Úlovok slovenských colníkov: Vodič autobusu pašoval jantár za viac ako 40-tisíc eur

  • Colníci odhalili nelegálny dovoz jantáru v hodnote 42-tisíc eur
  • Na miesto bol privolaný vyšetrovateľ finančnej správy, ktorý začal trestné stíhanie
Colný priechod Slovensko-Ukrajina a nerasty
Ilustračné foto TASR/Roman Hanc, TASR/Colný úrad Michalovce
  • Colníci odhalili nelegálny dovoz jantáru v hodnote 42-tisíc eur
  • Na miesto bol privolaný vyšetrovateľ finančnej správy, ktorý začal trestné stíhanie

Ozbrojení príslušníci finančnej správy z Colného úradu (CÚ) Michalovce odhalili na colnom hraničnom priechode s Ukrajinou nelegálny dovoz jantáru.

Nerasty v hodnote 42-tisíc eur boli ukryté v ukrajinskom autobuse pravidelnej linkovej dopravy smerujúcej na Slovensko v špeciálne vybudovanom úkryte. Informovala o tom hovorkyňa Colného úradu Košice Katarína Daňková.

Pašovaný jantár

Vo štvrtok 27. júla po polnoci vstúpil na územie Slovenskej republiky cez hraničný priechod Vyšné Nemecké autobus pravidelnej linky Užhorod – Košice. Vodič autobusu na otázku príslušníkov finančnej správy uviedol, že žiaden tovar nedováža. Následne bolo vozidlo podrobené dôkladnej colnej prehliadke.

Pri kontrole priestoru pred zadnou nápravou uprostred autobusu bol identifikovaný umelo prekrytý priestor s vytvorením prekážky a prístupom zo spacej časti pre vodiča. V objavenej konštrukčnej dutine sa nachádzali biele vrecia.

V dvanástich textilných vreciach opatrených plombou bolo takmer 100 kilogramov neopracovaných nerastov neznámeho pôvodu, rôznych tvarov, veľkostí a farieb pripomínajúcich jantár. Znalec vyčíslil hodnotu pašovaného jantáru vo výške 42-tisíc eur.

Keďže vodič autobusu pri vstupe na územie SR nepredložil dovezený jantár colným orgánom a nevedel predložiť žiadne doklady o jeho pôvode a hodnote, tovar mu bol zaistený v dôsledku porušenia colných predpisov. Dovoz jantáru na územie EÚ nie je zakázaný, avšak neopracovaný jantár pôvodom z Ukrajiny je predmetom nelegálnej ťažby a následne nezákonného dovozu.

Trestné stíhanie

Na Ukrajine sa podľa odhadov ročne vyťaží jantár za pol miliardy dolárov, ale štátom je táto ťažba kontrolovaná iba minimálne. Legálny dovoz na územie Slovenska, ako aj na územie Európskej únie je možný, avšak s príslušnými dokladmi osvedčujúcimi, že sa tento tovar na colné územie Európskeho spoločenstva riadne doviezol v súlade s platnými predpismi.

Na miesto bol privolaný vyšetrovateľ finančnej správy, ktorý začal trestné stíhanie vo veci zločinu skrátenia dane a poistného. O osude zaisteného jantáru pochádzajúceho z nezákonného dovozu bude rozhodovať súd v trestnom konaní.

Jantár bol v minulých rokoch opakovane zaistený pri výkone colného dohľadu v rámci rôznych druhov prepravy. Našiel sa uložený v nákladnom železničnom vagóne v rámci legálneho nákladu aglomerátovej rudy, v batožinovom priestore osobného motorového vozidla, ale aj ukrytý vo vystuženej konštrukcii pod rezervnou pneumatikou založený vrecami cementu.

Nerasty
zdroj: TASR/Colný úrad Michalovce

V týchto prípadoch nelegálneho dovozu jantáru súd rozhodol o prepadnutí tovaru v prospech štátu, pričom nerast odovzdala finančná správa Puncovému úradu Slovenskej republiky, ktorý je podľa zákona o puncovníctve v týchto prípadoch správcom majetku štátu.

Falošné zberateľské kartičky Pokémonov

Bratislavskí colníci nedávno zaistili 3 508 balíkov napodobenín zberateľských kartičiek Pokémon v hodnote viac ako 22-tisíc eur. Ako informovala hovorkyňa Colného úradu (CÚ) Bratislava Drahomíra Adamčíková, hliadka príslušníkov finančnej správy z CÚ Bratislava zasahovala v uplynulých dňoch v areáli na ulici Stará Vajnorská.

Zamerali sa na kontrolu motorového vozidla so slovenskou poznávacou značkou, ktorého majiteľom bol 53-ročný občan čínskej národnosti. Colníci ho vyzvali, aby sprístupnil úložný priestor a interiér vozidla, kde sa nachádzali kartónové krabice.

Hliadka pri kontrole vozidla objavila podozrivý tovar, ktorý vykazoval znaky porušovania práva duševného vlastníctva. Išlo o 3 508 balíkov zberateľských kartičiek Pokémon a 184 obalov na karty. Prepravca nevedel k nim predložiť potrebné doklady o pôvode a spôsobe nadobudnutia.

„Ak by sa tieto karty pre deti dostali na trh a predali ako originál, škoda by predstavovala 22 692 eur,“ uviedla Adamčíková s tým, že takúto stratu vyčíslil majiteľ ochrannej známky. Vo veci realizujú ďalšie úkony, páchateľovi hrozí pokuta až do výšky 67-tisíc eur, prípadne trestné stíhanie.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá