Ukrajinské F-16 dostali „smrtiace“ vylepšenie od USA. Špeciálne zariadenie robí Rusom vrásky na čele

  • Ukrajinci získali unikátnu výbavu od európskych spojencov. Vylepšiť ju pomáhalo americké letectvo
  • Technológia zvyšuje šance stíhačiek F-16 na prežitie
f-16
TASR/AP, Efrem Lukatsky
  • Ukrajinci získali unikátnu výbavu od európskych spojencov. Vylepšiť ju pomáhalo americké letectvo
  • Technológia zvyšuje šance stíhačiek F-16 na prežitie

Ukrajinci nezískali od svojich spojencov len stíhačky F-16 či výcvik pilotov a mechanikov. Ukrajinské vzdušné sily získali aj prostriedky, ktoré majú zaistiť najlepšie šance pre prežitie týchto strojov.

Jedným z nich sú vylepšené prostriedky elektronického boja, ktoré majú nielen zabezpečiť „prežitie“ stroja, ale navyše aj zbierať spravodajské informácie, ktoré skončia nielen v rukách Ukrajincov, ale i v rukách Washingtonu a európskych spojencov.

Vylepšené prostriedky elektronického boja zabezpečila 68. letka elektronického boja amerického letectva v spolupráci s kolegami z Dánska a Nórska.

Experti z amerického letectva uviedli, že zariadenie nebolo americkej výroby. Podľa fotografií ukrajinskej F-16 portál The War Zone predpokladá, že ide o výrobok dánskej zbrojárskej firmy Terma.

Zariadenie vyzerá na prvý pohľad nenápadne – ide o pylóny, namontované pod krídlom lietadla. Obsahujú senzory, počítač, pričom sa môžu vybaviť aj rušičkami či zásobníkom návnad.

Americké letectvo malo preprogramovať systém a obohatiť ho o takzvanú „knižnicu“ amerického letectva, teda o veľmi cenné spravodajské informácie, ktoré Spojené štáty zbierali celé roky. Ukrajinským pilotom umožní ľahšie identifikovať nepriateľa či cieľ, pričom informácie v „knižnici“ sa neustále aktualizujú o nové dáta a frekvencie, ktorými nepriateľ operuje, na základe ktorých je možná identifikácia jednotlivej techniky, napríklad systémov protivzdušnej obrany.

„Jeden F-16 s preprogramovaným (elektronickým bojovým) modulom nedosiahne vzdušnú prevahu sám, ale môže vám na chvíľu poskytnúť vrecko vzdušnej prevahy, aby ste dosiahli cieľ, ktorý má strategický význam a vplyv,“ uviedol nemenovaný pracovník 68. letky elektronického boja vo vyhlásení.

Varovanie pred hrozbami priamo na helme 

Ukrajinci môžu pomôcť rozšíriť túto „knižnicu“ o informácie priamo z bojiska. Na oplátku systém zabezpečí lepšiu ochranu lietadla.

Systémy elektronického boja môžu disponovať schopnosťou rušenia ruských systémov protivzdušnej obrany. Okrem toho dokáže systém elektronického boja od Termy varovať pilota pred prichádzajúcou hrozbou pomocou varovaní na počítači či helme. Nechýba ani schopnosť varovania pomocou audioodkazov.

Pilot tak môže byť varovaný napríklad pred strelou z prenosného raketového komplexu (MANPADS), ktorý sa odpaľuje z ramena alebo pred radarovo navádzanou strelou. Včasné odhalenie hrozby umožňuje stíhačke vynaložiť protiopatrenia na zostrelenie hrozby, a tak zvyšuje šancu na prežitie.

Tieto systémy majú lietadlá Dánska, Nórska, Holandska a Belgicka. V USA ich majú lietadlá Národnej gardy, pripomína Ukrajinská pravda.

Nie je presne známe, koľko lietadiel F-16 má Ukrajina. Podľa medializovaných informácií ich môže byť 6 až 10. 

Ukrajine sa otvoril obrovský arzenál 

Prvé kusy prišli na Ukrajinu na začiatku mesiaca. O jednu stíhačku už Ukrajinci stihli prísť, pričom pri jej zničení zahynul aj jej pilot. Zatiaľ nie je príčina tejto havárie jasná, vyšetrovatelia nevylučujú chybu pilota či samotnej stíhačky.

Objavili sa aj teórie o priateľskej streľbe, čo je termín pre streľbu do vlastných radov. V tejto súvislosti je skloňovaný systém protivzdušnej obrany Patriot, ktorý mal stíhačku omylom zostreliť.

Celkovo má Ukrajina dostať 85 kusov týchto strojov od Dánska, Nórska, Holandska a Belgicka.

Aj keď ide o staršie stroje, Ukrajina ich dostane modernizované. Získajú nový palubový počítač či vylepšený radar. Samotné stíhačky nedokážu zvrátiť vojnu v prospech Ukrajiny, dokážu však byť veľmi cenným prínosom, hlavne čo sa týka zasahovania ruských cieľov na ďaleké vzdialenosti či ochrany ukrajinského neba pred ruskými hrozbami. 

Výhodou týchto stíhačiek je tiež široká zásoba zbraní, ktoré majú krajiny Severoatlantickej aliancie (NATO) v skladoch a ktoré sú integrované s F-16.

Ukrajinské letectvo tak nezíska len prístup k strelám vzduch-vzduch, ako je AIM-9, ale aj k strelám AGM-158 JASSM. Spomenutá strela je strela s plochou dráhou letu. Ukrajinci majú veľmi dobré výsledky s používaním munície rovnakého typu v podobe francúzsko-britskej rakety SCALP/Storm Shadow.

Bude však trvať veľmi dlhý čas, kým piloti F-16 budú schopní dosiahnuť plný potenciál týchto stíhačiek.

Zdroje: The WarZone, Ukrajinská pravda

Najnovšie videá

Trendové videá