Ukrajinci zrejme prišli na spôsob, ako obísť ruské míny. Je však mimoriadne náročný

  • Ukrajinci by mohli obísť ruské prekážky a dostať sa skôr na Krym, ak by sa im podarilo prekročiť Dneper
  • Išlo by ale o mimoriadne náročnú operáciu
prechod cez Dneper
U.S. Army/Randis Monroe
  • Ukrajinci by mohli obísť ruské prekážky a dostať sa skôr na Krym, ak by sa im podarilo prekročiť Dneper
  • Išlo by ale o mimoriadne náročnú operáciu

To, že všade prítomné ruské míny komplikujú postup ukrajinskej protiofenzívy, je už všeobecne známe. Míny sa snažia Ukrajinci odstrániť, ale fakt, že Rusi zamínovali územie ešte nad rámec toho, ako im umožňuje ich vojenská doktrína, spomaľuje postup Ukrajincov. Napriek tomu, že Ukrajinci dosahujú menšie územné zisky, o bleskovej vojne sa nedá hovoriť.

Ukrajinci ale možno našli spôsob, ako obísť ruské prekážky, ktoré pozostávajú nielen z mín, ale aj priekop, dračích zubov a bunkrov. Môžu sa pokúsiť obísť tieto prekážky pomocou prechodu cez rieku Dneper. Tvrdí to bývalý britský armádny špecialista Steve Brown, ktorý v súčasnosti pracuje pre portál Kyiv Post.

Brown tvrdí, že prechod cez Dneper by bol pre ukrajinskú armádu prelomový. Rusi, ktorí ovládajú východný breh rieky, zničili väčšinu mostov spájajúcich oba brehy rieky. Rieka sa tak stala de facto frontovou líniou, ktorá oddeľuje obe armády.

Predpokladá sa, že na brehu Dnepru, ktorý ovládajú okupanti, sa nenachádza toľko prekážok ako na iných úsekoch frontu. Rusi sa na ňu spoliehajú ako na prirodzenú prekážku.

Ukrajinci ale poškuľujú po jej prechode. Brown tvrdí, že pomôcť by mohlo vybavenie, ktoré ukrajinská armáda dostala od Západu. Ide o napríklad o bojové ženijné vozidlo „Biber (Beaver)“. Biber je prakticky most umiestnený na tanku Leopard, ktorý slúži na prechod riek, protitankových priekop a malých prekážok.

Problémom tohto vozidla je, že most dosahuje dĺžku 22 metrov. Rieka Dneper má šírku 200 až 1 700 metrov, na jej prekročenie by teda nestačil.

Pontóny by boli najlepšie na prekročenie Dnepru  

Ako najlepšie riešenie na prekročenie Dnepru sa preto javia klasické pontónové mosty. Takáto konštrukcia je zostavovaná pomocou špeciálnych člnov pontónov, ktoré buď držia most pokope, alebo môžu slúžiť ako „trajekty“, ak je dĺžka mostu nedostatočná.

Ukrajinci disponujú holandskými systémami M3 Amphibious Rig, sovietskymi KrAZ-255 PMP a francúzskymi PFM (pont flottant motorisé). Ak by sa im podaril prechod cez Dneper, výrazne by to skrátilo postup na okupovaný Krym.

prechod cez rieku 2
zdroj: U.S. Army/Marc-André Gaudreault

Prekročenie rieky ale patrí k najťažším vojenským operáciám. Navyše ukrajinskej armáde chýba vzdušná prevaha a západný breh Dnepru s mestom Cherson sú neustále ostreľované ruským delostrelectvom. Ukrajinci by sa stali za takýchto podmienok ľahkým terčom pre ruské delostrelectvo.

Americký generál vo výslužbe John Allen nám v rozhovore povedal, že si nemyslí, že takýto prechod uvidíme.

„Je to príliš ťažké. Je to jedna z najťažších vojenských operácií, aké môžete uskutočniť,“ povedal Allen.

Ukrajinci by museli využiť vševojskovú taktiku, aby zabezpečili bezpečný prechod cez rieku. Nasadené by muselo byť letectvo, delostrelectvo, maskovanie, systém elektronického boja. Taktiež by sa Ukrajinci mali snažiť odlákať pozornosť Rusov na iných úsekoch fronty.

V malých skupinkách už rieku prekročili 

Ukrajinci však testovali vody a podarilo sa im prekročiť breh Dnepru neďaleko od Chersonu na ľahkých motorových člnoch. Ukrajinci sa mali na breh rieky, ktorý okupujú Rusi, dostať pomocou malých motorových člnov. Do jedného člnu sa malo zmestiť približne šesť až sedem ľudí. Využiť pritom mali približne šesť takýchto člnov.

Nielenže rieku prekročilo, ale podarilo sa im obsadiť aj viaceré ruské pozície a dokonca zajať majora Tomova.

Ten neskôr poskytol Ukrajincom výbušný rozhovor, v ktorom opísal zlý stav ruskej armády a nízku morálku bojujúcich vojakov.

Uznávaný think tank Inštitút pre štúdium vojny (ISW) tvrdí, že prekročenie rieky Ukrajincami vyvoláva u Rusov nemalé obavy. Ruskí vojaci sa obávajú, že Ukrajinci si tam vytvorili „polotrvalé polohy“.

Nie je však vylúčené, že ukrajinské útoky na ruské pozície na východnom brehu majú odlákať ruských vojakov z iných úsekov fronty.  

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Kyiv Post, Archív SIU, ISW

Najnovšie videá

Trendové videá