Ukrajinský dôchodca „zostrelil“ ruský bombardér len s puškou. Dostal vyznamenanie
- Valerij Fedorovyč spustil paľbu na ruský stíhací bombardér Su-34
- Zaútočiť mal len so svojou puškou
- Nie je jediný civilista, ktorý získal ocenenie
- Valerij Fedorovyč spustil paľbu na ruský stíhací bombardér Su-34
- Zaútočiť mal len so svojou puškou
- Nie je jediný civilista, ktorý získal ocenenie
Ukrajinský dôchodca Valerij Fedorovyč, ktorý spustil paľbu na ruský stíhací bombardér Su-34, bol vyznamenaný. Ukrajinská Štátna pohraničná služba na svojej webovej stránke oznámila, že udelila vyznamenanie „za pomoc pri ochrane štátnej hranice“.
Incident sa odohral v prvých dňoch ruskej invázie na Ukrajinu, ktorú Rusko označuje ako „špeciálnu vojenskú operáciu“. Moderný stíhací bombardér Su-34 mal byť zostrelený 5. marca v meste Černihiv.
Mesto, ktoré je vzdialené 130 kilometrov od hlavného mesta Kyjev, čelilo ťažkému bombardovaniu. Fedorovyč neváhal a „vzal svoju pušku a spustil paľbu“, uvádza Newsweek.
„Hrdinovia sú medzi nami,“ uviedla Štátna pohraničná služba. „V marci, keď ruskí okupanti nepretržite bombardovali Černihiv, dôchodca Valerij Fedorovyč vzal pušku a spustil paľbu,“ uviedol úrad.
„Nepriateľský bombardér Su-34 bol zameraný a zničený. Lietadlo spadlo a náš hrdina dostal medailu ‚Za pomoc pri ochrane štátnej hranice’,“ dodal a pridal video, ktoré zachytáva zásah lietadla, ktoré rýchlo klesá, aj samotného Fedorovyča, ktorý sa prechádza popri troskách lietadla.
„Išiel som ‚udrieť’ palicou (puškou). A bola to ‚rana’.“ A spadlo to (ruské lietadlo Su-34),“ povedal Fedorovyč vo videu o páde bombardéra.
Rusko stratilo už 10 týchto strojov od začiatku invázie
Je však veľmi nepravdepodobné, že by samotný Fedorovyč so svojou puškou dokázal zostreliť lietadlo. Vojenské lietadlá sa pohybujú vo veľkej výške a rýchlosti. V neprospech dôchodcu hrajú aj atmosférické podmienky, hlavne vietor, ktorý dokáže odchýliť dráhu strely.
Najlepšia šanca, kedy by mohol človek so strelnou zbraňou zostreliť lietadlo, je pri vzlete a pristávaní, keď sa pohybuje v nižšej rýchlosti a výške. I v takomto prípade sú šance na zostrelenie moderného lietadla so strelnou zbraňou obmedzené.
Ukrajinská pravda uvádza, že lietadlo bolo zostrelené obrancami mesta. Tí pravdepodobne disponovali systémom schopným zostreliť lietadlo. Fedorovyč mal obrancom mesta pomáhať, pričom svoj príbytok poskytol susedom a deťom, ktorí sa ukrývali v pivnici.
Ruská armáda stratila podľa analytikov z portálu Oryx, ktorí dokumentujú stratu oboch strán konfliktu, až 10 týchto lietadiel. Ruská armáda hlásila v roku 2016, že mala 107 týchto lietadiel. Suchoj Su-34 je určený na protizemné útoky, ale môže byť použitý i pri vzdušných súbojoch.
Útokom na voz s palivom zastavil celú kolónu v Buči, tá bola zničená
Fedorovyč nie je jediným civilistom, ktorého Štátna pohraničná služba ocenila. Ocenenie získal aj šesťdesiatštyriročný Valentin Didkovskij. V Buči mal zaútočiť na kolónu ruských vozidiel.
Didkovskij, prezývaný „bojujúci starý otec“, v rozhovore pre Rádio slobodná Európa uviedol, že keď uvidel prichádzajúcu ruskú kolónu, rozhodol sa konať.
„Vidím veľkú kolónu (ruských ozbrojených síl) prichádzať zo smeru od železničnej stanice Buča. Vzal som si granátomet a granáty… išiel som za dom, kde bol zaparkovaný príves, na ktorý som sa potichu vyšplhal. Najprv som zbadal prvý obrnený transportér, druhý obrnený transportér, tank a videl som vozidlo nesúce palivo. Pomyslel som si, že možno to niektorých zastaví,“ spomína Didkovskij v rozhovore.
Muž, ktorý pochádza z Ľvova, má skúsenosti s ničením vozidiel ešte zo sovietskej armády, nasadený bol aj v Afganistane.
„Vystrelil som z granátometu. Keď som ho trafil, všetko bolo v plameňoch,“ povedal veterán, ktorý mal k dispozícii ukoristený ruský granátomet a pár granátov.
„Škrati (Rusi) sa nemohli pohnúť lebo benzín sa rozlial,“ uviedol Didkovskij, ktorý vystrelil ešte trikrát a následne kontaktoval Ukrajinské ozbrojené sily, ktorým poskytol súradnice ruskej jednotky.
„Po 5 – 7 minútach sa ozvali silné explózie,“ dodáva. Didkovského verziu potvrdzuje aj fakt, že útok v Buči naozaj pozostával z prepadu, útoku granátometu a následnej koordinácie s jednotkami ukrajinského delostrelectva, ktoré zvyšky kolóny zasiahli svojimi zbraňami.
Bývalý veterán chcel nastúpiť do ukrajinskej armády, však kvôli jeho veku a faktu, že v minulosti utrpel porážku, mu to nebolo umožnené.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Newsweek, Rádio slobodná Európa , Oryx, Ukrajinská pravda