tak nad nejakou návratnosťou. Hlavné bolo naplnenie našej vízie, návratnosť financií síce neodhadujeme, ale nebude to trvať dlho.“
Hovoria, že v bistre sú pripravení na akýkoľvek nával ľudí a všetky komplikácie sú odhodlaní zvládnuť. „Prácu neberieme ako samozrejmosť. Je to taká hra, existujúce ciele by mali človeku slúžiť ako maják, ale nič viac. Pracujeme v podstate celý deň, vždy, keď nám napadne niečo nové, inovatívne, tak to ideme zrealizovať. “
Čo sa týka aktuálnej situácie na Ukrajine, majitelia bistra hovoria, že ich vojna znepokojuje tak, ako aj ostatných ľudí na Slovensku, no aj napriek tomu sa nechcú vzdať. Čo sa týka expanzie, tá nie je vylúčená, no všetko má podľa ich slov svoj čas.
Čo nájdeš v ponuke bistra?
Objednať si tu môžeš napríklad Charčo za 4,90 eur. Je to gruzínska národná polievka z hovädzieho mäsa, s ryžou, vlašskými orechmi, paradajkami a tkemali – gruzínskou slivkovou omáčkou.
Za pokrm nesúci názov Chačapuri po megrelsky zaplatíš 8,90 eur. Ide o tenko vyvaľkané cesto s bohatou syrovou plnkou. Na rozdiel od adžarského chačapuri má okrúhly tvar a vrch koláča sa posype ešte jednou vrstvou syra.
Zabúdať netreba ani na Kubdari za 9,90 eur. Kubdari je gruzínsky koláč s mäsom. Pripravuje sa z čerstvého hovädzieho a bravčového mäsa. Je veľmi aromatické, keďže sa doň pridáva veľa gruzínskych byliniek.
Samozrejme je tu aj Lobio – majstrovské dielo národnej gruzínskej kuchyne. V Gruzínsku sa Lobio varí v každom dome. Konštantnými zložkami sú fazuľa, cibuľa, koriander a korenie: ucho-suneli, koriander, tkemali a vlašské orechy. Jeho cena je 6,50 eur.
Napokon je tu gruzínsky Ostri. V tomto prípade čakaj ľahký pikantný hovädzí guľáš s množstvom zeleniny, ktorý je v Gruzínsku veľmi obľúbený tak doma, ako aj v reštauráciách. Toto jedlo je neuveriteľne aromatické, mierne pikantné a veľmi chutné. Má pomerne bohatú chuť a hustú konzistenciu. Jeho cena je 6,50 eur.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy