Ukrajinskí vojaci si na pomoc zavolali nezvyčajného hosťa. „Bojujú“ proti neželaným návštevníkom
- Situácia pripomína zákopy prvej svetovej vojny
- Mačky používajú aj Rusi
- Situácia pripomína zákopy prvej svetovej vojny
- Mačky používajú aj Rusi
Hoci sa to zdá neuveriteľné, vojna na Ukrajine už o niečo viac ako tri týždne bude mať dvojročné výročie. Za uplynulých dvadsaťštyri mesiacov mal a má tento otvorený konflikt u našich východných susedov rôzne formy. Keďže táto vojna už trvá oveľa dlhšie, ako si na jej začiatku mysleli obe strany, je viac ako pochopiteľné, že došlo k únave, či už na strane vojakov, ale aj bežného civilného obyvateľstva.
Z tohto dôvodu sa mnohí príslušníci armády, najmä tej ukrajinskej, uchyľujú k rôznym druhom pomoci – ako píše bruselské Politico, čoraz častejšie je možné vidieť vyčerpaných ukrajinských vojakov aj s nečakanými pomocníkmi, a to mačkami.
Sociálne médiá sú plné mačiek
Vo vojne zvyčajne bojujú vojaci pomocou guliek, nábojov či rakiet, ale aj originálnymi nápadmi a propagandou, čo vysvetľuje to, prečo sa mačky stali najnovším bojovým frontom na Ukrajine.
Ukrajinské sociálne médiá sú plné týchto štvornohých miláčikov, ktoré ukazujú, ako pomáhajú vojakom, ako emocionálne podporné zvieratá, priťahujú dary armáde svojou nadýchanou roztomilosťou a tiež bojujú s útočníkmi, v tomto prípade s myšami či potkanmi, ktorých najmä v zimných mesiacoch výrazne pribudlo.
I’m all for Team Ukraine battle cats. Glad our feline friends are providing comfort to Ukraine’s brave soldiers. | Cats of war: Ukraine enlists feline friends in fight against Russia https://t.co/PQkRGI0AEG pic.twitter.com/RWLYGwlVdG
— Paul Kelly (@pk500) January 24, 2024
Americká CNN pripodobňuje vzniknutú situáciu k zákopom prvej svetovej vojny. „Predstavte si, že idete spať a noc začína tým, že vám do nohavíc alebo svetra vlezie myš, žuje vám končeky prstov alebo vás hryzie do ruky. Spíte dve alebo tri hodiny, podľa toho, koľko máte šťastia. Mali sme mačku menom Busia, zo začiatku nám pomáhala a myši jedla. Ale neskôr ich bolo toľko, že ich odmietala. Mačka môže chytiť jednu alebo dve myši, ale keď ich je sedemdesiat, je nereálne, aby ich pochytala,“ vysvetlila pre americkú stanicu jedna z ukrajinských vojačiek.
Portál Metro uvádza príbeh Oleksandra Ljašuka z Odessy, ktorý si svoju mačku, pomenovanú Puk, vybral na konci roka 2022. Hoci pred ruskou inváziou na Ukrajinu bol pacifista, 24. február zmenil jeho pohľad na svet.
„Som presvedčený o tom, že násilie a ešte viac vojna, je indikátorom zaostalosti vo vývoji. Nikto nemá právo prísť, zabíjať ľudí a násilne prikazovať nezávislej krajine, ako má žiť. Preto som sa chopil zbraní,“ vysvetlil, pričom Puk vo veste s ukrajinskou vlajkou na hrudi jeho putovanie na vojnových poliach nasleduje a podľa Ljašukových slov likviduje jednu myš za druhou.
https://twitter.com/Gerashchenko_en/status/1647834271133106176
Mačky zvyčajne prichádzajú na pozície ukrajinskej armády z blízkych dedín alebo miest zničených vojnou. Opustení svojimi majiteľmi, domáce zvieratá hľadajú ľudskú ochranu pred neustálym ostreľovaním, útokmi dronov a mínovými poľami.
Mačky používajú aj Rusi
Na druhej strane, Rusko sa tiež nenecháva zahanbiť. Najväčšia krajina sveta sa bráni poľudštením svojich inváznych vojakov, často využívaných pri útokoch „mäsových vĺn“ proti ukrajinským pozíciám a obviňovaných zo zverstiev namiereným voči civilistom, pomocou predvádzania ich vlastných mačiek.
Ruský portál Ria Novosti upozorňuje na to, že v tábore ruských inváznych síl sa najprv mačaciu módnu vlnu na ukrajinských sociálnych sieťach snažili využiť ako znak slabosti nepriateľa. Táto taktika však dlho nevydržala a ruské spravodajské kanály postupne začali prichádzať s podobnými príbehmi.
Televízia Ntv uvádza príklad Rusov z mesta Orjol, ležiaceho asi 160 kilometrov od hraníc s Ukrajinou, ktorí poslali na ukrajinské bojisko mačku Marušu. „Pomôže vojakom s morálkou, ochráni ich pri odpočinku a bude strážiť dodávky potravín. Sme si istí, že odvedie svoju službu a vráti sa domov v poriadku,“ uviedlo ruské ministerstvo pre mimoriadne udalosti.
Ďalšie ruské médium Moskovskij komsomolec píše o mačke menom Bullet, ktorá sa vždy usadí na helme veliteľa bojujúcej jednotky a varuje ho pred mínami a blížiacou sa paľbou nepriateľa. O tom, že ani v ruskom tábore nejde o žiadnu novinku, informuje americký The Washington Post.
Ten totiž pripomína, že pri anexii Krymu v roku 2014 sa jedným zo symbolov tejto udalosti stal kocúr Mostik, ktorý sa pravidelne objavoval aj v ruských štátnych televíziách.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Metro, Politico, Ria Novosti, The Washington Post, CNN, Ntv