Ukrajincom prestala fungovať prominentná americká munícia. Rusi našli lacný spôsob, ako ju „poraziť“
- Účinnosť novej munície na ukrajinskom bojisku sa pohybuje na úrovni pár týždňov nanajvýš mesiacov
- Problém majú munície navádzané pomocou GPS
- Účinnosť novej munície na ukrajinskom bojisku sa pohybuje na úrovni pár týždňov nanajvýš mesiacov
- Problém majú munície navádzané pomocou GPS
Kyjevské jednotky čelia ďalšiemu problému, munícia, ktorá je navádzaná pomocou GPS, prestáva byť účinná.
Priznal to šéf akvizícií Pentagónu Bill LaPlante na podujatí organizovanom think-tankom CSIS. Konkrétne má ísť o precízne navádzanú strelu, pozemnú verziu zbrane vzduch-zem, ktorá bola špeciálne upravená práve pre potreby Ukrajiny. Tam sa mala testovať. Problémom mali byť aj pozemné odpaľovače. Predstaviteľ Pentagónu konkrétne nemenoval, o akú muníciu malo ísť.
Expert na technológie a elektronický boj Bryan Clark pre portál Defense One uviedol, že pravdepodobne ide o Pozemnú bombu s malým priemerom (GLSDB). Munícia, za ktorou stojí Boeing, má mať dolet až 144 kilometrov, čo je dvojnásobok doletu striel GMLRS, ktoré používali salvové raketomety HIMARS na prerušenie logistických a zásobovacích trás ruskej armády.
Strely GLSDB sa zrejme stali obeťou narastajúcich ruských kapacít v oblastí elektronického boja.
Šéf akvizícii Pentagónu naznačil, že Ukrajinci nemajú ďalej o túto zbraň záujem. „Keď ľuďom v boji o život pošlete niečo, čo jednoducho nefunguje, skúsia to trikrát a odhodia to,“ povedal LaPlante.
Elektronický boj zneškodní aj Excalibur či JDAM
GLSDB ale nie je jediná munícia, ktorá zrazu prestala fungovať. Problémy nastlali aj pri ospevovanej munícii Excalibur, ktorá je tiež navigovaná pomocou GPS.
Ide o delostrelecký granát 155 mm, ktorý má predĺžený dolet vďaka dnovému výtoku plynu. Jeho dolet záleží od typu zbraňového systému, z ktorého bol vystrelený. Napríklad pri húfnici M777 je to 39 kilometrov. V prípade samohybných húfnic CAESAR či AHS Krab, je to 45 až 50 kilometrov.
Expert na bezpečnosť Daniel Patt, ktorý pôsobí v think tanku Hudson Institute, predložil výboru pre ozbrojené služby Snemovne reprezentantov alarmujúcu správu.
Uvádza v nej, že účinnosť Excalibura sa zo 70 % znížila na 6 %. K drastickému zníženiu účinnosti došlo len za šesť týždňov odkedy Ukrajinci začali používať muníciu. Patt tvrdí, že bojový cyklus novej zbrane na Ukrajine je 3 mesiace, potom musí byť preprogramovaná.
Rusi dokážu vyvinúť protiopatrenie do dvoch týždňov, odkedy sa začne nová zbraň používať.
Ďalšou obeťou ruského elektronického boja majú by práve strely GMLRS, ktoré využívajú HIMARS-y. Aj tie používajú navigáciu pomocou GPS. Rusi dokážu tieto strely vyviesť z kurzu.
Ušetrená neostala ani munícia JDAM, ktorá využíva gravitačné pumy a sadu na navádzanie. Aj JDAM kombinuje GPS a inerciálny navigačný systém.
Zariadenie za pár stoviek znehodnotí muníciu za stovky tisíc
Rusi majú na rozhodenie tejto munície používať takzvané „pasce“. Dokážu ich vyrobiť za pár stoviek eur.
Fungujú tak, že do navigačných zariadení GPS odosielajú falošné údaje o polohe. Pretože signály GPS sú slabé, môže byť odoslaný silnejší, falošný signál, ktorý prepíše správne vstupy.
Za pár stoviek tak dokážu sabotovať muníciu, ktorej výroba je náročnejšia na čas a hlavne jej cena sa pohybuje v desiatkach až stovkách tisíc. GLDSB stojí okolo 37 438 eur, no cena jednej strely GMLSR sa pohybuje na úrovni 150 000 eur.
Tieto pasce na GPS sú pomerne nová technológia, ktorá sa začala objavovať posledných desať rokov.
Rusko za posledné mesiace zlepšilo svoje schopnosti elektronického boja, ktoré sú zamerané hlavne proti ukrajinským dronom. Pomáha im k tomu masová výroba týchto systémov a dlhý vývoj, v ktorom sa zameriavali na kapacity NATO.
Momentálne má mať ruská armáda systémy elektronického boja na každých 10 kilometroch frontu.
Kyiv Independent pripomína, že Rusko má na Ukrajine minimálne tri z piatich brigád zamerané na elektronický boj. Pričom na tento účel má aj špeciálne vozidlá ako Krasucha, ktoré dokáže rušiť satelity alebo drony na 300 kilometrov.
Postupne sa ale zlepšujú aj schopnosti Ukrajiny v elektronickom boji. Analytik Michael Kofman tvrdí, že Ukrajinci postupne budujú kapacity, ktoré im umožňujú bojovať proti všadeprítomným ruským dronom.
Zdroje: Defense One, Kongres USA