Ultralacný e-shop čelí vysokým pokutám. Slovákov čakajú viditeľné zmeny v cenách

  • Európska komisia si posvietila na Temu
  • Ak e-shop nespraví včas, čo žiada, uloží mu pokuty
  • To by mohlo časom ovplyvniť ceny na platforme
Žena s kreditkou nakupuje cez notebook a peniaze.
Ilustračné foto Freepik/@freepik, TASR/Monika Skolimowska/dpa
  • Európska komisia si posvietila na Temu
  • Ak e-shop nespraví včas, čo žiada, uloží mu pokuty
  • To by mohlo časom ovplyvniť ceny na platforme

Temu sa v poslednom čase teší veľkej obľube. Tento e-shop prilákal tisíce Slovákov, ktorí si užívajú jeho širokú ponuku a lákavé ceny. Kým Aliexpress v minulosti dominoval, teraz čelí tvrdej konkurencii. Temu rýchlo získava na popularite a stáva sa čoraz silnejším hráčom na trhu.

Nedávno si však tento obchod všimla aj Európska komisia. Zamerala sa naň kvôli podozreniam z obchádzania európskych pravidiel. Komisia skúma, či Temu naozaj dodržiava všetky predpisy a nariadenia. Táto situácia môže priniesť nové opatrenia a zmeny, ktoré ovplyvnia aj zákazníkov na Slovensku. 

Európska komisia na webovej stránke uviedla, že Temu dostal žiadosť o informácie (RFI) podľa zákona o digitálnych službách (DSA). Dôvodom sú opakované prípady predaja nelegálnych produktov na tejto platforme. EK chce, aby Temu poskytol detaily a vnútorné dokumenty, ktoré ukážu, aké kroky prijal na riešenie tejto situácie.

Hrozia mu pravidelné pokuty

Komisia požiadala Temu, aby predložil viac informácií o tom, ako rieši riziko šírenia nelegálnych produktov. Chce tiež vedieť, aké opatrenia chránia spotrebiteľov, verejné zdravie a blaho používateľov. Okrem toho komisia skúma odporúčacie systémy Temu a riziká spojené s ochranou osobných údajov používateľov.

Temu malo všetky potrebné údaje predložiť do 21. októbra 2024. Komisia potom rozhodne o ďalších krokoch, vrátane možného začatia formálneho konania. Za nesprávne alebo neúplné informácie môže uložiť pokutu.

Ak Temu neodpovie načas, môžu prísť aj pravidelné pokuty. Tieto kroky môžu časom ovplyvniť ceny a ďalší vývoj na platforme.

Temu sa s problémami nestretáva po prvýkrát. Dňa 31. mája 2024 ju označili ako veľmi veľkú online platformu podľa DSA, čo znamenalo sprísnenie podmienok jej fungovania.

Prísnejšie pravidlá pre Temu

Komisia 28. júna 2024 požiadala Temu o informácie, ktoré sa týkajú jej povinností podľa DSA. Chce vedieť viac o opatreniach na oznamovanie nelegálnych produktov, ochrane mladistvých, transparentnosti odporúčacích systémov, možnosti vysledovať obchodníkov a dodržiavaní pravidiel cez dizajn platformy.

V máji Euractiv informoval o sťažnosti, ktorú na Temu podalo sedemnásť európskych spotrebiteľských organizácií. Dôvodom boli nekvalitné produkty, zavádzajúce ceny a prítomnosť škodlivých látok v oblečení a hračkách. Temu údajne využíva manipulatívne metódy, ktoré nabádajú ľudí míňať viac peňazí, než mali v pláne.

FOTO: Boli sme na otvorení rozšíreného Auparku

Vyzerá to tak, že Európska komisia sa týmto problémom bude čoskoro zaoberať. Možno Temu čakajú ešte prísnejšie pravidlá, ak chce zostať na európskom trhu.

Slovákom z účtov zmizli peniaze

Temu, čínsky online obchod, si podmanil slovenský internet svojou atraktivitou, ktorej mnohí nedokážu odolať. Ponúka dekorácie, bytové doplnky a oblečenie. Na tomto virtuálnom trhovisku nájdeš všetko, čo ti napadne, a to za neuveriteľne nízke ceny.

Agresívna marketingová kampaň si rýchlo získala srdcia Slovákov a Čechov, ktorí si Temu zamilovali. Ale niektorí z nich, lákaní možnosťou výhodného nákupu, prišli takmer o všetky svoje peniaze. O svoje skúsenosti sa už dávnejšie s portálom tvnoviny.sk podelila aj Tereza.

Pri online nakupovaní by si mal dávať pozor na podvodné e-shopy
zdroj: Freepik/Racool_studio

„Po čase mi mizli peniaze. Najskôr 2 eurá, potom 38, neskôr 49, až som musela zablokovať kartu. Poslala som však hneď reklamáciu a peniaze mi vrátili,“ opísala Tereza svoj nepríjemný zážitok. 

Problémy ale nemajú iba tí, ktorí prostredníctvom aplikácie niečo kúpili.

„Najzvláštnejšie na tom bolo, že ja som tam nič nekúpila, len som sa registrovala cez e-mail, ktorý používam na všetky tieto e-shopy, ako je SHEIN, Temu…,“ pridala sa Natália, ktorá si okamžite dala zablokovať kartu, ale za vystavenie novej musela banke zaplatiť 10 eur.

Spoločnosť tvrdí, že chyba nie je na ich strane. Odmietajú to. Bezpečnosť platieb prostredníctvom aplikácie zaručujú.

„Naše platobné transakcie dodržiavajú normy PCI DSS a sú ďalej posilnené protokolmi 3D Secure v spolupráci s poprednými bankami. Na posilnenie bezpečnosti spúšťame program odmeňovania za chyby, do ktorého zapájame odborníkov na kybernetickú bezpečnosť, aby identifikovali a odstraňovali zraniteľnosti,“ uviedla pre tvnoviny.sk spoločnosť. 

Súčasne tiež uviedla, že sa snaží bojovať proti podvodníkom, ktorí jej stránku zneužívajú.

„Náš proaktívny prístup proti online podvodom zahŕňa členstvo v pracovnej skupine Anti-Phishing Working Group (APWG), v rámci ktorej spolupracujeme na boji proti podvodným aktivitám a ochrane identity používateľov. A to v reakcii na podvodné pokusy zamerané na našich zákazníkov – keď sa jednotlivci vydávajú za Temu a pod falošnou zámienkou klamú používateľov, aby poskytli osobné údaje – sme proti týmto páchateľom podnikli rozhodné právne kroky.“ 

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: European Commission , tvnoviny.sk

Najnovšie videá

Trendové videá