Ukrajinská hrozba pred Putinovými dverami. Úlomky len 150 km od Moskvy ukazujú, čo Kyjev používa na útoky

  • V Rusku našli úlomky ukrajinskej zbrane len 150 kilometrov od Moskvy
  • Má ísť o sovietsky prieskumný dron Tupolev Tu-141 Striž
  • Ten má mať vylepšenia
Tupolev Tu-141 Striž
Wikimedia/Ukrajinská armáda
  • V Rusku našli úlomky ukrajinskej zbrane len 150 kilometrov od Moskvy
  • Má ísť o sovietsky prieskumný dron Tupolev Tu-141 Striž
  • Ten má mať vylepšenia

V ruskom meste Kaluga, vzdialenom len 150 kilometrov od Moskvy, objavili trosky bezpilotného dronu. Zariadenie zrejme havarovalo, a tak svoju cestu skončilo predčasne.

Fragmenty dronu ešte z čias sovietskej éry naznačujú, že to môže byť tajomná zbraň, ktorú Ukrajinci používali na útoky v rámci územia Ruskej federácie, uvádza WarZone portálu The Drive.

„Zistilo sa, že o piatej ráno v lese neďaleko mesta vybuchol dron vo vzduchu vo výške 50 metrov,“ cituje WarZone kalužského gubernátora Vladislava Šapšu.

Gubernátor uviedol, že nevznikla žiadna škoda na majetku a tiež si havária nevyžiadala obete na životoch. Neďaleko letiska sa nachádza viacero vojenských objektov, železničný uzol a letecká základňa Šajkovka, kde sú umiestnené aj nadzvukové bombardéry Tu-22M3. Nie je vylúčené, že cieľom dronu bola práve základňa.

Dron mohol útočiť aj na Engels

Ruské médium Mash na Telegrame uviedlo, že k havárii došlo, pretože sa dron zachytil o konár stromu. Dron niesol leteckú bombu OFAB-100-120. Po explózii vznikol kráter o veľkosti 5 metrov a jeho fragmenty boli roztrúsené na 100 metrov.

Fragmenty ukazujú, že pravdepodobne ide o sovietsky Tupolev Tu-141 Striž, ktorý upútal pozornosť aj minulý rok, keď narušil vzdušný priestor troch krajín Severoatlantickej aliancie (NATO) až napokon havaroval Chorvátsku.

Pôvod vtedajšieho narušiteľa sa doteraz nepodarilo objasniť, keďže dronmi v minulosti disponovalo Rusko aj Ukrajina.

Tupolev Tu-141 Striž
zdroj: Wikimedia/Ukrajinská armáda

Ukrajinci mohli tento dron použiť aj na útoky na základne ruského letectva, konkrétne na základne Engels a Dyagilev v Riazanskej oblasti či na útoky na polostrove Krym.

Warzone pripomína, že ukrajinská armáda dala sľub, ktorý aj dodržiava, že západnými zbraňami nebude útočiť na ruské územie, to isté ale neplatí o ukrajinských zbraniach. Na rozdiel od Ruska, ktoré často útočí na bezbranných ukrajinských civilistov, ukrajinská armáda si vyberá výlučne ruské vojenské alebo logistické ciele. 

Ako minulý rok aj teraz sa drony vyhli protivzdušnej obrane. Ukrajinský portál DefenseExpress uvádza, že pre radary sú tieto drony takmer neviditeľné, pretože lietajú v nízkych polohách. Nevedia ich zachytiť aj napriek tomu, že sú pomerne veľké, trup má osem metrov a rozpätie krídiel je tri metre.

Namiesto fotoaparátu bomba 

Dron bol vyvinutý v 70. rokoch minulého storočia pôvodne ako prieskumný dron, ktorý mal byť schopný prekonať vzdialenosť 1 000 kilometrov.

Defense Express uvádza, že ukrajinská armáda ho pravdepodobne upravila a vybavila ničivou trhavinou. Z prednej časti odstránila veľký fotoaparát a práve tento priestor môže slúžiť pre leteckú bombu. Konkrétne malo ísť o OFAB-100-120 s hmotnosť 123 kíl, ktorá je určená na zásah živej sily, alebo vybavenia.

„Ak sa pozrieme na schému konštrukčnej štruktúry bezpilotného lietadla Tu-141 ,Striž’, uvidíme, že prieskumné vybavenie, ktoré už pre tento dron nie je potrebné, sa nachádza v prednej časti. A tu hovoríme o pomerne objemných leteckých kamerách – sľubných A-86P a panoramatických PA-4/90. Preto namiesto nich môžete ,zaskrutkovať’ hlavicu vo forme OFAB-100-120,“ uvádza Defense Express.

Portál dodáva, že na zníženie hmotnosti mohli byť odstránené brzdiace a pristávacie padáky. Zavesenie bomby na konštrukciu považuje portál za vylúčené.  

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: The Drive/WarZone, Defense Express

Najnovšie videá

Trendové videá