„Ukrajinu a Západ to najhoršie ešte len čaká,“ šokuje politológ známy ako „prorok“
- Francúzsky politológ Emmanuel Todd predpovedá ďalšie problémy Ukrajiny i Západu
- Podľa neho je Západ a Rusko v existenčnom boji
- Francúzsky politológ Emmanuel Todd predpovedá ďalšie problémy Ukrajiny i Západu
- Podľa neho je Západ a Rusko v existenčnom boji
V roku 1976 napísal knihu Posledný pád, v ktorej predpovedal pád Sovietskeho zväzu na základe úmrtnosti dojčiat. O necelé desaťročie sa jeho predpoveď naplnila a francúzsky historik, antropológ, sociológ a demograf Emmanuel Todd získal povesť „proroka“.
Do čierneho trafil aj knihou Po impériu, ktorá bola vydaná v roku 2002 a predpovedala koniec americkej hegemónie a multipolárneho sveta.
Teraz je známy svojimi kontroverznými predpoveďami, v ktorých predpovedá porážku Ukrajiny či dokonca pád Západu. Pre niektorých je proruským trollom, ktorý iba opakuje ruskú propagandu, pre iných je stále nekonvenčným „prorokom“. Svoje názory ozrejmil v rozhovore s poľským Newsweekom.
Todd uvádza, že budúca porážka ukrajinskej armády je teraz čoraz viac viditeľnejšia, pretože Západu chýbajú kapacity na výrobu munície, ktoré by zabezpečili Kyjevu dostatok materiálu. Rusi tak podľa neho pristúpili k opotrebovacej kampani, ktorej cieľom je jediné – vyčerpať kyjevské sily.
„Stačilo pochopiť jedno – že pomalý postup ruskej armády nie je výsledkom neschopnosti, ale vyplýva z ruskej stratégie: Putinovým cieľom nie je za každú cenu dobyť ukrajinské územie, ale materiálne zničiť ukrajinskú armádu,“ uviedol Todd.
Rusi podľa politológa predpokladajú, že Ukrajine dôjdu ľudské zdroje, s ktorými má už teraz problém. Kolaps armády by mohol tiež viesť ku kolapsu vlády v Kyjeve.
„Globalizácia spôsobila, že Západ a najmä Spojené štáty americké nie sú schopné vyrábať zbrane, ktoré Ukrajina tak zúfalo potrebuje,“ vysvetlil politológ. Francúz si myslí, že spor v americkom Kongrese medzi republikánmi a prezidentom Joeom Bidenom bola v skutočnosti fraška a najväčším problémom sú chýbajúce zbrane.
Todd si myslí, že aj keby sa Spojeným štátom podarilo navýšiť výrobné kapacity, problém Ukrajiny by to nevyriešilo, lebo v tom prípade by zasiahla Čína, ktorá by Rusku pomohla.
„Bojujeme v zástupnej vojne. Dodávame zbrane v nedostatočnom množstve a posielame ukrajinských vojakov na smrť,“ vysvetlil spisovateľ.
Rusi chcú ovládnuť 40 % Ukrajiny a nastoliť bábkovú vládu, varuje
Francúz kritizuje Severoatlantickú alianciu (NATO), pretože sa dostatočne nezamýšľa nad ruskou stratégiou. Podľa neho sa ciele Putina znova prehĺbili a nestačí mu ovládnuť už len anektované územia, ale ovládnuť chce aj prímorský prístav Odesa či hlavné mesto Kyjev.
„Vojensky to najhoršie Ukrajinu a Západ ešte len čaká. Rusko chce získať späť asi 40 percent územia Ukrajiny a zničiť vládu v Kyjeve,“ predpovedá spisovateľ. Domnieva sa, že Rusi ospravedlnia tieto výboje obavou o vlastnú bezpečnosť vďaka tomu, že Ukrajina disponuje strelami s dlhým doletom.
„Toto sú dnešné ciele Moskvy: dobyť všetky oblasti naľavo od Dnepra a Odeskej oblasti. A nastolenie vazalského režimu v Kyjeve. Západná Ukrajina v okolí Ľvova sa pravdepodobne stane škrupinovým štátom pod ochranou Západu,“ myslí si Francúz.
Todd si myslí, že v najväčšom nebezpečí sú Pobaltské štáty, v ktorých žijú veľké ruské menšiny. Putin môže byť v pokušení napadnúť tieto vojensky najzraniteľnejšie štáty. Urobiť by to mohol preto, aby Európanom ukázal, že Američania sú nespoľahliví a neprišli Pobaltiu na pomoc.
Pomoc napadnutému štátu nie je automatická a prezidentský kandidát za republikánov Donald Trump už viackrát spochybnil článok 5, dokonca mal predstaviteľom Európskej únie povedať, že ak starý kontinent niekto napadne, na pomoc nám nepríde.
Francúz si však myslí, že i toto je príliš riskantný krok a je otázne, či ho Putin učiní. Útoky ďalej na Západ sú podľa neho nezmyselné. Politológ si myslí, že príchod Donalda Trumpa do Bieleho domu by nič nezmenil, pretože je Rusko v zástupnej vojne so Spojenými štátmi a nie s ich prezidentom.
Putin je pre Rusov stabilitou
Podľa politológa nehrozí ani rozpadnutie režimu v Rusku, ani zvrhnutie Putina.
„Putin využíva niečo, o čom sa na Západe takmer nehovorí – pre Rusko boli 90. roky obdobím nevýslovného utrpenia. Po nástupe Putina k moci nastali roky návratu k rovnováhe a normálnemu životu,“ pripomenul Todd ekonomickú krízu v Rusku, keď krajine dokonca hrozil bankrot a rodiny mali problém zaobstarať si potraviny.
Teraz si Rusi užívajú doteraz najvyššiu životnú úroveň, ktorú znova ilustruje na úmrtnosti dojčiat nižšej ako v USA. „V mysliach Rusov Putin zosobňuje stabilitu,“ uviedol spisovateľ. Pripomenul, že ruská propaganda presvedčila obyčajných Rusov, že ich krajina vedie obrannú vojnu voči NATO.
Porážka Ukrajiny by však pre Američanov predstavovala smrteľné nebezpečenstvo, pretože by mala vplyv aj na jej spojencov a kredibilitu. „Bol by to dôkaz pre celý svet o neschopnosti Spojených štátov podporovať svojich spojencov, ako aj o ich vojenskej neschopnosti. V geopolitike smiešnosť zabíja,“ vysvetlil Todd.
Ak by USA prijali mier pod ruskými podmienkami, bola by to pre nich prehra, ktorá by spôsobila koniec americkej éry vo svete.
„Ide o existenčnú vojnu pre Ameriku. Ani USA, ani Rusko z nej nemôžu vystúpiť. Teraz sme v nekonečnej vojne, konfrontácii, ktorá môže vyústiť len do úplnej porážky jednej strany,“ tvrdí Todd a myslí, si že Západ ťahá za kratší povraz.
Zdroj: Newsweek