Ultimátnych rád, ktoré ti pomôžu naučiť sa angličtinu a španielčinu, je presne 7. Týmto chybám sa musíš vyhnúť

  • Znalosť cudzieho jazyka je v dnešnej dobe nevyhnutná
  • Naučiť sa cudzí jazyk však nie je jednoduché a sťažuje nám to mnoho faktorov
  • Ktoré z týchto faktorov vieme ovplyvniť?
pjimage – 2021-05-25T145128.872
Unsplash/Thought Catalog Unsplash/Sigmund
  • Znalosť cudzieho jazyka je v dnešnej dobe nevyhnutná
  • Naučiť sa cudzí jazyk však nie je jednoduché a sťažuje nám to mnoho faktorov
  • Ktoré z týchto faktorov vieme ovplyvniť?

Nemám talent, nemám čas, na jazyky nie som, príliš sa hanbím. To je len zlomok argumentov, ktorými vieme presvedčiť samých seba, že akýkoľvek cudzí jazyk pre nás navždy zostane španielskou dedinou. Sú to však skutočné argumenty, alebo si iba neveríš? A čo keď spôsob, akým ťa cudzí jazyk učili, nebol pre teba to pravé orechové?

Cudzí jazyk sa do hlavy nedá len tak naliať bez toho, aby sme jeho štúdiu nevenovali sústredenú pozornosť. To je fakt. Najmä, ak je vzdelávanie koncipované tak, že nás nielen baví, ale zároveň v nás posilňuje naše jazykové sebavedomie.

zdroj: Unsplash/Alexis Brown Omeal

„Nebáť sa vyjadrovať v cudzom jazyku je práve ten základ, na ktorom sa dá stavať. Ale ako si uveriť, že aj keď je moja slovná zásoba obmedzená a v gramatike môžem mať medzery, aj tak sa dorozumiem? Podľa mojich skúseností a skúseností stoviek našich študentov sa to dá iba praxou, teda komunikovaním, komunikovaním, komunikovaním,“ tvrdí Katarína Boskovičová z jazykovej školy Berlitz.

Teraz si povieš, že sa jej ľahko hovorí, ale čo keď ty na to skutočne nemáš? Pozrime sa na sedem najčastejších dôvodov, ktoré nám – minimálne pomyselne – bránia naučiť sa cudzí jazyk a získať to spomínané a vysnívané jazykové sebavedomie.

https://www.startitup.sk/anglictinou-uz-zamestnavatela-neohuris-vyssi-plat-ti-zaisti-jazyk-ktory-sa-slovaci-neradi-ucia/

Nesprávne určená jazyková úroveň

Mnohým, ktorí sa roky márne snažia naučiť cudzí jazyk, sa zdá, že sú veční začiatočníci, maximálne mierne pokročilí. A tak vždy, keď sa do štúdia jazyka znova vrhnú, začínajú od piky. Sú ako v začarovanom kruhu a niet divu, že si neveria. Riešením je najskôr sa dať dobre otestovať, presne určiť aktuálnu úroveň znalosti jazyka, na čo určite nestačí iba online test, a potom na tom stavať ďalej.

Je to nuda

Ak sa jazyk učíš iba preto, lebo musíš a nebavia ťa ani témy lekcií, ktoré sa preberajú, ani spôsob, akým sú hodiny vedené, určite sa vytráca motivácia a chuť. Hľadaj si kurz, ktorý ťa osloví aj vďaka tomu, ako je štruktúrovaná výučba. Pretože niekto je silnejší v počúvaní, ďalší v písaní, hovorení, napreduje, ak je to hravé. Šikovný lektor nájde cestu, ako ti štúdium čo najviac zatraktívniť.

zdroj: Unsplash/Jazmin Quaynor

Veľa stresu

Hovoriť pred druhými, odpovedať na otázky, konverzovať na nejakú tému je pre mnohých z nás stresujúce aj v materinskom jazyku. Povedal som to správne? Nevyzerám ako hlupák? Ešte náročnejšie je to však v cudzom jazyku. Riešením je individuálny jazykový kurz alebo kurz s malým počtom ľudí, kde navyše lektor neustále dáva spätnú väzbu o tom, ako vám to ide. Chváli a nehaní.

Nedostatok príležitosti na komunikáciu

„Naučiť sa cudzí jazyk a nadobudnúť jazykové sebavedomie sa nedá bez toho, aby človek čo najviac konverzoval. Nemusí sa vždy vyjadrovať bez chýb, ale je dôležité, aby hovoril,“ konštatuje odborníčka na vzdelávanie v cudzích jazykoch. Ak si v triede alebo jazykovom kurze, kde je veľa ľudí, často sa k slovu nedostaneš. Možno práve to je dôvod, prečo máš pocit, že nenapreduješ.

zdroj: Unsplash/Tamarcus Brown

Slabá príprava lektora

Cudzí jazyk sa učí najlepšie pod vedením človeka, ktorého daná práca naozaj napĺňa a jeho hlavným cieľom je odovzdať ti a naučiť ťa čo najviac.

Je plytvaním času, peňazí aj energie učiť sa s učiteľom, ktorý nemá prepracovaný systém vzdelávania, namiesto učebníc používa prefotené materiály, možno stiahnuté z internetu, a sám sa priebežne nevzdeláva a nenapreduje nielen v jazyku, ktorý učí, ale ani
v metodike či pedagogike.

Nevieš, ako na tom si

Učíš sa, učíš, ale naozaj si sa zlepšil? Pokiaľ nedostávaš o svojom napredovaní a prípadne aj o ťažkostiach spätnú väzbu – ideálne v reálnom čase – ťažko sa ti posudzuje, či robíš progres. Ak máš dobrý deň, môžeš si myslieť, že ti to ide skvele.

No ak je to deň horší, možno aj napriek pokroku, ktorý robíš, sa budeš cítiť skleslo a pochybovať o sebe. Dobrý lektor dáva spätnú väzbu neustále. Okrem toho sleduje, čo ti až tak nejde a prispôsobí vedenie hodín tak, aby si to viac trénoval.

Do rekonštrukcie chátrajúceho pivovaru vrazili desaťtisíce, no oplatilo sa. SPILKA má priestory, aké si ešte nevidel

Nemáš čas

Niekedy je otázka času výhovorka, niekedy nie. „Aby ste sa naučili cudzí jazyk, štúdiu sa treba venovať systematicky a pravidelne aspoň niekoľko hodín do týždňa. Jedna lekcia raz za sedem dní je skutočne málo,“ potvrdzuje K. Boskovičová.

Súčasná online doba a komunikačné aplikácie umožňujú vybrať si kurz, ktorý sa ti časovo prispôsobí. Lekciu môžeš mať pokojne aj o polnoci a je jedno, kde pri tom budeš. Stačí, aby si mal pripojenie na internet. Môžeš študovať bez toho, aby to narúšalo tvoj ostatný program, čo znižuje sústredenie aj chuť.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá