Umelá inteligencia nám dokáže vidieť do hlavy. Kreslí obrazy, ktoré si len predstavujeme

  • Umelá inteligencia dokáže rekonštruovať obrazy z mysle
  • Rekonštruuje ich dokonca s vysokým rozlíšením
Ilustračná foto
Ilustračná foto REPROFOTO: AI/výskum Unsplash/Hitesh Choudhar
  • Umelá inteligencia dokáže rekonštruovať obrazy z mysle
  • Rekonštruuje ich dokonca s vysokým rozlíšením

Ľudská myseľ je jedným z neprebádaných vesmírov, ktorá skrýva mnohé tajomstvá a je ťažké predstaviť si ich fungovanie. Výnimkou nie je ani umelá inteligencia (AI), ktorá nás kúsok po kúsku dokáže prekvapiť takmer v každej sfére. Čo tak dať dokopy ľudskú myseľ a umelú inteligenciu?

Ak by ti pred desiatimi rokmi niekto povedal, že AI dokáže interpretovať tvoju predstavivosť a premeniť ju na obrázky, zrejme by si ho vysmial. Aj keď to možno znie ako fun fact z kyberpunkového príbehu, výskumníkom sa to predsa podarilo.

Na webovej stránke BioRxiv, ktorá je určená na publikovanie článkov a výskumov z oblasti biológie, bol ešte v decembri uverejnený článok o rekonštrukcii obrázkov s vysokým rozlíšením pomocou modelu generovania latentnej difúzie.

Latentná difúzia je typ generatívneho modelu, ktorý mapuje vysokorozmerné dáta, v tomto prípade pôjde o dáta fMRI – funkčné zobrazovanie magnetickou rezonanciou a mapuje ich do takzvaného latentného priestoru s nižšími rozmermi a z neho následne model vygeneruje obrázok s vysokým rozlíšením.

Obrázok z nášho mozgu

Ako uvádza portál VICE, výskumníci z Univerzity v Osake využili najnovšiu techniku. Práve analýzou fMRI sa výskumníkom poradilo vygenerovať model latentnej reprezentácie údajov z obrázka. Neskôr zaviedli šum prostredníctvom difúzneho procesora, aby model spresnili.

Ku koncu použili textové polia, ktoré boli odvodené zo signálov fMRI, a práve to bol vstup na vytvorenie konečného rekonštruovaného obrazu. 

Skutočné obrázky, rekonštruované obrázky
zdroj: REPROFOTO: BioRxiv/AI

Pred touto štúdiou z decembra 2022 sa žiadni iní výskumníci nepokúšali použiť difúzne modely na vizuálnu rekonštrukciu obrázkov s vysokým rozlíšením. Zároveň išlo o prvú štúdiu, ktorá poskytla informácie spojenia AI s mozgom, z biologického hľadiska.

Myšlienkou a cieľom tohto výskumu je pochopenie, ako mozog spracováva vizuálne informácie a zároveň je to túžba vyvinúť novú technológiu na rekonštrukciu obrázkov zo vzorcov. Práve tento výskum by mohol otvoriť dvere do oblastí, akými je neuroveda, psychológia a umelá inteligencia.

Takýto princíp by sa mohol využiť aj vo vývoji AI-mozog, čo by mohlo pomôcť najmä ľuďom, ktorí komunikujú a ovládajú svoje zariadenia pomocou vlastných myšlienok. 

AI – mozog, obrázok – rekonštrukcia
zdroj: REPROFOTO: AI/výskum

S ustavične inovatívnymi pokrokmi generatívnej AI stále viac výskumníkov testuje spôsoby, ako môžu modely AI pracovať s ľudským mozgom.

S výskumom začali už v januári 2022, keď výskumníci z Radboud Univerzity v Holandsku skúšali generatívnu sieť AI na dátach fMRI z 1 050 tvárí a konvertovali výsledky zobrazovania v mozgu na skutočné obrázky.

V štúdii z januára 2022 sa zistilo, že AI bola schopná vykonať absolútne bezchybnú rekonštrukciu stimulov. V štúdii z decembra 2022 tento výskum pokročil a AI dokázala rekonštruovať obrázky s vysokým rozlišením.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Biorxiv, VICE, YouTube/RS

Najnovšie videá

Trendové videá