Ukrajinské mesto vybuduje prvú podzemnú školu: Chcú ochrániť tisícky detí pred Ruskom
- Mesto Charkov vybuduje úplne prvú podzemnú školu v krajine
- Chce tak ochrániť žiakov pred bombovými a raketovými útokmi Ruska
- Mesto Charkov vybuduje úplne prvú podzemnú školu v krajine
- Chce tak ochrániť žiakov pred bombovými a raketovými útokmi Ruska
Východoukrajinské mesto Charkov vybuduje úplne prvú podzemnú školu v krajine, aby ochránilo žiakov pred bombovými a raketovými útokmi Ruska, oznámil starosta mesta Ihor Terechov. Správu priniesol v utorok portál britského denníka The Guardian.
„Takýto úkryt umožní tisícom charkovských detí pokračovať v prezenčnom vzdelávaní dokonca aj počas raketových hrozieb,“ napísal Terechov v aplikácii Telegram. Zatiaľ nie je jasné, aká veľká bude táto škola a ani kedy ju otvoria.
Vyučovanie na mnohých školách na Ukrajine v blízkosti frontu dlhodobo prebieha online. Charkov pre tento školský rok vytvoril približne 60 samostatných tried na staniciach metra a vytvoril tak priestor na výučbu pre vyše 1 000 detí.
Druhé najväčšie mesto Ukrajiny malo pred ruskou inváziou vyše 1,4 milióna obyvateľov. Niektoré jeho štvrte sa nachádzajú necelých 35 kilometrov od hraníc s Ruskom a Charkov je takmer denne terčom ruských raketových útokov, ktoré môžu zasiahnuť budovy skôr, než sa ich obyvatelia dostanú do krytov.
Rusi tvrdia, že oslabili ukrajinskú ofenzívu
Ruský minister obrany Sergej Šojgu v utorok tvrdil, že ruským jednotkám sa podarilo „výrazne oslabiť“ bojový potenciál prebiehajúcej ukrajinskej protiofenzívy a úspešne odraziť ukrajinské útoky v okolí Bachmutu a Soledaru v Doneckej oblasti. Šojgu to vyhlásil na schôdzke vojenského velenia v Moskve, informuje agentúra DPA.
Kyjev podľa Šojgua neuspel ani v prelomení ruských obranných línií pri obci Robotyne a Verbove v juhoukrajinskej v Záporožskej oblasti, ktorú čiastočne okupujú ruské sily.
Podľa DPA sú tvrdenia ruského ministra v priamom rozpore s vyhláseniami Kyjeva, ktorý pred časom informoval o strategických pokrokoch vrátane prelomu pri Verbovom na juhu Ukrajiny, ako aj o dobytí obce Robotyne.
Šojgu v utorok taktiež tvrdil, že Rusko v súčasnosti disponuje dostatočným množstvom dobrovoľníkov aj príslušníkov armády na vykonanie potrebných úloh vo vojne proti Ukrajine.
Ich počet v tejto chvíli podľa Šojgua dosahuje 335 000, pričom iba v septembri sa do vojenskej služby hlásilo vyše 50 000 Rusov, a teda podľa neho nie je nutné ďalej mobilizovať.
DPA pripomína, že počas vlaňajšej čiastočnej mobilizácie záložníkov z Ruska odišli státisíce Rusov, aby sa vyhli povolaniu do vojny na Ukrajine. V súčasnosti sa však podľa agentúry mnoho ruských obyvateľov hlási do služby dobrovoľne vzhľadom na relatívne dobré finančné ohodnotenie a nedostatok iných pracovných príležitostí.
V Rusku je momentálne povolávaných do základnej vojenskej služby približne 130 000 nových brancov, tí by však počas výcviku nemali byť nasadzovaní do oblastí bojov. Po skončení povinnej základnej služby sa prípadne môžu dobrovoľne prihlásiť do armády ako dobrovoľníci.
Rusi obvinili šéfa ukrajinskej rozviedky
Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom) v neprítomnosti obvinil šéfa ukrajinskej vojenskej rozviedky Kyryla Budanova a niekoľko ďalších osôb z teroristických činov, za ktoré Moskva označuje nedávne útoky na ruskom území vrátane Moskvy.
Ako v utorok vo svojej správe pripomenula britská stanica BBC, Moskva bola počas uplynulého leta ohrozená viacerými útokmi s použitím dronov, pričom najmenej dvakrát sa tieto bezpilotné lietadlá dostali do blízkosti úradu vlády a v máji dva drony vybuchli priamo nad Kremľom.
Ukrajina sa k zodpovednosti za útoky na ruskom území oficiálne neprihlásila. Budanov ale nepoprel jej účasť na útoku na Kerčskom moste vedúcom z pevninského Ruska na polostrov Krym, ktorý Moskva anektovala v roku 2014.
Sledkom viní Budanova a ďalších predstaviteľov ukrajinského ministerstva obrany a armády z účasti na „zorganizovaní a spáchaní viac ako 100 leteckých útokov s použitím bezpilotných lietadiel na území“ Moskvy a Moskovskej oblasti, na Kryme, v tamojšom prístavnom meste Sevastopol, ako aj z útokov v Rostovskej, Belgorodskej, Brianskej oblasti a ďalších regiónoch Ruskej federácie.
Zdroj: TASR