Ukrajinská protiofenzíva zaútočila na celú Chersonskú oblasť. Rozpútali sa tam ťažké boje
- V celej Chersonskej oblasti prebiehajú ťažké boje
- Experti z MAAE už zajtra preskúmajú Záporožskú elektráreň
- Rusko má problém s verbovaním brancov
- V celej Chersonskej oblasti prebiehajú ťažké boje
- Experti z MAAE už zajtra preskúmajú Záporožskú elektráreň
- Rusko má problém s verbovaním brancov
Na takmer celom území Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny prebiehajú ťažké boje, oznámila v utorok ukrajinská prezidentská kancelária. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AFP.
„Počas celého dňa aj noci dochádzalo v Chersonskej oblasti k silným výbuchom,“ vyhlásila kancelária ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v utorok ráno.
„Ukrajinské ozbrojené sily spustili ofenzívu vo viacerých smeroch,“ dodala kancelária.
Ruské sily už od jari okupujú takmer celú Chersonskú oblasť. Samosprávne orgány dosadené okupačnými jednotkami už dávnejšie oznámili, že plánujú usporiadať referendum o pripojení oblasti k Rusku.
Experti z MAAE už sú v Kyjeve
Tím inšpektorov z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) docestoval v utorok do Kyjeva. V Ruskom obsadenej Záporožskej atómovej elektrárni na Ukrajine bude na návšteve od stredy do soboty, povedal šéf MAAE Rafael Grossi. Informuje o tom denník The Guardian na svojej webstránke.
„Musíme chrániť bezpečnosť najväčšieho jadrového zariadenia na Ukrajine aj v Európe,“ uviedol Grossi na Twitteri.
Samotná MAAE uviedla, že „Rafael Grossi a tím expertov vyrazili na podpornú a asistenčnú misiu MAAE do Záporožia, aby pomohli zaistiť jadrovú bezpečnosť v ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárni“ a tiež, aby vykonali ďalšie bezpečnostné kroky.
Záporožskú atómovú elektráreň obsadili už v prvých týždňoch ruskej invázie na Ukrajinu ruské vojská, avšak naďalej ju prevádzkujú ukrajinskí pracovníci.
Toto zariadenie sa odvtedy nachádza na frontovej línii. Rusko a Ukrajina sa v posledných týždňoch začali navzájom obviňovať, že jadrovú elektráreň ostreľujú ich ozbrojené sily, čo všeobecne vyvoláva obavy z možného úniku radiácie.
Ostreľovanie ohrozuje aj samotnú misiu MAAE, respektíve aj to, aby sa tím vôbec do elektrárne dostal.
Kremeľ označil misiu MAAE za „nevyhnutnú“, zároveň však vylúčil, že by sa jeho vojaci z elektrárne stiahli.
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba povedal, že Ukrajina očakáva, že misia MAAE objasní situáciu týkajúcu sa porušovania protokolov o jadrovej bezpečnosti. Zároveň podotkol, že Rusko „nevystavuje riziku jadrovej havárie len Ukrajinu, ale aj celý svet“.
Rusko má problémy s náborom nových brancov
Rusko má údajne problémy s verbovaním ďalších vojakov do bojov na Ukrajine, pričom už zrušilo hornú vekovú hranicu pre vstup do armády a nábor brancov robí aj vo väzniciach. Povedal to nemenovaný predstaviteľ amerického ministerstva obrany, informuje v utorok denník The Guardian.
„Mnohí z týchto brancov sú vnímaní ako starší, nespôsobilí či zle vycvičení,“ povedal v pondelok novinárom citovaný predstaviteľ.
Šéf Kremľa Vladimir Putin podpísal minulý týždeň dekrét, ktorým sa má od 1. januára 2023 počet vojakov ruskej armády zvýšiť o 137 000 (približne desať percent) na celkových 1,15 milióna.
Rusko zažilo počas šiestich mesiacov invázie na Ukrajinu značné neúspechy a mnoho padlých vojakov. Pentagón sa pritom domnieva, že úspešné nebudú pravdepodobne ani najnovšie snahy Moskvy o zvyšovanie počtu vojakov a ich bojaschopnosti, keďže Rusko zápasí v tejto oblasti s dlhodobými problémami.
Zdroj: TASR