Ukrajinské obilie bude môcť čoskoro opustiť prístavy v Čiernom mori

  • Turci, Rusi a Ukrajinci sa dohodli na začiatku riešenia obilnej krízy
  • Vytvoria koordinačné centrum, ktoré má zaručiť bezpečnosť dopravných trás
obilie psenica vyvoz export dohoda
Unspash/Shalitha Dissanayaka, SITA/Ramil Sitdikov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
  • Turci, Rusi a Ukrajinci sa dohodli na začiatku riešenia obilnej krízy
  • Vytvoria koordinačné centrum, ktoré má zaručiť bezpečnosť dopravných trás

Rokovania medzi Ruskom, Ukrajinou a Tureckom dospeli k dohode o exporte ukrajinského obilia, ktoré nemôže opustiť čiernomorské prístavy pre ruskú námornú blokádu. Oznámil to v stredu turecký minister obrany Hulusi Akar.

Podľa jeho slov je výsledkom vyjednávaní dohoda o vytvorení koordinačného centra s cieľom zaručiť bezpečnosť dopravných trás. Vo vyhlásení minister konštatoval, že dohodu podpíšu na budúci týždeň, keď sa opäť stretnú všetky strany.

Dodal, že všetky strany sa dohodli na spoločných kontrolách obilia v prístavoch. Informuje o tom portál news.sky.com.

Ako uvádza denník The Guardian, ruská námorná blokáda vystavila milióny ľudí riziku hladu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tieto kroky Kremľa reagoval.

Vysvetlil, že Ukrajinci skutočne vynakladajú „značné úsilie na obnovenie dodávok potravín na svetový trh. A som vďačný OSN a Turecku za ich úsilie.“

Podľa generálneho tajomníka OSN Antónia Gutteresa vlády krajín urobili „kritický krok vpred“ smerom k oživeniu ukrajinského vývozu obilia. Zároveň však varoval, že „po novom bude na uskutočnenie dnešného pokroku potrebná väčšia miera technickej práce“.

Rusko chce samo kontrolovať lode

Dohodu o vývoze ukrajinského obilie nekomentovali ani Ukrajinci, ani Rusi. Ruská tlačová agentúra Interfax však citovala Piotra Iľjičeva vedúceho oddelenia medzinárodných organizácií na ruskom ministerstve zahraničných vecí, ktorý v stredu uviedol, že Rusko chce samo kontrolovať a dohliadať na exportné plavidlá, aby sa predišlo nepovolenému pašovaniu zbraní.

V zásobníkoch v prístavnom meste Odesa na brehoch Čierneho mora uviazlo od začiatku vojny už 20 miliónov ton ukrajinského obilia. Ruská blokáda zároveň znemožnila odchod tuctom lodí.

Ukrajine sa podarilo exportovať časť svojho obilia nákladnými vozidlami či vlakmi. Taktiež využili ústie Dunaja, kde sa otvára nová námorná trasa. Minulý mesiac sa však vyviezlo len 2,5 milióna ton. Pred vojnou dosahovalo priemerné množstvo vyvážaného obilia približne osem miliónov ton, uvádza BBC.

Rusko a Ukrajina produkujú 30 percent celosvetových zásob pšenice. Pred vojnou svet Ukrajinu vnímal ako významného dodávateľa chleba. Momentálne však Ukrajinci dokážu prostredníctvom nových kanálov iba čiastočne kompenzovať uzavretie Čierneho mora. Objemy vývozu tak oproti tým predvojnovým klesli na približne 30 percent.

K obilnej kríze sa vyjadril aj slovenský minister zahraničných vecí

Ako uvádza agentúra TASR, slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok vyhlásil, že je neprípustné, aby celý svet a osobitne Afrika doplácali na ruskú agresiu na Ukrajine nedostatkom potravín. 

Šéf slovenskej diplomacie opätovne vyzval Rusko, aby prestalo blokovať vývoz ukrajinskej pšenice na svetové trhy. „Zdôrazňujem, že Slovensko je pripravené urobiť všetko pre to, aby umožnilo tranzit obilia z Ukrajiny cez naše územie,“ uviedol.

Slovensko podľa neho spoločne s partnermi pracuje na znižovaní svojej závislosti od dodávok zemného plynu z Ruska. „Musíme byť v tejto záležitosti k sebe v Európe vzájomne solidárni,“ povedal Korčok.

Ministri zahraničných vecí krajín C5 okrem vojny na Ukrajine a jej dosahov na energetickú a potravinovú bezpečnosť diskutovali aj o prioritách českého predsedníctva v Rade Európskej únie (EÚ) v oblasti zahraničnej politiky a o rozširovaní Únie.

„Vojna na Ukrajine jasne dokázala, že EÚ je dôležitým mierovým projektom. Bolo správne udeliť Ukrajine a Moldavsku kandidátsky štatút. Európsku perspektívu musíme zároveň umožniť aj krajinám na západnom Balkáne. Nemali by sme preto zbytočne čakať s ďalšími krokmi na ich integračnej ceste,“ poznamenal Korčok.

Zdroje: SITA, The Guardian, BBC, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá