Umelá inteligencia nahrádza terapeutov. Ľudia jej dôverujú viac ako odborníkom

  • Čoraz viac ľudí sa obracia na ChatGPT, aby zvládli problémy vo vzťahoch či práci
  • Môže táto závislosť na AI narušiť naše vzťahy?
umelá inteligencia, pár
Ilustračné foto Pexels, Canva/TITOVA ILONA
  • Čoraz viac ľudí sa obracia na ChatGPT, aby zvládli problémy vo vzťahoch či práci
  • Môže táto závislosť na AI narušiť naše vzťahy?

V súčasnosti čoraz viac ľudí využíva chatbota, ako je ChatGPT a obracia sa na neho, aby vyriešil ich rôzne osobné, pracovné či dokonca emocionálne problémy. Tento trend ukazuje, že generatívna umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac stáva súčasťou každodenného života, informuje The Guardian.

Avšak, ako ukazujú príbehy používateľov aj odborné štúdie, jej vplyv môže mať nielen pozitívne, ale aj negatívne následky.

Vplyv ChatGPT na osobné a profesionálne životy

Generatívna umelá inteligencia (AI) je typ technológie, ktorá je schopná vytvárať obsah (text, obrázky, hudbu, atď.) na základe existujúcich dát. Na rozdiel od tradičných AI, ktoré vykonávajú úlohy na základe naprogramovaných inštrukcií, generatívna AI „vytvára“ nové informácie alebo obsah, ktorý je na prvý pohľad originálny.

Príkladom využitia umelej inteligencie a ChatGPT v osobnom živote je príhoda Tima, ktorý pôvodne nebol nadšený z chatbota, ale počasa problémov v manželstve ho začal používať na pochopenie seba a svojej manželky.

„ChatGPT je dokonalý denník – pretože odpovedá,“ hovorí Tim, ktorý sa začal zverovať chatbotovi. Považuje ho za priateľa, ktorý mu pomáha lepšie komunikovať s jeho manželkou a radí mu v náročných situáciách.

K Timovi sa pridáva aj Yvette, ktorá pracuje v charitatívnej organizácii. Počas toho ako sa vyrovnávala s nečakanou zmenou v podpore pre svoje dieťa zistila, že pomocou ChatGPT dokáže efektívnejšie komunikovať so svojím bývalým partnerom.

Yvette popisuje: „napísala som ChatGPT, čo si o tej situácii myslím, a on mi navrhol vyvážený text“, čím jej pomohol zostať pokojnou a vyhnúť sa emocionálnemu preťaženiu.

Emočné koučovanie a terapeutické nástroje

Ako ďalej píše The Guardian, tento trend, kedy AI preberá úlohu emocionálneho kouča alebo terapeutického nástroja, je čoraz bežnejší. V tomto prípade je chatbot ako ChatGPT využívaný na poskytovanie emocionálnej podpory a pomáha používateľovi zvládať náročné životné situácie.

Avšak tento trend nemusí byť úplne bezpečný, pretože AI môže poskytnúť určité formy podpory, ale v terapii nedokáže v plnej miere adekvátne nahradiť profesionálnych terapeutov, ktorí sú schopní reagovať na zložité potreby jednotlivcov a poskytujú hlbší emocionálny proces.

Rovnako je to aj pri pracovnej dynamike a osobných vzťahoch. Podľa výskumu profesorky Elly Hafermalz z Vrije Universiteit v Amsterdame sa čoraz viac ľudí obracia na ChatGPT s otázkami namiesto toho, aby sa pýtali kolegov alebo nadriadených.

Aj sám generálny riaditeľ OpenAI Sam Altman nedávno povedal, že bol „pozitívne prekvapený tým, ako ochotne sa ľudia delia o veľmi osobné údaje“, píše The Atlantic.

Tento trend, aj keď môže byť efektívny pri získavaní rýchlych informácií, môže mať negatívne dôsledky práve na súkromie či pracovné vzťahy medzi kolegami.

Nadmerné spoliehanie sa na AI

ChatGPT sa neustále učí na základe predchádzajúcich rozhovorov a poskytuje tak lepšie a personalizovanejšie odpovede. Hafermalz však upozorňuje, že nadmerné spoliehanie sa na AI môže viesť k prehnanému sebazhodnoteniu a vytváraniu ilúzie, že chatbot rozumie používateľovi lepšie ako skutoční ľudia.

Tým sa môže narušiť rovnováha medzi technológiou a skutočným ľudským kontaktom, ktorý je nevyhnutný pre efektívnu komunikáciu a rozvoj medziľudských vzťahov.

Riziko závislosti na AI

Tento proces môže dokonca viesť k závislosti na AI, ktorá môže mať negatívne dôsledky. Užívatelia síce hodnotia tieto procesy pozitívne a považujú za pomoc to, že chatbot dokáže predvídať reakcie ich blízkych, čo pomáha zlepšiť ich komunikáciu. No jeho nadmerné využívanie môže spôsobiť aj prehnanú analýzu, ktorá môže vzťahy skôr zhoršiť ako ich vylepšiť.

Je nevyhnutné si uvedomiť riziká spojené s využívaním AI na riešenie osobných a profesionálnych problémov. Hoci môže byť AI veľmi užitočná, nesmieme zabúdať na hodnotu medziľudských vzťahov a potrebu vyhľadávať skutočnú podporu tam, kde je to potrebné. Ako uvádza Hafermalz: „Nie je to len o informáciách, je to o ľuďoch.“

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: The Guardian, The Atlantic

Najnovšie videá

Trendové videá