Ukrajinské Leopardy lovia pod rúškom tmy a disponujú veľkou výhodou. Rusi sú bezmocní
- Ukrajinci disponujú jednou obrovskou výhodou
- Tou sú moderné západné bojové vozidlá s vynikajúcou optikou
- Zahŕňa nočné a termálne videnie
- Ukrajinci disponujú jednou obrovskou výhodou
- Tou sú moderné západné bojové vozidlá s vynikajúcou optikou
- Zahŕňa nočné a termálne videnie
Ukrajinské jednotky vybavené západnou technikou majú jednu veľkú technickú výhodu, zhodujú sa analytici. Potvrdzujú to aj takzvaní ruskí vojenskí blogeri, ktorí v panike poukazujú na úspešnosť jej používania.
Ukrajinci používajú svoje nemecké tanky Leopard a americké bojové vozidlá pechoty Bradley, aby sa pod rúškom tmy priblížili k nepriateľovi a následne na neho zaútočili. K týmto nočným výpadom najčastejšie dochádza v Záporožskej a Doneckej oblasti.
„Dovážané vybavenie má vynikajúcu nočnú optiku,“ cituje Forbes jedného ruského vojenského blogera. „Dokážu pozorovať, mieriť a kontrolovať presnosť streľby. Preto si nepriateľ vyberá noc,“ dodal.
Ďalší ruský bloger uviedol, že dokonca aj v noci Ukrajinci vidia „všetko jasne, ako keď je slnko“.
Nemecké Leopardy navyše vedia strieľať v tme veľmi presne aj na veľké vzdialenosti. Západné vozidlá okrem nočného videnia disponujú aj termálnymi kamerami
„Strieľajú veľmi presne, najmä v noci. S Leopardmi sú (termálne kamery) sakramentsky dobré,“ prezradil ďalší bloger.
Neviditeľnosť je výhodou
Ukrajinci navyše disponujú aj okuliarmi na nočné videnie, ktoré im darovali Spojené štáty a Nóri. Ide o špeciálnu optiku, ktorá sa od nearmádnej optiky líši tým, že nepoužíva na osvetlenie cieľa infračervenú LED, ale elektrónky na zosilnenie už existujúceho svetla.
Lacnejšie okuliare na nočné videnie sú vďaka infračervenej LED ľahko odhaliteľné pre nepriateľské jednotky, ktoré tiež používajú nočnú optiku.
Ukrajinci podľa CNN operujú aj dronmi, ktoré disponujú nočným videním. Tieto drony útočia v noci na ruské pozície. Nič netušiaci ruskí vojaci dron nevidia, ale počujú ho. Vo väčšine prípadov sú však snahy o zničenie takéhoto dronu neúspešné.
Podľa analytikov operácie s vybavením Severoatlantickej aliancie (NATO) s použitím tréningu, ktorý Ukrajincov naučili práve aliančné vojská, dokazujú, ako sa Ukrajina adaptovala na taktiku NATO. Pre Ukrajincov je takáto taktika veľkou výhodou.
„Z pohľadu útočníka získate veľkú výhodu, že sa môžete pohybovať neviditeľne. Z pohľadu obrancu máte strach, že začujete pohyb tankov v tme a jednoducho ich nevidíte,“ uviedol pre The Telegraph bývalý dôstojník britskej armády Hamish de Bretton-Gordon, ktorý v minulosti velil 1. kráľovskému tankovému pluku.
Ukrajinskí vojaci zostávajú skrytí aj voči zložkám ruskej armády, ktoré majú nad nimi početnú výhodu. Tou je ruské delostrelectvo a letectvo. Tieto zložky sú v tme „slepé“, pretože Rusko stále vo veľkej miere využíva na prieskum čínske drony DJI Mavric.
„Toto ponúka viac príležitostí na prekvapenie, pričom vozidlá sa potom počas dňa stiahnu a idú na základňu, aby sa vyhli delostreleckej reakcii,“ povedal Justin Crump, ktorý pôsobí vo spoločnosti Sibylline zameriavajúcej sa na spravodajstvo a geopolitické riziká.
Rusi nemajú dostatok vybavenia aj pre korupciu, tvrdí analytik
Problémom je, že Ukrajinci nemajú dostatok nočného videnia pre všetky jednotky a pre všetky tanky a vozidlá. Zväčša sovietskej technike nočné videnie chýba, výnimkou sú napríklad modernizované české tanky T-72, ktoré spĺňajú normy NATO.
Podobná situácia, ak nie ešte horšia, je aj na ruskej strane. Nočná optika sa síce oficiálne v ruskej výzbroji nachádza, jej výskyt medzi obyčajnými vojakmi je ale raritný. Najčastejšie sa vyskytujú v špeciálnych oddieloch.
Vojenský analytik George Barros z washingtonského think tanku Inštitút pre štúdium vojny uvádza, že Rusom vždy chýbala sofistikovaná technika takzvaná hight tech. Teraz je tento nedostatok ešte citeľnejší. Dôvodom je aj rozsiahla korupcia v rámci ruskej armády.
„Keďže korupcia v ruských ozbrojených silách prekvitá, niektoré skupiny, ktoré získajú prístup k zariadeniam vyššej kategórie, ako sú okuliare na nočné videnie, si ho pravdepodobne hromadia pre seba,“ cituje Barrosa Komputer Swiat.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Forbes, CNN, The Telegraph, Komputer Swiat