Úľava pre milión ľudí s nevyliečiteľnou chorobou. Nepríjemné ihly by mali nahradiť špeciálne tabletky
- Vedci vyvinuli špeciálne tabletky pre diabetikov
- Ich zloženie spôsobuje, že sa pomaly rozpúšťajú počas celého dňa
- V budúcnosti potenciálne nahradia injekcie
- Vedci vyvinuli špeciálne tabletky pre diabetikov
- Ich zloženie spôsobuje, že sa pomaly rozpúšťajú počas celého dňa
- V budúcnosti potenciálne nahradia injekcie
Austrálski vedci z Melbourne nedávno navrhli nový typ perorálnych kapsúl, ktoré by mohli pacientom zaručiť bezbolestné podávanie inzulínu a iných proteínových liekov, dokonca by mohli jedného dňa úplne nahradiť inzulínové injekcie, píše News Medical.
Vyvinuli špeciálne inzulínové tabletky
Spoluvedúca výskumníčka profesorka Charlotte Conn, biofyzikálna chemička z univerzity RMIT, uviedla, že bielkovinové lieky sa doteraz považovali za náročné pre orálne podávanie, pretože lieky sa v žalúdku veľmi rýchlo degradujú – teraz je ale všetko inak.
Povedala, že nová technológia by sa mohla použiť aj na orálne podávanie iných proteínových liekov – vrátane nového typu perorálneho antibiotika vyvinutého tímom RMIT, ktoré sa môže vyhnúť rezistencii nebezpečných superbaktérií, píše tím vedcov vo svojej štúdii, informuje Science Direct.
Štúdia bola publikovaná v časopise Biomaterials Advances.
Na technológiu RMIT bola podaná medzinárodná patentová prihláška.
Tím testoval novú perorálnu kapsulu s inzulínom v predklinickej štúdii, píše RMIT University. „Myslíme si, že výsledky sú skutočne vzrušujúce a robíme sadu predklinických testov, aby sme mohli čo najskôr prejsť na klinické skúšky,“ povedala Conn.
Výskumná práca hodnotila účinnosť perorálnych kapsúl s rýchlo pôsobiacim aj pomaly pôsobiacim inzulínom. „Pri kontrole hladiny cukru v krvi potrebujete veľmi rýchlu reakciu, ak jete jedlo. To je známe ako rýchlo pôsobiaci inzulín,“ dodáva Conn.
Pomaly pôsobiaca forma pôsobí počas oveľa dlhšieho časového obdobia – až jeden deň, aby udržala hladinu inzulínu v tele stabilnú. Väčšina diabetikov užíva kombináciu oboch typov inzulínu.
„Mali sme vynikajúce absorpčné výsledky pre pomaly pôsobiacu formu – asi o 50 % lepšie ako injekcia pri rovnakom množstve inzulínu,“ povedala výskumníčka.
Kapsula dosiahla dobré výsledky absorpcie rýchlo pôsobiaceho inzulínu, ale významné oneskorenie účinku inzulínu v porovnaní s podávaním injekcie by pravdepodobne znížilo praktickosť.
„Naše výsledky ukazujú, že existuje skutočný prísľub používania týchto perorálnych kapsúl na pomaly pôsobiaci inzulín, ktorý by diabetici jedného dňa mohli užívať popri rýchlo pôsobiacich inzulínových injekciách,“ pokračuje výskumníčka.
Jednoduchšia a rýchlejšia dávka inzulínu
„Ústne kapsuly by mohli byť potenciálne navrhnuté tak, aby umožňovali dávkovanie počas špecifických časových období, podobne ako pri injekčnom podávaní. Musíme to ďalej preskúmať, vyvinúť spôsob, ako to urobiť, a podstúpiť prísne testovanie ako súčasť budúcich skúšok na ľuďoch,“ hovoria vedci.
„Kapsula má špeciálny povlak navrhnutý tak, aby sa nerozpadol v prostredí s nízkym pH v žalúdku, skôr než vyššie hodnoty pH v tenkom čreve spustia rozpúšťanie kapsuly,“ povedal hlavný autor štúdie – doktor Strachan zo School of Science.
Doktorka Céline Valéry, spoluautorka štúdie, uviedla, že použili rovnaké množstvo inzulínu v perorálnych kapsulách a pri injekčnom podávaní.
„Pre mnohé predklinické štúdie obsahujú orálne formuly z dôvodu nevyhnutnosti oveľa vyššie hladiny inzulínu, aby sa dosiahla rovnaká odpoveď ako pri podaní injekcie. Toto nie je veľmi nákladovo efektívny spôsob dodávania proteínových liekov, ktoré bývajú drahé,“ povedala.
„Je to skvelý východiskový bod, ale musíme urobiť ďalšie pokusy, aby sme vyvinuli alternatívnu, bezbolestnú metódu na podávanie inzulínu a iných proteínových liekov,“ dodávajú vedci na záver.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Science Direct, News Medical, RMIT Univesity