Ukrajincom stačí postúpiť o 10 až 15 kilometrov, aby Rusov priškripli do smrtiacej pasce, tvrdí expert

  • Ukrajina nemusí fyzicky dobyť Melitopol, aby učinila významný pokrok
  • Stačí, keď pretnú zásobovacie línie vedúce do mesta
protiofenzíva na Melitopol
Ilustračný obrázok TASR/AP, Libkos
  • Ukrajina nemusí fyzicky dobyť Melitopol, aby učinila významný pokrok
  • Stačí, keď pretnú zásobovacie línie vedúce do mesta

Ukrajinskej armáde sa podarilo minulý týždeň prezradiť prvé línie ruskej obrany, potvrdil Biely dom, ktorý nazval prielom ako „významný pokrok“.

Ukrajincom tento pokrok výrazne zdvihol morálku a prišiel práve v čase, keď sa čoraz častejšie objavovala kritika pomalého postupu Ukrajiny od anonymných predstaviteľov USA alebo Západu.

Predstavitelia tvrdili, že Ukrajinci zrejme nestihnú s ofenzívou napredovať a nevideli priestor na prielom a dobytie mesta Melitopol, ktoré by otvorilo Ukrajincom prístup k Azovskému moru a zároveň by predelilo Rusmi okupované územia.

Analytik Jan Kallberg však tvrdí, že takéto predpoklady sú založené na zlej logike. Ukrajinci sa v skutočnosti nemusia dostať do Melitopolu, aby padol. Stačí, ak sa im podarí napredovať 10 – 15 kilometrov od mesta Robotyne, ktoré sa Ukrajincom podarilo obsadiť. Melitopol je odtiaľ vzdialený približne 80 kilometrov. Ešte bližšie je však zásobovacia trasa k tomuto strategickému mestu.

„Naozaj nepotrebujete dosiahnuť až Melitopol, aby ste mali významný vplyv na možnosti Ruska. Nepotrebujete sa dostať na pobrežie Azovského mora skôr, ako sa na ruskej strane začne rúcať logistika,“ povedal Kallberg pre austrálsku ABC News.

Ovplyvnilo by to aj umiestnenie veliteľských stanovíšť 

Práve 10 až 15 kilometrov by mohlo stačiť, aby Ukrajinci dosiahli na zásobovacie trasy Ruska. Po nich putujú potraviny, palivo, munícia, zbrane, náhradné diely a ďalšie posily. Ak by Ukrajinci postúpili o 10 až 15 kilometrov, mohli by zaútočiť na zásobovacie trasy vedúce do Melitopolu, a tak Rusov v meste efektívne odrezať od zásob, čo by ich mohlo doviesť do zúfalej situácie až k odchodu.

Kallberg okrem toho predpokladá, že postup Ukrajincov by ovplyvnil aj umiestnenie veliteľských stanovíšť a munície, ktorá by následne mohla chýbať na fronte.

„Ako veliteľ musíte byť blízko frontu. Ale ako môžete byť blízko frontu, keď sú takmer všetky operačné oblasti pod paľbou?“ uviedol expert.

„Ak začnete presúvať delostrelecké granáty, povedzme 3 000 nábojov denne, potrebujete si niekde urobiť zásoby. V Azovskom mori nemôžete robiť zásoby. Nemôžete robiť zásoby v oceáne,“ dodal.

Podľa Bieleho domu Ukrajinci „dosiahli nejaký úspech“ aj voči druhej línií ruských opevnení. Zrejme sa budú pohybovať smerom na obec Tokmak.

protiofenzíva
zdroj: TASR/AP, Libkos

Rusi majú problém aj s protibatériovými systémami 

Prielom v Robotyne a fakt, že Ukrajincom stačí postúpiť pár kilometrov, je podľa analytika z  Kráľovského inštitútu Spojených služieb (RUSI) Nicka Reynolda dôvod na ruský bolehlav.

Expert tvrdí, že zásobovacia cesta je dôležitá pre ruskú schopnosť udržať sa v Melitopole. Jej poloha je veľmi dobre známa a vidieť ju aj zo satelitov.

„Takže skutočnosť, že sa k tomu približujú Ukrajinci, je pre Rusov veľmi zlá vec.“

Rusom navyše chýbajú delostrelecké kapacity, protibatériové systémy a munícia, uvádzajú analytici z Inštitútu pre štúdium vojny (ISW). Odvolávajú sa pritom na sťažnosti takzvaných ruských vojenských blogerov.

„Ruskí vojenskí blogeri 4. a 5. septembra tvrdili, že ruské protibatériové systémy fungujú na fronte na Ukrajine zle. Blogeri tvrdili, že ruské sily sa vo veľkej miere spoliehajú na drony Lancet a 220 mm a 300 mm náboje pre salvové raketomety (MLRS), ktorých sú obmedzené zásoby,“ vysvetľujú analytici.

Experti tvrdia, že sťažnosti blogerov nie sú ničím novým a zaznamenávajú ich už dlhší čas. Nedostatok delostreleckej munície mal dokonca viesť k tomu, aby ruský prezident Vladimir Putin žiadal severokórejského vodcu Kim Čong-una o delostreleckú muníciu.

ISW tiež potvrdila postup ukrajinských síl južne od Robotyne.

Zdroj: ABC News

Najnovšie videá

Trendové videá