Ukrajinka o úteku z Kyjeva: Cesta bola hrozná, išli sme 19 hodín. Na cestách sa ľudia bili, ak niekto niekoho predbehol
- Vo štvrtok sme sa zobudili do rána plného desivých správ, Ukrajina sa však zobudila do vojny
- My sme sa spojili s Ukrajinkou Angelinou, ktorá nám opísala útek z Kyjeva
- Vo štvrtok sme sa zobudili do rána plného desivých správ, Ukrajina sa však zobudila do vojny
- My sme sa spojili s Ukrajinkou Angelinou, ktorá nám opísala útek z Kyjeva
Ostatné dni sa nesú v znamení vojny u našich susedov. Ukrajina sa 24. februára v skorých ranných hodinách prebudila do vojny. Sociálnymi sieťami sa šírili a naďalej aj šíria tisícky videí priamo z centra diania, z úkrytov, vlakových staníc či útekov do susedných štátov.
Situáciu na Ukrajine na sociálnych sieťach približuje aj Angelina Tokárska, s ktorou sa Startitup exkluzívne spojil.
„Mám strach o vlastný život a o svojich blízkych. Vo vojne zatiaľ nie je nikto z mojich blízkych. Môj otec a frajer však povedali, že ak bude treba, pôjdu. Veľmi sa toho momentu bojím,“ hovorí 20-ročná ukrajinská študentka.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
„Vstávaj, bombardujú nás“
V čase vypuknutia ruskej invázie na Ukrajinu sa ukrajinská študentka, ktorá sa v septembri po troch rokoch vrátila do svojej rodnej krajiny, nachádzala v Kyjeve.
„O 5. hodine ráno ma zobudila spolubývajúca s tým, že nás bombardujú. Nečakali sme to, aj keď sme vedeli, že Rusi môžu zaútočiť kedykoľvek a v akomkoľvek čase. Prvých pár minút som nechápala, čo sa deje. Všetko zrazu stíchlo. Otvorila som okno a zrazu to prišlo. Pocítila som v okolí silný výbuch, zatriasli sa okná,“ opisuje prvé momenty hrôzy Angelina.
Od tohto momentu začala byť Angelina aktívna na Instagrame a Tik-Toku oveľa viac ako kedykoľvek predtým. „Začala som všetko zdieľať a informovať svoje okolie. V tom čase mi však veľa ľudí písalo, že obyvatelia Kyjeva v meste pijú kávičku a nič sa nedeje. Písali mi tiež, že všetky moje príbehy sú fake a že robím len paniku,“ hovorí Angelina s tým, že jej príbehy sa začali šíriť natoľko, že v priebehu minúty jej začali pribúdať stovky sledovateľov.
Aktuálne má na konte vyše 360-tisíc sledovateľov. Hovorí však, že sa aj naďalej stretáva s veľkou kritikou.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Kolóny, krik, nadávky a agresia
Kyjev sa stal nebezpečným miestom pre život, a preto sa Angelina spoločne so svojím bratom rozhodli utiecť, a to do Ivanofrankivskej oblasti.
„Nechcem hovoriť, kde presne sa nachádzam. Je to pre mňa nebezpečné, keďže ma sleduje veľmi veľa ľudí. Bývam v dome so svojou rodinou, je nás 16,“ vysvetľuje Ukrajinka.
Cesta do bezpečia však pre nich nebola jednoduchá. „Z Kyjeva som spočiatku nechcela odísť, bála som sa, že presun môže byť nebezpečný. Zároveň môj brat panikáril, že ho pri kontrole na okraji mesta môžu povolať do vojny. Vyhlásili však mobilizáciu a my sme museli čo najrýchlejšie odísť do bezpečia,“ konštatuje Angelina.
Súrodenecká dvojica nemala auto a autobusová a vlaková doprava nefungovala. Pomocnú ruku im podal kamarát, ktorý chcel takisto ujsť. Jediná cesta úniku bola cez mesto Žytomyr.
„Cesta bola hrozná, išli sme 19 hodín. Na cestách sa ľudia bili, ak náhodou niekto niekoho predbehol. Do nepríjemnej situácie sme sa dostali aj my, keď sme predbehli okoloidúce auto. To nás ale následne predbehlo a zastavilo. Vystúpil nahnevaný muž, začal búchať po oknách, kričal a nadával,“ tvrdí rodáčka z Ukrajiny.
„Zastavili sme raz dokonca aj na benzínovej pumpe, odkiaľ sme brali ďalších dvoch ľudí. Bolo tam strašne veľa ľudí, ale všetci boli k sebe milí, pomáhali si a rozprávali sa o aktuálnej situácii,“ dodáva.
„Sme silný národ. Duchom sme silnejší ako Rusi“
Ruskú inváziu odštartoval Putin. Jeho meno je dnes skloňované v každom médiu, na internete, medzi politikmi aj bežnými ľuďmi. Jedni o ňom hovoria ako o šialencovi, iní ho dokonca prirovnávajú k Hitlerovi.
„Každý človek ma iný názor. Jedni sa nevyjadrujú, iní hovoria, že ho nenávidia. Všetci, čo však vedia, aký tlak vyvíja na Ukrajinu už od roku 2014, ho nemajú radi,“ konštatuje.
Ruská agresia doposiaľ vyhnala z Ukrajiny tisícky ľudí. Na Slovensko sa však Angelina neplánuje vrátiť. „Mám tu svoju rodinu, je nás pomerne veľa a nie je možné, aby sme sa všetci zbalili a odišli. Spoločne sa cítime bezpečne,“ objasňuje mladá Ukrajinka.
V čase, keď mnohí obyvatelia Ukrajiny nevedia, čo s nimi bude, mladá študentka ich povzbudzuje: „Sme silný národ. Duchom sme silnejší ako Rusi, milujeme svoju zem a chceme ju zachrániť.“
Svet sa spojil pre Ukrajinu
Za prvý deň od vyhlásenia pomoci pre Ukrajinu sa mimovládnej organizácii Človek v ohrození podarilo získať viac ako 200-tisíc eur. Manažérka komunikácie a PR Človek v ohrození Lenka Kačmárová pre agentúru SITA uviedla, že vlna solidarity medzi Slovákmi je obrovská.
Priblížila, že ľudia im píšu s ponukami ubytovania, prevozu cez hranice, ale aj materiálnou pomocou. Do dotazníka s dobrovoľníckou pomocou sa im za jeden deň prihlásilo viac ako 1 500 dobrovoľníkov, z nich vyše 500 ponúklo možnosť ubytovania. Kačmárová predpokladá, že prvá pomoc bude využitá už v nasledujúcich dňoch pre ľudí prichádzajúcich na územie Slovenska.
Angelina tvrdí, že pomôcť treba vojakom, ktorým chýbajú bežné veci, akými sú deky, kefky či vreckovky. Zároveň ukrajinská armáda potrebuje peniaze. Každý deň sa mína veľký obnos peňazí a krajina má málo peňazí a dlhy.
Na znak solidarity s Ukrajinou a na protest proti „nereálnej vojne“ ruského prezidenta Vladimira Putina vyšli vo štvrtok aj v piatok do ulíc v mestách po celom svete tisícky demonštrantov.
Na Slovensku sa z rovnakého dôvodu konalo viacero pokojných pochodov, napríklad v Bratislave, v Banskej Bystrici, Prievidzi či v Košiciach. „Vidíme to všetko, posielame si to medzi sebou a cítime tu podporu. Veľmi si to vážime,“ hovorí na záver rozhovoru Angelina.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie