Ukrajincov drtia Rusi a Kórejci v Kurskej oblasti, priznáva major. Stratiť už mali polovicu územia
- Ukrajinský major priznáva, že Rusom sa darí od konca septembra v Kurskej oblasti
- Dobyť už mali takmer polovicu oblastí, ktoré Ukrajinci držali
- Ukrajinský major priznáva, že Rusom sa darí od konca septembra v Kurskej oblasti
- Dobyť už mali takmer polovicu oblastí, ktoré Ukrajinci držali
Najväčším vojenským prekvapením tohto roku bola ukrajinská ofenzíva do Kurskej oblasti. Kyjevským silám sa podarilo bez väčších problémov obsadiť viac ako 1000 kilometrov štvorcových. Niektorí prekvapení ruskí vojaci sa dokonca Ukrajincom vzdali bez boja.
Dnes je situácia značne komplikovanejšia a kyjevskí vojaci čelia tvrdej ruskej ofenzíve. Navyše Kremeľ si na pomoc prizval aj vojakov zo Severnej Kórey. Kurskej oblasti sa tak nachádza približne 12-tisíc vojakov z KĽDR.
Ukrajinci priznávajú, že Rusom sa darí postupne dobývať späť niektoré pozície a obce. Ukrajinský major a veliteľ 82. leteckej útočnej brigády Ivan Bakrev dokonca pre The Economist priznal, že Rusi mali dobyť už polovicu územia, ktoré Ukrajinci začiatkom augusta obsadili.
Bakrev opisuje situáciu ako pochmúrnu. Rusi prevyšujú Ukrajincov počtom mužov a tešia sa výhode aj v delostrelectve a ďalšej technike. Problém nemajú mať ani v striedaní mechanizovaných a pechotných útokov.
Major tvrdí, že ruský postup sa začal ešte predtým, než vojaci KĽDR dorazili. Situácia sa mala zhoršiť na konci septembra, keď elitné jednotky vystriedali menej skúsení vojaci.
„Každá jednotka v Kurskej oblasti prešla do obrany,“ priznal Bakrev.
Morálna vzpruha pre národ a vojsko
Ukrajinci teraz čelia veľmi ťažkým podmienkam v podobe dažďa, snehu a blata. Problémy im robia aj hmyz a hlodavce. Rusi ich neustále terorizujú aj pomocou kĺzavých bômb, pričom niekedy na ich pozície dopadne denne aj 40 striel.
„V Kursku je smrť vždy blízko, prakticky ťa drží za ruku,“ vysvetlil novinárom Ruslan Mokritskyj, 33-ročný poddôstojník z 95. leteckej útočnej brigády.
Vpád do Ruska naplánoval súčasný hlavný veliteľ ukrajinskej armády generál Oleksandr Syrskyj. Ten je známy svojou nepredvídateľnosťou a nekonvenčnými nápadmi.
Za jeden z hlavných cieľov ukrajinské vpádu do Kurskej oblasti malo byť zmiernenie ruského tlaku na Donbas, konkrétne na Doneckú oblasť. Práve Donbas je cieľom ruského vytrvalého dobýjania. Ukrajincom sa však tento plán nevydaril a Rusi neupustili od útokov v Donecku. Kyjevské sily ovládnutím časti Kurskej oblasti zmiernili tlak na susednú Sumsku oblasť.
Úspešný vpád bol tiež psychologickou vzpruhou pre ukrajinský národ, ktorý už pomaly strácal vieru vo víťazstvo a skorí koniec vojny. Zvýšenie morálky pociťujú aj ukrajinskí vojaci, ktorí v Kurskej oblasti pôsobia a ktorí tvrdia, že to za to stálo. Vojaci tvrdia, že Rusi dostávajú okoštovať svoju vlastnú medicínu.
„Keď som vkročil do Kurska, pochopil som, čo cítili, keď vstúpili na Ukrajinu,“ povedal Mokritskyj. „Nech zomrú a zhnijú na svojej vlastnej zemi a čím viac ich bude, tým lepšie.“
Napriek morálnej vzpruhe čelia Ukrajinci v Kursku ťažkej situácii. Traduje sa, že ruský prezident Vladimir Putin mal svojim generálom vydať rozkaz, aby oblasť oslobodili do 20. januára aj napriek vysokým stratám, ktoré dosahujú. Vtedy sa ma kresla v Oválnej pracovni ujať Donald Trump. Staronový prezident sľubuje, že vojnu na Ukrajine ukončí čoskoro.
Obe strany konfliktu chcú preto čo najlepšie posilniť svoju pozíciu. Putin dúfa, že jeho jednotky dovtedy získajú kontrolu nad Kurskou oblasťou, a tak nebude otázkou v mierových rozhovoroch. Naopak, Ukrajina dúfa, že územie udrží, a teda sa tak stane esom v ich rukách. Kyjev by mohol ruské územie vymeniť za ukrajinské, ktoré Rusi momentálne okupujú.
Otázne je, ako Trump zabezpečí, aby Putin, ktorý je presvedčený, že túto vojnu časom vyhrá, sadol za rokovací stôl so skutočným zámerom ukončiť konflikt.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: The Economist