Ukrajinská múka a ďalšie potraviny sa môžu znovu dovážať na Slovensko, minister zrušil zákaz
- Slovensko opäť môže dovážať potraviny z Ukrajiny
- Minister Hirman podpísal zrušenie zákazu
- Týka sa to množstva poľnohospodárskych produktov
- Slovensko opäť môže dovážať potraviny z Ukrajiny
- Minister Hirman podpísal zrušenie zákazu
- Týka sa to množstva poľnohospodárskych produktov
Poľnohospodárske produkty z Ukrajiny alebo s pôvodom z Ukrajiny, ktoré boli od 17. apríla na Slovensku zakázané, sa môžu opäť prevážať na naše územie. Dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman totiž v piatok (12. 5.) podpísal zrušenie vyhlášky, ktorá vstup týchto produktov na územie Slovenska zakazovala.
Redakcia Startitup obdržala tlačovú správu z ministerstva. Zrušenie platí od dňa jeho podpisu.
Ako vysvetľuje ministerstvo v správe, vyhláška zakazovala prepustenie vybraných produktov a potravín z Ukrajiny alebo s pôvodom z Ukrajiny na územie Slovenska do colného režimu. Zakazovala aj prepustenie do voľného obehu, aktívny zušľachťovací styk, konečné použitie alebo colné uskladňovanie.
Netýkalo sa to tých produktov, ktoré boli prepustené do colného režimu tranzit alebo ktoré budú pri vstupe na územie Slovenska prepustené do uvedeného colného režimu tranzit na hraničnej pobočke colného úradu.
Zoznam produktov
Ako sme ťa informovali v apríli, k zákazu produktov z Ukrajiny došlo potom, ako sa na Slovensku objavilo kontaminované obilie.
Vládny kabinet následne zakázal viaceré potraviny, ktoré sa k Slovákom do dnešného dňa nesmeli dostať.
„Vyhláška ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky zo 17. apríla 2023, ktorou sa zakazuje vstup vybraných poľnohospodárskych produktov a potravín z Ukrajiny alebo s pôvodom z Ukrajiny na územie Slovenskej republiky,“ uvádzal rezort hospodárstva.
Autority zakázali viaceré obilniny, napríklad pšenicu, raž, jačmeň, či ovos. Dovážať sme nesmeli ani kukuricu, pohánku, proso, ale aj cukrovú repa či trstinový a repný cukor. Zákazu sa nevyhli ani výrobky ako slad, škroby, inulín a pšeničný lepok.
Okrem toho sa do zoznamu dostali viaceré typy zeleniny a ovocia ako aj orechy a iné jedlé rastliny.
Čo mohol zákaz spôsobiť?
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora tento zákaz dovozu privítala, no odborníčka z organizácie INESS Monika Budzák varovala, že to môže uškodiť domácim spotrebiteľom.
„Väčšia konkurencia totiž núti výrobcov predávať lacnejšie a kvalitnejšie výrobky. Slovenskí poľnohospodári však museli čeliť pomerne zložitej situácii, keď na trh prúdili obrovské množstvá lacnejšieho obilia – v roku 2022 sa odhaduje, že to bolo o 100 miliónov eur v hodnote viac ako v predošlom roku. To môže niektorým farmárom spôsobiť vážnejšie problémy,“ uviedla pre Startitup.
Slovenskí farmári mohli na tomto zákaze prosperovať, keďže sa zbavili konkurencie. Na Slovensko z Ukrajiny prúdia pomerne veľké komodity a nemáme dobrý prehľad o tom, akým spôsobom a za aké ceny sa toto obilie predáva, vysvetlila.
Strana Sloboda a Solidarita kroky rezortu kritizovala, no z toho dôvodu, že podľa nej nekonal včas.
„Obilniny určené na export do tretích krajín mali byť už dávno počas prechodu naším územím monitorované a ich predaj na Slovensku zakázaný.“
„Vzhľadom na to, že ministerstvo si povinnosť riadnej kontroly obilnín z Ukrajiny od počiatku neplnilo, je taktiež namieste, aby pristúpilo k odškodneniu tých, ktorým dnes nariadilo tieto produkty zlikvidovať,“ hovorila minulý mesiac tímlíderka SaS-ky pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TS, archív SIU