Ukrajinci vytiahli „jadrový“ manéver zo Studenej vojny. Rusom „klepli“ po prstoch (VIDEO)

  • Ukrajinské stíhačky MiG-29 používajú manéver, ktorý vymyslelo americké letectvo v minulom storočí
  • Zachytáva ho video, použiť pritom mali francúzsku muníciu HAMMER
Mig-29
Národná garda USA/Charles Vaughn
  • Ukrajinské stíhačky MiG-29 používajú manéver, ktorý vymyslelo americké letectvo v minulom storočí
  • Zachytáva ho video, použiť pritom mali francúzsku muníciu HAMMER

Ukrajinské vzdušené sily čaká v blízkej dobe výrazná posila v podobe stíhačiek F-16, ktoré by mali začať prúdiť k našim susedom už toto leto. Stíhačky nedorazia všetky naraz a taktiež nebudú v takých počtoch, aby zo dňa na deň nahradili sovietske MiG-y 29. Tieto stroje budú v dohľadnej dobe naďalej dôležitou súčasťou ukrajinských vzdušných síl.

To, že piloti MiG-ov nezaháľajú, dokazuje aj video, ktoré sa objavilo na sociálnych sieťach. Zachytávať má útok pomocou francúzskej bombardovacej sady HAMMER. Toto „kladivo“ ale nie je to, čo expertov najviac zaujalo. Najpozoruhodnejší je práve manéver, ktorý predviedol pilot ukrajinského MiG-u.

Ide o bombardovanie zo stúpavého letu, ktoré pochádza z čias Studenej vojny. Komputer Swiat uvádza, že pozostáva z priblíženia sa k bodu trajektórie, na ktorej bude vypustená munícia. Toto priblíženie prebieha v nízkej letovej výške tak, aby stíhačky ostali ukryté pred radarom. Následne začne lietadlo strmo stúpať do výšky v približne 45-stupňovom uhle, kde vypustí bombu počas náklonu po vopred vypočítanej trajektórii. Napokon stroj začne opäť klesať.

Tento manéver umožní zasiahnutie munície na maximálnu vzdialenosť. Zároveň takýto pohyb znižuje riziko zásahu protivzdušnou obranou nepriateľa.

Manéver, pritom nie je žiadna novinka. Pochádza od amerického letectva, ktoré ho vymyslelo v 50. rokoch minulého storočia, pričom sa používal na zhadzovanie atómových bômb. Pilotovi bombardovacieho lietadla to umožnilo uniknúť z nebezpečnej zóny dopadu jadrovej bomby. Manéver sa tiež používal na likvidovanie dobre chránených cieľov bez toho, aby sa zbytočne ohrozovalo lietadlo a posádka preletom nad takouto pozíciou.

Video z Ukrajiny má zachytávať aj cieľ tohto manévra, ktorý sa podarilo lokalizovať v blízkosti hraničného priechodu Nekhoteevka, ktorý je asi 35 kilometrov juhozápadne od mesta Belgorod.

Kyiv Post ale pripomína, že sa nedá objektívne preukázať, že zasiahnutie cieľa pochádza z bombardovania zo stúpavého letu. Nie je teda isté, či video manévra skutočne zodpovedá zásahu v blízkosti hraničného priechodu.  

HAMMER je cenná posila pre ukrajinské vzdušné sily 

Čo sa týka bombardovacej súpravy HAMMER, tá je cenným prínosom pre ukrajinské letectvo. Francúzske „kladivo“ sa podarilo integrovať s ukrajinskými MiG-mi 29.

HAMMER je v podstate „skladačkou“, ktorá sa dá prispôsobiť na potreby konkrétnej misie. Tvorí ju klasická „hlúpa“ gravitačná bomba, pričom letectvo má na výber viaceré varianty od 125 kíl do 1 000 kíl.

Tzv. hlúpa bomba „zmúdrie“ vďaka zadnej časti, ktorú tvorí raketový motor, vďaka čomu dosiahne vylepšený dosah. Predná hlavica zas zabezpečí navádzanie munície.

Podľa konkrétneho variantu sa môže líšiť typ navádzania. Štandardná verzia je vybavená 250-kilogramovou bombou a navádzacou hlavicou, ktorá využíva kombináciu GPS a inerciálneho navigačného systému. Tento spôsob navigácie dosahuje presnosť zamerania do desiatich metrov. Ale keďže sa Rusi naučili rušiť GPS signál, pre Ukrajincov môže byť vhodnejšie optické infračervené navádzanie, ktoré má presnosť až jeden meter.

Pre pohyblivé ciele je najlepšou voľbou laserové navádzanie, ktoré tiež zabezpečuje vysokú presnosť. Emanuel Macron uviedol, že každý mesiac by jeho krajina mala dodať kyjevským silám 50 kusov bombardovacej sady. 

Munícia je schopná preletieť vzdialenosť okolo 70 kilometrov, keď je kombinovaná dostatočná výška letu lietadla s motorovým pohonom strely. Ukrajinské vzdušné sily často operujú v nízkych výškach, aby sa vyhli odhaleniu nepriateľskou protivzdušnou obranou. Preto je bombardovanie zo stúpavého letu vhodnou taktikou na zasiahnutie pozícií ruských okupantov.

Výhodou tejto munície je, že môže fungovať v móde „vystrel a zabudni“. Po odpálení už nepotrebuje ďalšiu navigáciu od operátora a nie je nutné udržiavať vizuálny kontakt s cieľom.

Tento spôsob navádzania zvyšuje bezpečnosť posádky stíhačiek, ktorá sa môže po odpálení vzdialiť z pôvodnej pozície. Ďalšou výhodou je možnosť vypustenia po balistickej krivke cez terén, napríklad z nízkej výšky, pričom strela prekoná prevýšenie, ktoré poskytuje ochranu operátorovi, ako napríklad pilotovi MiG-29.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Komputer Swiat, Kyiv Post

Najnovšie videá

Trendové videá