Umelá inteligencia by mohla byť „liekom“ pre slovenské zdravotníctvo

  • AI postupne nahradí v budúcnosti niektoré činnosti aj v medicíne
  • Kontrola jednotlivých procesov lekárom však bude nevyhnutná
Ilustračná foto
Ilustračná foto TASR/František Iván Unsplash/Hitesh Choudhar
  • AI postupne nahradí v budúcnosti niektoré činnosti aj v medicíne
  • Kontrola jednotlivých procesov lekárom však bude nevyhnutná

Košický Východoslovenský onkologický ústav (VOU) už viac ako rok využíva pri diagnostike a liečbe pacientov s nádorovými ochoreniami umelú inteligenciu. Ústav už v ostatných rokoch zabezpečil pre rádiologické oddelenie a oddelenia radiačnej onkológie tie najmodernejšie aplikácie AI z eurofondov. 

„AI skracuje prácu lekárom, umožňuje im viac času venovať komunikácii s pacientom. Rovnako tak skracuje trvanie prípravy pacienta na jeho liečbu,“ uviedol generálny riaditeľ VOU a predseda predstavenstva spoločnosti Tomáš Sieber.

AI by tak mohla byť „liekom“ slovenského zdravotníctva, ktoré roky bojuje s nedostatkom personálu a jeho preťažením.

Pri využití AI vo VOU ide najmä o diagnostiku, výber liečebnej stratégie, rekonštrukciu obrazov, automatické kontúrovanie kritických orgánov či rádiomiku – rozsiahlu analýzu medicínskych snímok. V neposlednom rade využíva VOU umelú inteligenciu na diagnostiku porúch zdravotníckej techniky.

Radiační onkológovia využívajú AI na ohraničenie rizikových orgánov. „Autosegmentácia významne šetrí čas radiačných onkológov. Skrátili sme priemernú dobu prípravy pacienta lekárom o deň, čo je asi o 30 percent. Overenie a kontrola autosegmentácie lekárom je však nevyhnutná v každom jednom prípade. Zaznamenali sme aj prípady, keď musel lekár automaticky generované kontúry AI upraviť či dokonca úplne nahradiť,“ povedal primár oddelenia radiačnej onkológie VOU Pavol Dubinský.

Podľa jeho slov AI postupne nahradí v budúcnosti niektoré činnosti. Kontrola jednotlivých procesov lekárom však ostane nevyhnutná. „O úplne autonómnom procese by sme mohli uvažovať, len ak bude mať systém k dispozícii niektoré ďalšie vstupné informácie. Ale to už bude ďaleká budúcnosť, keď sa aj v bežnom živote budeme stretávať s autonómnou dopravou bežne na uliciach,“ doplnil Dubinský.

AI nenahradí lekára

V onkológii sa podľa neho môže AI podieľať aj na skríningu rakoviny prsníka alebo pľúc, pri hodnotení nálezov po liečbe alebo pri vyhodnotení pravdepodobnej odpovede organizmu na liečbu.

„AI však pravdepodobne nikdy nedokáže nahradiť skúsenosti a komplexne zhodnotiť každú situáciu. Bude jej chýbať emocionálna inteligencia, schopnosť rozhodnúť sa komplexne podľa nemerateľných parametrov. V budúcnosti však môže sprístupniť kvalitnú liečbu aj v krajinách s menej dostupnou vyspelou medicínou,“ skonštatoval Dubinský.

O tom, že AI nedokáže nahradiť lekára, je presvedčený aj generálny riaditeľ VOU. „Osobný prístup, emocionálna a sociálna inteligencia či komunikačné zručnosti, ktoré vnáša lekár do liečebného procesu pacienta, sú nenahraditeľné. Urobíme všetko preto, aby sme v jej (AI) využívaní v prospech pacienta, presnej diagnostiky a čo najkvalitnejšej liečby pokračovali,“ dodal Sieber.

Umelá inteligencia je a v blízkej budúcnosti bude jedným z hlavných motorov pokroku. „Prináša veľmi efektívne, až bezkonkurenčné metódy vo všetkých sférach praxe, vedy a techniky,“ priblížil pre TASR odborník na umelú inteligenciu Ivan Sekaj z Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

V súvislosti s výzvou na dočasné pozastavenie vývoja výkonných systémov umelej inteligencie podotkol, že je veľmi problematické, ak nie nemožné zastaviť akýkoľvek vývoj alebo výskum. „Pozastavenie, o ktorom sa hovorí vo výzve, má slúžiť na vytvorenie nástrojov a opatrení, ktoré môžu eliminovať istú triedu rizík,“ doplnil odborník.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá