Ukrajinským oligarchom hromadne ubúda z majetku. Prišli už o miliardy eur
- Stratám nečelia len boháči z Ruska
- Z majetku ubúda aj tým, ktorí podnikajú na Ukrajine
- Stratám nečelia len boháči z Ruska
- Z majetku ubúda aj tým, ktorí podnikajú na Ukrajine
Svet upína pohľad na straty ruských oligarchov. Západ pristúpil k tvrdým sankciám a všetkým, ktorí majú blízko k Putinovi, habú majetok.
Straty sa však netýkajú len boháčov z Ruska. Vojna priamo zasiahla aj oligarchov z Ukrajiny, ktorí doma podnikajú. Ich majetok týždne čelí útokom ruských okupantov a z jeho hodnoty ubúda. Detailný prehľad zostavil magazín Forbes.
Počas prvých 12 dní vojny sa 16 z 20 najbohatších Ukrajincov vyjadrilo proti ruskej agresii alebo sa postavili na podporu Ukrajiny. Urobili tak osobne alebo prostredníctvom svojich spoločností, uvádza The Washington Post.
Najbohatší Ukrajinec
Rinat Achmetov je synom uhoľného baníka, z ktorého vyrástol najbohatší človek na Ukrajine, uvádza portál Bloomberg. Jeho majetok výrazne utrpel vojnou, ktorá u nich doma v súčasnosti stále prebieha.
Achmetov podniká v oblasti železa a uhlia. Forbes uvádza, že hodnota majetku dosahuje takmer 3,9 miliardy eur. Od začiatku invázie mala klesnúť o takmer 4 miliardy.
Ukrajinec vlastní podiely vo viacerých priemyselných spoločnostiach a jeho najväčším holdingom je banská a oceliarska firma Metinvest Group. Ide o jednu z najväčších súkromných firiem v krajine.
Závody Metinvestu však utrpeli v obkľúčenom meste Mariupol a v meste Avdiivka škody. Achmetov koncom marca uviedol, že kvôli nim podá proti Rusku žalobu.
Achmetov vlastní aj podiel energetickej spoločnosti DTEK, ktorá pred inváziou zabezpečovala približne 30 % elektriny na Ukrajine zo zmesi fosílnych palív a obnoviteľnej energie. DTEK bol zasiahnutý ešte krátko pred vojnou. 22. februára bola ostreľovaná jedna z jeho uhoľných elektrární vo východnej oblasti Luhansk, ktorá je okupovaná od roku 2014.
Ukrajine pomáha, nechce šetriť
Achmetov je v súvislosti s prebiehajúcou vojnou aktívny a krajine pomáha. Spoločnosť DTEK koncom marca uviedla, že pomohli 900 ľuďom opustiť Mariupol a Berďansk. Achmetove podniky pomohli aj tak, že vyrobili 35-tisíc protitankových prekážok, ktoré sa nazývajú „ježkovia“.
Achmetov pre Forbes uviedol, že je na Ukrajine, kde plánuje aj zostať a počkať si na ich víťazstvo. Napokon chce krajinu prestavať a tvrdí, že pritom nebude šetriť.
V Achmetovovej spoločnosti Metinvest vlastní menšinový podiel aj Vadim Novynskyi, ktorého tak invázia zasiahla tiež. Miliardár má ruský pôvod, ukrajinské občianstvo získal v roku 2012. Neskôr na Ukrajine pôsobil aj v parlamente ako člen proruskej strany.
Forbes odhaduje hodnotu jeho majetku na takmer 1,2 miliardy eur. Od začiatku invázie mala klesnúť o vyše 2 miliardy, uvádza magazín.
Straty utrpel aj miliardár Konstantin Ževago, ktorý k majetku prišiel v oblasti baníctva. Neskôr pôsobil aj ako poslanec ukrajinského parlamentu. Forbes odhaduje jeho majetok na takmer 1,2 miliardy eur. Od začiatku invázie mal klesnúť o 735 miliónov eur.
Utrpel aj anexiou Krymu
Viktor Pinchuk je ukrajinský oligarcha a filantrop. Magazín Forbes hodnotu jeho majetku odhaduje na vyše 1,7 miliardy eur. Od začiatku ruskej invázie mala klesnúť o vyše 600 miliónov eur. Pinchuk čerpá časť svojho majetku od spoločnosti Interpipe, ktorá sa sústredí na výrobu oceľových výrobkov. Založil ju v roku 1990.
Interpipe výrazne utrpel aj anexiou Krymu v roku 2014, pri ktorej stratili všetky svoje obchody v Rusku. V súčasnosti majú zastavenú výrobu a export, ku kroku pristúpili koncom februára, po začiatku invázie.
Pinchuk má nehnuteľnosti mimo územia Ukrajiny v hodnote vyše 900 miliónov eur. Odhaduje sa, že takmer 600 miliónov eur má v hotovosti a umení. Radí sa medzi jedného z najviac prozápadných miliardárov na Ukrajine.
V oblasti bankovníctva a investícii pôsobí miliardár Gennadiy Bogolyubov, Forbes odhaduje jeho majetok na vyše miliardu eur. Od začiatku invázie mal klesnúť o vyše 826 miliónov.
Straty utrpel aj Igor Kolomojskij, ktorý podniká v oblasti energetiky a bankovníctva. Forbes hodnotu jeho majetku odhaduje na vyše 918 miliónov eur. Od začiatku invázie mal stratiť 735 miliónov eur.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Bloomberg, Forbes, The Washington Post