Ukrajine dodajú novú ničivú „superzbraň“. V arzenáli ju ešte nemajú ani Američania

  • Nová zbraň od USA v podobe pozemnej bomby s malým priemerom smeruje na Ukrajinu
  • Podľa dostupných zdrojov by tam mala doraziť už dnes
Vojna na Ukrajine
Nová zbraň môže Ukrajine výrazne pomôcť Reprofoto: TASR/AP, Efrem Lukatsky
  • Nová zbraň od USA v podobe pozemnej bomby s malým priemerom smeruje na Ukrajinu
  • Podľa dostupných zdrojov by tam mala doraziť už dnes

Nová zbraň, ktorá môže byť Ukrajine nápomocná, je už podľa dostupných informácií pripravená doraziť na bojisko. Malo by sa tak stať dokonca už dnes, 31. januára. Pozemné bomby s malým priemerom (GLSDB) predstavujú úplnú novinku s dlhým doletom od Boeingu.

Ako uvádza portál Politico, americká armáda má podobnú verziu bomby, ktorá je odpaľovaná vzduchom, ale verzia spustená zo zeme zatiaľ v inventári USA neexistuje.

Očakáva sa, že nová bomba, ktorá môže mať dosah približne 160 kilometrov, bude pre Ukrajinu „významnou pomocou“, povedal jeden z amerických predstaviteľov.

„Dáva im to hlbšiu schopnosť úderu, ktorú ešte nemali, dopĺňa ich arzenál diaľkovej streľby,“ dodal. Je to len extra šíp v tulci, ktorý im umožní urobiť viac.“

Hovorca armády sa k udalosti nevyjadril. Hovorca Pentagonu, generálmajor Pat Ryder, odmietol komentovať načasovanie kvôli „prevádzkovej bezpečnosti“.

„Odkážem na Ukrajinu, aby sme hovorili o akejkoľvek dodávke,“ povedal v utorok tlači. „Ale ako som už spomenul, naďalej úzko spolupracujeme s Ukrajinou a našimi priemyselnými partnermi, aby sme zaistili, že Ukrajina dostane a bude pripravená využívať schopnosti, ktoré im poskytujeme, a to čo najrýchlejšie.“

Zbraň pozostáva z presne navádzanej 250-librovej bomby pripevnenej k raketovému motoru a vystreľovanej z rôznych pozemných odpaľovacích zariadení. Spoločne ju vyvinuli Boeing a Saab.

Nová zbraň môže Ukrajine výrazne pomôcť 

Rozšírený dolet prinesie do kyjevského arzenálu novú schopnosť v čase, keď sú boje na fronte v patovej situácii a keď Ukrajina hľadá nové spôsoby, ako zasiahnuť ruské sily a infraštruktúru za frontovými líniami.

Uvedená bomba sa pripojí k ďalším zbraniam dlhého doletu, ktoré Ukrajina dostala za posledný rok a ktoré umožnili jej jednotkám zasiahnuť ruské logistické a námorné miesta na Kryme.

K danému kroku pomoci USA pristúpili, pretože zásoby delostrelectva a munície na Ukrajine sa míňajú. Nové bomby taktiež posielajú aj napriek faktu, že nemajú dosah britského Storm Shadow alebo armádneho taktického raketového systému.

Ukrajina tak bude prvou krajinou, ktorá použije bombu v boji. Tým sa stane kritickým testovacím prípadom pre ostatné krajiny, ktoré od ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 zhromažďujú muníciu s dlhým doletom.

Verziu spustenú zo vzduchu vytvorili v roku 2019. Aj napriek úspešným testom Boeing a Saab neuskutočnili predaj, kým sa USA nerozhodli darovať ju Ukrajine ako súčasť balíka pomoci.

Ako informuje portál Reuters, Pentagón verejne uviedol, že financovanie schválili už vo februári. Zmluvu na začatie výroby následne podpísali nasledujúci mesiac. Keďže GLSDB už bola zaplatená, zbraň sa môže vyhnúť nedávnemu sporu o financovanie Kongresu o pokračujúcich dodávkach zbraní na Ukrajinu.

Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine

Zdroje: Politico, Reuters

Najnovšie videá

Trendové videá