Ultimátny liek na dlhovekosť máš doma. Smrť oddialia tieto jednoduché potraviny

  • Znížiť riziko predčasného úmrtia je veľmi jednoduché
  • Odborníci radia, ako na to
jedlo, žena
Ilustračný obrázok Unsplash/Omid Armin, Jacopo Maia
  • Znížiť riziko predčasného úmrtia je veľmi jednoduché
  • Odborníci radia, ako na to

Nová štúdia preukázala, že riziko predčasného úmrtia z akéhokoľvek dôvodu vieš znížiť o takmer 20 % pomerne jednoducho. Stačí totiž, ak budeš jesť viac potravín zo skupiny štyroch zdravých stravovacích návykov.

Ako uvádza CNN, ľudia, ktorí pozornejšie dodržiavali jeden z týchto návykov, mali nižšie riziko úmrtia napríklad na rakovinu, kardiovaskulárne ochorenia a respiračné či neurodegeneratívne ochorenia. Ukázalo sa, že stačí konzumovať viac celozrnných výrobkov, ovocia, zeleniny, orechov a strukovín.

Výsledky štúdie publikované v časopise JAMA Internal medicine dokazujú, že existuje viac ako jeden spôsob dobrého stravovania. V dôsledku toho možno získať viaceré zdravotné výhody.

Ako hovorí spoluautor štúdie doktor Frank Hu, ide o nesmierne dobrú správu. Znamená to totiž, že existuje veľká flexibilita, pokiaľ ide o vytváranie vlastných a zdravých stravovacích návykov. Tie následne možno prispôsobiť individuálnym potravinovým preferenciám, no aj zdravotným podmienkam a kultúram.

Do štúdie sa zapojilo 75-tisíc žien v rámci výskumu Nurses‘ Health Study a viac ako 44-tisíc mužov. Išlo o ľudí, ktorí spočiatku nemali žiadne kardiovaskulárne ochorenia a iba minimum z nich boli fajčiari. Výskumníci túto skupinu ľudí sledovali 36 rokov, pričom zapojení vypĺňali svoje stravovacie dotazníky každé štyri roky. 

Podľa doktora Hu išlo o jednu z najväčších a najdlhšie trvajúcich štúdií, ktorá skúmala odporúčané stravovacie návyky a dlhodobé riziko predčasných úmrtí a úmrtí spojených so závažnými chorobami. Hu so svojím tímom hodnotili účastníkov na základe toho, ako pozorne dodržiavali štyri základné štýly zdravého stravovania. Tie sú v súlade so súčasnými stravovacími pokynmi v USA. 

Ide napríklad o stredomorskú stravu, ktorá kladie dôraz najmä na konzumáciu ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov, orechov, strukovín, rýb a vysokého množstva olivového oleja. Podľa doktora Hu sa tento stravovací režim sústredí na zdravé tuky, konkrétne na mononenasýtené tuky. 

Druhým príkladom je zdravá rastlinná strava. Tá sa zameriava na konzumáciu väčšieho množstva rastlinných produktov. V tomto druhu stravovania nie sú vítané živočíšne produkty a ani alkohol. 

Žena v reštaurácii konzumuje jedlo
zdroj: Unsplash/Alex Haney

Výrazné zníženie rizík

Index zdravého stravovania sa sústredí na ľudí a na to, či dodržiavajú základné výživové smernice v USA. Tie kladú dôraz na zdravé a rastlinné potraviny. Do červenej zóny dávajú napríklad červené a spracované mäso, no odrádzajú aj od konzumácie pridaného cukru, nezdravých tukov a alkoholu. Za týmto indexom stoja odborníci z Harvardu.

„Výslovne sem zahrnuli orechy, semená, celé zrná a nižšiu spotrebu červeného a spracovaného mäsa a sladených nápojov,“ hovorí Hu s tým, že striedma konzumácia alkoholu je povolená.

Po tom, čo odborníci vyhodnotili dotazníky zapojených, rozdelili ich do piatich skupín na základe toho, ako dodržiavajú svoje stravovacie návyky. Ukázalo sa, že ľudia, ktorí ich dodržiavali poctivo, mali približne o 20 % nižšie riziko úmrtnosti z rôznych príčin. Tiež sa však preukázalo zníženie rizika úmrtia na určité chronické ochorenia.

Účastníci, ktorí zlepšili svoje stravovanie o 25 %, mali znížené riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia o 6 % až 13 % a na rakovinu o 7 % až 18 %. Zároveň došlo až k 7 % zníženiu rizika úmrtia na neurodegeneratívne ochorenia, ako je demencia.

„Zníženie úmrtnosti na choroby dýchacích ciest bolo v skutočnosti oveľa väčšie, čím sa znížilo riziko o 35 % až 46 %,“ povedal Hu.

Pomôcť môže aj voda

Ďalšia štúdia vymenováva niekoľko ďalších dôvodov, prečo ostať hydratovaný.

Jedným z nich je napríklad to, že ak nezanedbávaš svoj pitný režim, hrozí ti menšie množstvo chronických zdravotných problémov, no tiež to vedie aj k dlhšiemu životu. Do výskumu sa zapojilo 11 255 dospelých osôb, ktorých sa päťkrát v priebehu 25 rokov pýtali na faktory, ako je socioekonomický stav a rodinná zdravotná anamnéza.

Ako ďalej informuje Science Alert, súčasťou klinického testovania na dobrovoľníkoch bolo meranie sodíka v ich krvi. To sa následne použilo ako indikátor ich príjmu tekutín. Vo väčšine prípadov totiž platí, že čím viac vody pijeme, tým je hladina sodíka v našom krvnom obehu nižšia. 

„Výsledky naznačujú, že správna hydratácia môže spomaliť starnutie a predĺžiť život bez chorôb,“ hovorí vedecká pracovníčka Natalia Dmitrieva z National Heart Lung and Blood Institute (NHLBI) v Marylande.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: CNN, JAMA, Science Alert, NIH

Najnovšie videá

Trendové videá