Ukrajinci žiadajú legalizáciu manželstiev osôb rovnakého pohlavia. Zelenskyj má na rozhodnutie 10 dní

  • Na Ukrajine žiadajú legalizáciu manželstiev osôb rovnakého pohlavia
  • Petícia má už viac ako 28 000 podpisov
  • Zelenskyj má na odpoveď 10 dní
lgbti
Ilustračný obrázok Unsplash/Norbu GYACHUNG
  • Na Ukrajine žiadajú legalizáciu manželstiev osôb rovnakého pohlavia
  • Petícia má už viac ako 28 000 podpisov
  • Zelenskyj má na odpoveď 10 dní

Na Ukrajine prebieha vojna už od konca februára 2022. Ľudia si vážnosť situácie uvedomujú a vedia, že každý deň je dôležitý.

Práve vďaka vážnosti situácie a nevediac, čo každý deň môže prísť, sa rozhodli založiť petíciu, ktorá žiada legalizáciu manželstiev osôb rovnakého pohlavia. 

Ukrajinské zákony

Ako informuje portál BBC, spomínaná petícia už dosiahla viac ako 28-tisíc podpisov, čo je dosť veľký počet na to, aby návrh zvážil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na odpoveď má teraz 10 dní.

Aj keď nie je homosexualita na Ukrajine nezákonná, občianske partnerstvá či manželstvá osôb rovnakého pohlavia sa jednoducho v krajine neuznávajú. Práve tento fakt spôsobil mnohým ľuďom LGBT komunity osobitné problémy. 

lgbti
zdroj: Unsplash/@jasmin_sessler

Ľudia z LGBT komunity, ktorí sa prihlásili do armády po vypuknutí ruskej invázie, majú problémy. Napríklad je podľa ukrajinských zákonov dané, že ak niekto, kto sa nachádza vo vzťahu rovnakého pohlavia vo vojne zomrie, partner či partnerka si jeho telo nemôže vyzdvihnúť a ani ho pochovať.

Práva pre všetkých

Internetová petícia, ktorú ľudia na Ukrajine založili hovorí: „V tomto čase môže byť každý deň posledný.“ 

Podľa LGBT organizácie ide o „dôležitý moment“ pre členov ich komunity. „Je dôležité, aby LGBTQ ľudia mali právo vidieť svojho partnera a vziať si jeho telo z márnice a v prípade potreby požiadať o kompenzáciu,“ tvrdí pre BBC Oksana Solonska, manažérka mediálnej komunikácie v Kyiv Pride.

„Všetky manželské páry majú tieto práva. Naozaj dúfame, že manželstvo osôb rovnakého pohlavia bude legalizované, takže ľudia sa budú môcť jeden o druhého postarať,“ doplnila.

Ochrana LGBT komunity

Čo sa týka petícií na Ukrajine, všetky tie, ktoré získajú viac ako 25-tisíc podpisov, musí prezident automaticky brať do úvahy. Avšak tento krok nezaručuje žiadne zmeny zákona, ktorý v krajine dnes platí.

Ľuďom ani nie je jasné, či prezident Zelenskyj rozhodne v ich prospech a odsúhlasí manželstvá osôb rovnakého pohlavia.

Volodymyr Zelenskyj
zdroj: TASR/AP, Ukrainian Presidential Press Office

Aj keď na Ukrajine vynakladajú úsilie na ochranu LGBT ľudí, nefunguje to tak, akoby si mysleli. V roku 2015 bol v krajine zavedený antidiskriminačný zákon, no aj napriek tomu LGBT komunita trpí intoleranciou, násilím a homofóbiou. 

Keď sa v roku 2013 konal v Kyjeve prvý oficiálny pochod LGBT ľudí, vyskytlo sa v krajine množstvo protestov. Podujatie sa malo uskutočniť aj minulý rok, no po vyhrážkach skinheadov účastníkom bolo zrušené. 

Pozitívny a negatívny prístup

Avšak aj napriek všetkým rizikám sa pochod Pride na Ukrajine stal mimoriadne obľúbeným. Počas minulého roku sa podľa odhadov organizátorov v hlavnom meste na podporu LGBT ľudí zhromaždilo viac ako 7 000 ľudí.

Počas mája uskutočnil Kyjevský medzinárodný inštitút sociológie prieskum, ktorý zistil, že počas posledných šesť rokov sa počet ľudí s negatívnym názorom na LGBT komunitu znížil zo 60,4 % na 38,2 %.

Pozitívny postoj má podľa prieskumu približne 12 % ľudí a približne ďalších 44 % uviedlo, že im to je ľahostajné. 

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: BBC, Petition

Najnovšie videá

Trendové videá