Ukrajinským utečencom pomáhame až príliš, myslia si Slováci (PRIESKUM)
- Z prieskumu vyplynulo, že Slováci nie sú s darovaním systému S-300 spokojní
- Mnohí si myslia, že Ukrajincom pomáhame príliš

- Z prieskumu vyplynulo, že Slováci nie sú s darovaním systému S-300 spokojní
- Mnohí si myslia, že Ukrajincom pomáhame príliš
Neďaleko za našimi hranicami čelia Ukrajinci útokom ruskej armády. Aj Slovensko sa tak ocitlo v situácii, ktorú v 21. storočí nikto neočakával.
Susedom nepopierateľne prejavujeme podporu. Viacerí Slováci neváhali a dali sa na pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnou. Premiér Slovenskej republiky Eduard Heger bol za prezidentom Ukrajiny osobne. Počas cesty oznámil darovanie slovenského protiraketového systému S-300. Krok slovenskej vlády zarezonoval aj vo svetových médiách.
S darom spokojní Slováci nie sú
Prieskum agentúry Polis pre Zoznam.sk odráža názory Slovákov práve v súvislosti s kľúčovými bodmi pomoci pre Ukrajinu. Prieskum sa uskutočnil v dňoch 13. až 20. apríla 2022 na vzorke 1 108 respondentov a upozornili naň Topky. Agentúra sa pýtala, či bolo darovanie obranného systému správnym alebo nesprávnym rozhodnutím.
Takmer polovica respondentov (47,2 percent) sa vyjadrila, že dar nepovažujú za správne rozhodnutie. Opačný názor malo 22,7 percent opýtaných. 30,1 percent respondentov odpovedať nevedelo. Najviac ľudí s názorom prejavilo rázny nesúhlas. Možnosť „Rozhodne nie“ zvolilo 26,2 percenta.
Pomáhame priveľa
Druhou otázkou bolo, ako hodnotia situáciu s pomocou utečencom, ktorí prichádzajú na Slovensko. Prieskum sa pýtal, či je pomoc dostatočná alebo nedostatočná.
Len 4,5 percenta respondentov považuje pomoc za nedostatočnú. 32,7 percenta ľudí odpovedalo, že je pomoc Slovenska a Slovákov primeraná situácii. Až 36,9 percenta Slovákov však vníma pomoc ako príliš vysokú. Štvrtina respondentov odpovedať nevedela (25,9 percent).
Nesúhlasili mnohí
Pocity ohľadom darovania obranného systému S-300 sa líšili aj v našej Národnej rade. Šéf opozičného Smeru-SD Robert Fico bezprostredne po darovaní vyhlásil, že nás prezidentka Čaputová a premiér Heger ťahajú do vojny.
Aj Hlas-SD kroky vlády odsúdil. Vyhlásili, že ide o ohrozenie obranyschopnosti Slovenska a o podvod súčasnej vlády na vlastných občanov.
Eduard Heger opakovane ubezpečoval, že darovanie systému neznamená, že sa Slovensko zapojilo do konfliktu. Zdôrazňoval, že obranyschopnosť Slovenska je aj naďalej zabezpečená.
Systém S-300 sa mal presúvať zo Slovenska na Ukrajinu dva dni, šlo o tajný presun. Slovensko malo vo vlastníctve len jeden kus tohto systému protivzdušnej obrany a Fontech uvádza, že sme ho zdedili ešte z čias Československa. Na margo systému sa mnohí opoziční poslanci ešte pred jeho darovaním vyjadrovali ako o „starom šrote“, ktorý by aj tak nikomu nepomohol.
Doma by sme si s ním dlho nepomohli
Systém by sme doma neboli už dlho schopní servisovať, potvrdil na tlačovej konferencii minister obrany Slovenskej republiky Jaroslav Naď. Ak sa kritická situácia na Ukrajine nezlepší, systém bude nefunkčný do dvoch rokov, uviedol na tlačovej konferencii ešte koncom marca.
„Vedia ich servisovať v podstate dve krajiny, a tými sú Ruská federácia a Ukrajina. S Rusmi to principiálne robiť nebudeme. Ukrajina má svoje vlastné starosti. V podstate nie je cesta, ako udržiavať tento systém, ak ho nebudeme servisovať a nakupovať náhradné diely či muníciu,“ priblížil Jaroslav Naď.
Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine
Zdroje: Zoznam, SIU