Ukrajinské obilie v Poľsku nekúpiš, zarazil špekulácie premiér. Poputuje na iný kontinent
- Ukrajinské obilie sa v Poľsku predávať nebude
- Informoval o tom poľský premiér Mateusz Morawiecki

- Ukrajinské obilie sa v Poľsku predávať nebude
- Informoval o tom poľský premiér Mateusz Morawiecki
Titulky médií v poslednom čase zapĺňa téma okolo ukrajinského obilia. Koncom mája sme v tomto článku informovali dokonca o Rusoch, ktorí si na ukrajinské sýpky mali vo veľkom robiť chute.
Ukrajinské obilie sa skloňovalo aj s Poľskom, kde sa údajne malo predávať. Špekulácie ale odmietol poľský premiér Mateusz Morawiecki.
Ukrajinské obilie sa v Poľsku nebude predávať
„Obilie, ktoré do Poľska dorazí z Ukrajiny, bude predávané v Afrike a na Blízkom východe, aby sme zaistili potravinovú bezpečnosť týchto oblastí,“ uistil poľský premiér. Dodal, že ich krajina má vlastnú potravu a vlastné obilie.
Portál Radio Poland píše, že šéf vládnej garnitúry prišiel s vyhlásením potom, čo niektoré médiá informovali, že domáci farmári sa strachujú, že práve ukrajinské obilie by sa mohlo predávať na poľskom trhu.
Premiér mal podľa portálu novinárov uistiť, že poveril ministra pôdohospodárstva, aby situáciu dôkladne sledoval.
Ukrajina je nazývaná aj „sýpkou sveta“ práve pre vysokú produkciu obilia. Ako portál podčiarkuje, ruská invázia a blokovanie niektorých ukrajinských prístavov distribúciu obilia značne skomplikovali. Web upozornil, že práve niektoré africké krajiny založili svoju potravinovú politiku na dovoze obilia z Ukrajiny.
OSN nedávno taktiež varovalo, že konflikt u nášho východného suseda môže spôsobiť výraznú hladovú krízu.
„Vplyv ruskej agresie sa prejavuje všade“
Podľa čerstvých informácií práve ruské obmedzovanie vývozu obilia z Ukrajiny mohlo prispieť ku kríze, ktorá aktuálne prebieha na Srí Lanke.
S týmto tvrdením prišiel dnes americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Zároveň vyjadril obavy, že by to mohlo vyvolať aj ďalšie krízy vo svete. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
„Sme svedkami toho, že sa vplyv tejto ruskej agresie prejavuje všade. Mohol prispieť aj k situácii na Srí Lanke; máme obavy z dôsledkov na celom svete,“ povedal Blinken novinárom v thajskom Bangkoku.
Šéf americkej diplomacie zároveň opakovane vyzval Moskvu, aby umožnila vývoz odhadovaných 20 miliónov ton obilia z Ukrajiny, na územie ktorej Rusko vojensky vtrhlo 24. februára.
„Vo svete sme svedkami rastúcej potravinovej neistoty, ktorá sa výrazne zhoršila v dôsledku ruskej agresie voči Ukrajine,“ dodal.
Podľa Blinkena sa tento vplyv prejavil aj v Thajsku, kde kvôli blokáde „astronomicky“ stúpli ceny hnojív. „To je dôležité najmä v takej dynamickej poľnohospodárskej krajine, akou je Thajsko, keď vieme, že absenciou hnojív výnosy v budúcom roku klesnú a ceny potenciálne stúpnu,“ povedal Blinken.
Kríza na Srí Lanke
Srí Lanka sa už niekoľko týždňov zmieta v kríze a nepokojoch spôsobených ťažkým nedostatkom potravín a paliva, pripomína AFP. Rusko tvrdí, že by umožnilo vývoz ukrajinského obilia, ak ukrajinská armáda odmínuje tamojšie prístavy. Túto možnosť však Kyjev odmieta, keďže sa obáva o bezpečnosť svojho čiernomorského pobrežia.
Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine
Zdroje: Radio Polad, OSN