Ukrajincov čaká krutá zima: Rasputica im prináša blato, ale i potkany veľké ako puška

  • Zimné obdobie mení aj situáciu na bojisku
  • Vojakov trápi mraz i invázia hlodavcov
  • Rusi prevzali iniciatívu, Ukrajinci sa pripravujú na obranu
ukraine winter
TASR/AP, Hanna Arhirova
  • Zimné obdobie mení aj situáciu na bojisku
  • Vojakov trápi mraz i invázia hlodavcov
  • Rusi prevzali iniciatívu, Ukrajinci sa pripravujú na obranu

Vojaci v zákopoch na Ukrajine majú nových nepriateľov – sú nimi myši a potkany. Obe strany konfliktu hlásia výskyt hlodavcov, ktoré si pred zimou hľadajú potravu a úkryt pred mrazmi, a tlačia sa do tepla. Ruskí vojaci si odfotili zastreleného potkana, ktorý dosahoval veľkosť útočnej pušky Kalašnikov AK-47.

Hlodavce sa ale nevyhýbajú ani Ukrajincom. „Vzhľadom na to, že Ukrajinci sú na druhej strane frontovej línie, obávam sa, že Putin nie je jedinou háve*ou, s ktorou sa budú musieť vysporiadať,“ uviedol pre Euronews odborný asistent politiky a medzinárodných vzťahov Tyler Kustra, ktorý pôsobí na Univerzite Nottingham.

Okrem toho, že hlodavce sú známe prenášače mnohých chorôb, spôsobujú vojakom aj nemalé škody.

Agentúra AFP nedávno uviedla, že myši obžúvali káble dôležitých častí zariadení v ukrajinských zákopoch, ako sú ohrievače a internetové zariadenia, čo spôsobovalo nemalé problémy.

Okrem myší a potkanov trápia vojakov aj mrazy. Potrebné je špeciálne termooblečenie a taktiež vykurovanie bunkrov. Zimné počasie pôsobí nepriaznivo aj na morálku vojakov.

Tuhý mráz, ktorý spôsobí zamrznutie pôdy je ale pre útočné operácie dobrou správou. Horšie je všadeprítomné blato, ktorého sezóna na Ukrajine práve začala. Ide o obdobie prezívané ako Rasputica, ktorá premení cesty na nekonečné bahno. To robí problém vojenským vozidlám, hlavne tým kolesovým, ktoré v bahne zapadnú.

Veterné počasie je zase problematické pre drony, pretože menším dronom zabraňuje v lete a odfukuje ich.

Rusi prevzali iniciatívu, Zelenskyj nariadil výstavbu opevnení 

Zdá sa, že ani počasie momentálne nebráni ruským vojakom, aby prevzali iniciatívu v boji. Rusi spustili lokálne protiútoky, no najväčšia intenzita bojov trápi Avdijivku. Strategicky významné mesto sa Rusi pokúšajú obkľúčiť a dobyť aj napriek veľkým stratám, ktoré sa denne pohybujú na úrovni stoviek mŕtvych a zranených vojakov.

Prevzatie iniciatívy v boji potvrdzuje aj výzva ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý nariadil urýchlené budovanie opevnení.

Zelenskyj vo štvrtok vo večernom videopríhovore oznámil, že nariadil zrýchlenie výstavby školských krytov a vojenských opevnení na všetkých hlavných úsekoch frontu, uvádza TASR.

„Priorita je jasná,“ povedal v príhovore. O výstavbe takýchto objektov diskutoval s ministrom obrany a poprednými predstaviteľmi armády. 

Zelenskyj žiada okrem lepšej bezpečnosti na všetkých hlavných úsekoch frontu aj väčšiu bezpečnosť na školách. Podľa neho v nich treba postaviť kryty.

Ukrajina sa tak s najväčšou pravdepodobnosťou začne zameriavať na obranu svojho územia. Nie je ale vylúčené, že sa pokúsi aj o lokálne ofenzívy.

Ukrajinci sa pripravujú aj na návrat ruského teroru 

Kyjev sa okrem toho pripravuje aj na návrat ruského teroru, ktorý bude útočiť na kritickú infraštruktúru a energetickú sieť Ukrajiny. Obyvateľov Ukrajiny tak chce odrezať od elektriny, tepla či dodávok pitnej vody.

Rusi mali na tento účel šetriť rakety a strely, ktorých spotrebu v uplynulých mesiacoch výrazne znížili. Na útoky na ukrajinské mestá používali iránske samovražedné drony.

Ukrajina má teraz lepší systém protivzdušnej obrany ako pred rokom. Od Západu Kyjev dostal mnohé systémy protivzdušnej obrany ako sú napríklad americké Patrioty, nemecké Iris-T alebo nórske NASAMS.

Patriot
zdroj: Dvishub/U.S. Air Force, Maeson Elleman

Napriek zlepšeniu systému nenecháva Kyjev ani Washington nič na náhodu. Spoločne posilnili kapacity protivzdušnej obrany pomocou programu prezývaného ako FrankenSAM (ako Frankenstein a SAM, čo je skratka, ktorá označuje rakety zem – vzduch).

Sovietskym systémom protivzdušnej obrany vdýchli nový život tým, že ich prerobili, aby fungovali spoločne s modernými západnými strelami. Takáto „rekonštrukcia“ spája nepotrebné zbrane z celého sveta do užitočného systému. Navyše ide o pomerne lacné riešenie.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Euronews, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá