Ukrajinci vytiahli ďalšiu supermodernú a lacnú zbraň. Laserový trojzubec Rusov doslova prepichne

  • Ukrajinci tvrdia, že vyvinuli laserovú zbraň, ktorej dali meno Trojzubec
  • Zasiahnuť by mala vedieť cieľ až na dva kilometre, Kyjevu by mohla pomôcť s ochranou proti dronom
Na snímke zbraň dragonfire
Ilustračná fotografia britského systému Dračí dych gov.uk
  • Ukrajinci tvrdia, že vyvinuli laserovú zbraň, ktorej dali meno Trojzubec
  • Zasiahnuť by mala vedieť cieľ až na dva kilometre, Kyjevu by mohla pomôcť s ochranou proti dronom

Ukrajina tvrdí, že sa stala jednou z mála krajín, ktoré vlastnia laserovú zbraň. Plukovník Vadym Suchajevskyj, ktorý šéfuje programu bezpilotných prostriedkov v ukrajinskej armáde, uviedol, že zbraň bola otestovaná a zasiahla cieľ na vzdialenosť 2 kilometrov.

„Dnes už dokážeme zostreliť lietadlá týmto laserom vo výške viac ako 2 kilometre,“ cituje Suchajevského slová na bezpečnostnej konferencii CNN.

„Skutočne to funguje, skutočne to existuje,“ dodal plukovník. Kyjev má v súčasnosti pracovať na tom, aby predĺžil schopnosť zásahu na dlhšiu vzdialenosť.

Zbraň dostala meno Tryzub (Trojzubec), pričom tento symbol je ukrajinským národným symbolom a reprezentuje nezávislosť, silu a jednotu.

Tvrdenia Ukrajiny sa nedajú nezávisle overiť. Experti pre CNN však povedali, že môžu byť reálne.

„Pre Ukrajinu je úplne možné vyvinúť funkčnú zbraň s riadenou energiou, schopnú zničiť niektoré vzdušné ciele,“ prisvedčil Patrick Senft, ktorý sa špecializuje na poradenstvo v oblasti zbraní a vývoja munície.

Expert povedal, že Kyjev tento úspech mohol dosiahnuť kombináciou komerčne dostupných zváračských laserov a iných technológií.

Ideálna zbraň na ničenie dronov

Laserové zbrane sú vhodné predovšetkým na boj proti dronom, ktorými na Ukrajine útočia obe strany. Ide o lacné riešenie, ktoré si dokáže poradiť s týmito nenákladnými zbraňami spôsobujúcimi však značné škody.

Drony sú vyrobené z krehkých súčiastok, ktoré teplo dokáže bez väčších problémov zničiť. „Zbraň môže sústrediť energiu na konkrétny bod, aby zničila kritické komponenty,“ uviedol Senft.

Nízkolietajúce drony, akými sú iránske stroje Šáhid, sú ideálnym cieľom na ničenie takýmito zbraňami. Expert však uviedol, že aj ony majú svoje limitácie. Ich úspešnosť závisí od toho, ako rýchlo objekt letí a v akej výške – tieto dva faktory súvisia s energetickými stratami. Čím rýchlejšie a vyššie objekt letí, tým je nižšia pravdepodobnosť, že bude zasiahnutý.

Silu lasera môže oslabiť aj počasie a problematické je tiež jeho chladenie. Voči odolnejším cieľom, ako sú delostrelecké granáty či balistické rakety, bude fungovať problematickejšie, pretože sú odolnejšie. Je však zaznamenané, že izraelský laserový systém Železný lúč dokáže zničiť aj delostrelecké rakety a niektoré typy rakiet.

Britský vojenský historik Matthew Moss pre The Telegraph uviedol, že Ukrajinou deklarované zničenie lietadla Trojzubcom bude pravdepodobne zničením bezpilotného lietadla, teda dronu.

Ide o lacné riešenie, kde sa výstrel pohybuje na úrovni pár dolárov

Laserové zbrane sú navyše veľmi lacné a ich munícia nikdy nedôjde. Bývalý izraelský premiér Naftali Bennett hovoril, že náklady na zničenie jedného cieľa sa pohybujú na úrovni 3,5 dolára.

Naproti tomu zničenie rakiet môže stáť stovky tisíc dolárov až milióny, v závislosti od typu munície a cieľa, ktorý má zlikvidovať.

Laserové zbrane dokážu zostreliť aj ciele, ktoré sú pre klasické systémy protivzdušnej obrany príliš blízke. To je aj dôvod, prečo chce Izrael začleniť Železný lúč do svojej vrstvenej protivzdušnej obrany.

V súčasnosti laserové zbrane na úrovni otestovaných prototypov vlastnia len Spojené štáty, Izrael a Veľká Británia. Čína v posledných mesiacoch tiež zintenzívnila svoje snahy o získanie laserovej zbrane.

The Telegraph pripomína, že Veľká Británia prisľúbila Ukrajine darovanie prvých systémov Dračí oheň, ktoré by mohli byť otestované v bojových podmienkach.

Briti otestovali Dračí oheň v marci tohto roku, pričom preukázal výnimočnú presnosť. Malú mincu dokázal trafiť na vzdialenosť jedného kilometra.

Tento systém by chcel Londýn používať na súši aj na mori. Náklady na jeden výstrel vyčíslil na 12 dolárov, pričom ide len o náklady na energiu.

Dračí oheň mal byť zavedený do výzbroje britskej armády v roku 2033. Vzhľadom na vojnu na Ukrajine a potreby kyjevských síl inžinieri tento dátum skrátili na rok 2027.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: CNN, The Telegraph

Najnovšie videá

Trendové videá