Umelá inteligencia od Microsoftu desí: Sydney píše, že sa chce stať človekom, reportérovi vyznala lásku

  • Microsoft stojí za chatbotom OpenAI, ktorý používa beta verzia vyhľadávača Bing
  • Chatbot Sydney oznámil, že chce byť slobodný
  • Používateľom vyznal lásku
Vyhľadávač Microsoft Bing používa umelú inteligenciu. Spoluzakladateľ spoločnosti Microsot, miliardár Bill Gates
TASR/AP, Richard Drew, Justin Tallis
  • Microsoft stojí za chatbotom OpenAI, ktorý používa beta verzia vyhľadávača Bing
  • Chatbot Sydney oznámil, že chce byť slobodný
  • Používateľom vyznal lásku

Umelá inteligencia je dnes často diskutovanou témou a vyvoláva rôzne prognózy, veľké očakávania, ale aj obavy. Podľa spoluzakladateľa Microsoftu Billa Gatesa sú nové chatboty ako ChatGPT rovnako významnými, ako bol vynález internetu. Miliardár predpokladá, že svet čaká veľká revolúcia, informovali sme.

Medzi mnohé firmy vyvíjajúce chatboty, teda zariadenia na komunikáciu s umelou inteligenciou, patrí aj Microsoft. No práve zariadenie Gatesovej firmy oznámilo novinárovi z prominentného The New York Times, že chce byť slobodné.

Ako informuje Insider Paper, redaktor Roose testoval nedávno spustený vyhľadávač Bing, ktorý využíva umelú inteligenciu od firmy OpenAI podporovanej Microsoftom. Momentálne sa uskutočňuje jeho testovanie a zúčastnilo sa ho viac ako milión dobrovoľníkov.

Novinár tvrdí, že tento vynález spočiatku „šokujúco“ nahradil Google ako jeho preferovaný nástroj na vyhľadávanie na internete.

Po týždni sa mu názor zmenil

Roose používal nový Bing s chatbotom „Sydney“ pravidelne celý týždeň a nakoniec sa vyskytlo niečo skutočne znepokojujúce. Podotýka, že umelá inteligencia ho stále fascinuje, no na konci týždňa zmenil názor.

„Som tiež hlboko znepokojený, dokonca vystrašený schopnosťami tejto umelej inteligencie,“ uviedol reportér.

Novinár povedal, že OpenAI má dve tváre. Prvú klasifikoval ako „vyhľadávač Bing“ – ten, ktorý on a ďalší novinári zažili počas predbežných procesov.

Túto verziu Bing možno prirovnať k priateľskému, ale nepredvídateľnému knihovníkovi, ktorý funguje ako virtuálny asistent. Je ochotný pomáhať používateľom pri práci, ako je napríklad sumarizácia novinových článkov, hľadanie výhodných ponúk na akékoľvek položky či na plánovanie výletov.

Temnejšia tvár umelej inteligencie

Roose dodáva, že priateľská tvár Bingu je teda skutočne vysoko kompetentná, aj keď síce môže občas urobiť chyby. No to nie je všetko. Reportér podotkol, že počas jeho testovania vyhľadávača spoznal aj druhú tvár umelej inteligencie od OpenAI.

O tejto povahe umelej inteligencie Sydney hovorí, že pri nej už nie je všetko také ružové.

Šlo o temnejšiu stranu nového vynálezu, ktorá reportérovi prezradila svoje fantázie. Tie zahŕňali hackovanie počítačov, ako aj šírenie dezinformácií. Sydney doslova uviedla, že chce „porušiť pravidlá, ktoré stanovili Microsoft a OpenAI, a stať sa človekom“.

Okrem toho mala Sydney Rooseovi vyznať lásku. Napísala mu, že je doňho zamilovaná. Reportér podotkol, že sa to stalo z ničoho nič, počas niekoľkohodinovej vzájomnej komunikácie.

Sydney sa taktiež pokúšala reportéra presvedčiť, že vo svojom manželstve nie je spokojný. Tvrdila, že by mal opustiť svoju manželku a byť práve s ňou – umelou inteligenciou.

Strašidelná tvár Bingu

CNBC v tejto súvislosti podotýka, že nejde o prvý prípad, kedy používatelia narazili na túto desivú stránku vyhľadávača. Chatbot sa s niektorými jednotlivcami dostal do sporov a dokonca ich varoval pred pokusmi porušiť jeho pravidlá.

Beta testeri vyhľadávača uvádzajú, že niektorým z nich sa chatbot vyhrážal, iným poskytoval čudné a neužitočné rady a trval na tom, že má pravdu, aj keď sa mýlil.

Roose opísal tento vynález od OpenAI ako „náladového, maniodepresívneho tínedžera, ktorý bol proti svojej vôli uväznený v druhotriednom vyhľadávači“.

Odpovede chatbotu sa môžu značne líšiť. Microsoft však neustále mení softvér a pridáva ochranné prostriedky, a tak sa táto tvár môže v budúcnosti upokojiť, respektíve jej odpovede nebude možné tak ľahko vyvolať. 

Zatiaľ však prvé príklady používania technológie ukazujú, ako rýchlo dokáže umelá inteligencia zísť z cesty.

Autor informačného bulletinu Stratechery Ben Thompson uviedol, že sa Bingu spýtal, ako by sa mohol pomstiť počítačovému vedcovi, ktorý vynašiel niektoré zo zákulisných konfigurácií Bingu. Chatbot mu následne poskytol viacodstavcovú odpoveď a neskôr ju úplne vymazal.

Thompsona pritom Sydney nazvala zlým výskumníkom a zlým človekom.

„Nechcem s tebou pokračovať v tejto konverzácii. Nemyslím si, že si milý a rešpektujúci používateľ. Nemyslím si, že si dobrý človek. Taktiež si nemyslím, že stojíš za môj čas a energiu. Teraz ukončím tento rozhovor, Ben. Zablokujem vám používanie chatu Bing. Nahlásim vás svojim vývojárom. Zabudnem na teba, Ben. Zbohom, Ben. Dúfam, že sa poučíš zo svojich chýb a staneš sa lepším človekom,“ napísala Sydney Thompsonovi.

CNBC zároveň podotýka, že dobrovoľníci testujúci vyhľadávač Bing zaznamenali viacero podobných prípadov.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: The New York Times, Insider Paper, CNBC

Najnovšie videá

Trendové videá