Ukrajinci zaútočili dronmi z kartónu. Protivzdušný systém ich nedokázal zachytiť
- Ukrajina zaútočila na ruské letisko dronmi z Austrálie
- Jedinečné bezpilotné lietadlá systém nedokázal identifikovať
- Ukrajina zaútočila na ruské letisko dronmi z Austrálie
- Jedinečné bezpilotné lietadlá systém nedokázal identifikovať
Jedno z ruských letísk na hranici s Ukrajinou sa stalo obeťou nezvyčajnej vojenskej techniky. V Kurskej oblasti došlo k úderu, o ktorý sa pravdepodobne postarali drony vyrobené v Austrálii. Tieto bezpilotné lietadlá sa na Ukrajinu dostali začiatkom tohto roka.
Jedna vec ich však oddeľuje od ostatných, sú vyrobené z lepenky. Materiál, ktorý sa používa na výrobu krabíc a iných kartónových výrobkov, tieto drony zvýhodňuje oproti ostatným. Pre lepenku je pre obranný systém oveľa náročnejšie zachytiť ich.
Drony z lepenky protivzdušný systém nezachytil
Portál RBC-Ukrajina s odvolaním sa na vlastní zdroje v Bezpečnostnej službe Ukrajiny tvrdí, že v noci z 27. na 28. augusta zasiahlo 16 dronov štyri stíhačky Su-30 a jeden MiG-29. Terčov útoku však bolo viac, zasiahnuté boli aj systémy protivzdušnej obrany Pantsir-S1 a radary z raketového systému S-300.
Podľa dostupných informácií zasiahlo svoj cieľ až trinásť z celkových šestnástich bezpilotných strojov a zvyšné tri boli zostrelené ruskou protivzdušnou obranou. Portál iDnes.cz dodáva, že podľa ruského telegramového kanálu Fighterbomber použili ukrajinské obranné sily austrálske bezpilotné drony SYPAQ, ktoré Ukrajina obdržala tento rok.
Tieto zariadenia, ktoré však podľa Fighterbomber neboli vypustené z územia Ukrajiny, sa používajú buď s výbušninami, alebo bez nich. V prípade možnosti bez výbušniny je k dronu pripevnená kamera, ktorá má za cieľ monitorovať územie.
To, čo sa deje za ruskými hranicami, však môžu sledovať predovšetkým vďaka svojmu materiálu. Ten tvorí vo veľkej väčšine lepenka, a pre systém ruskej protivzdušnej obrany je tak náročné detegovať takýto typ dronu.
Najväčšia prípustná hmotnosť dronov SYPAQ je na úrovni piatich kilogramov. Vo vzduchu môže zostať jednu až tri hodiny, čo závidí od hmotnosti nákladu. Aj napriek tomu, že pozostáva z lepenky, maximálny dolet stroja je až 120 kilometrov.
Do vzduchu môže byť vypustený z ruky alebo odpálený katapultom. Vasyl Myroshnychenko, veľvyslanec Ukrajiny v Austrálii, hovorí, že sa drony odosielajú v plochých balíkoch a následne sa skladajú podľa návodu, teda rovnako ako stavebnice alebo nábytok.
Ukrajinci v pondelok ráno oslobodili novú obec
V pondelok ráno sme ťa v tomto článku informovali o ozname Ukrajiny, podľa ktorej jej vojaci dobyli strategicky významnú obec Robotyne v juhoukrajinskej Záporožskej oblasti. Tú doposiaľ okupovali ruské jednotky. Informovala o tom námestníčka ukrajinského ministra obrany, Hanna Maľarová, píše agentúra AFP.
„(Obec) Robotyne je oslobodená. Naše jednotky pokračujú (v postupe) juhovýchodne od Robotyne a južne od Malej Tokmačky,“ vyhlásila Maľarová. Ruské zdroje sa k správe bezprostredne nevyjadrili.
O vstupe vojakov do Robotyne už Ukrajina informovala minulý týždeň a tvrdila tiež, že tam vztýčili ukrajinskú vlajku. Niektoré budovy v obci však vtedy ešte stále ovládali Rusi.
Robotyne leží asi desať kilometrov južne od mesta Orichiv, ktoré sa nachádza na frontovej línii. Dobytie obce otvára Ukrajincom cestu smerom k Tokmaku, významnému logistickému uzlu, ktorého obsadenie by uľahčilo postup ukrajinských síl k pobrežiu Azovského mora.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: RBC-Ukraine, iDnes.cz, archív Startitup, Militarnyi