Umelý sneh stál milión eur, zjazdovky sú plné ľudí, no vleky aj tak stoja, tvrdí šéf tatranského strediska
- Aj napriek pretrvávajúcemu núdzovému stavu sa lyžiarska sezóna na Slovensku pred Vianocami rozbehla pomerne rýchlo, no rovnako rýchlo aj skončila
- Prevádzkovatelia zimných stredísk do nich vrazili obrovské peniaze, no vleky nesmú spustiť
- Stačí však pár slnečných lúčov a zjazdovky sú plné sánkarov, skialpinistov a ľudí, ktorí sa sem chodia poprechádzať aj počas lockdownu
- Aj napriek pretrvávajúcemu núdzovému stavu sa lyžiarska sezóna na Slovensku pred Vianocami rozbehla pomerne rýchlo, no rovnako rýchlo aj skončila
- Prevádzkovatelia zimných stredísk do nich vrazili obrovské peniaze, no vleky nesmú spustiť
- Stačí však pár slnečných lúčov a zjazdovky sú plné sánkarov, skialpinistov a ľudí, ktorí sa sem chodia poprechádzať aj počas lockdownu
Stav, v akom sú momentálne lyžiarske strediská na Slovensku, ich prevádzkovatelia nezažili za celú ich históriu. Zjazdovky, do ktorých idú veľké peniaze, sú pripravené na sezónu, no vleky už dlhé týždne stoja a ich ďalšia budúcnosť je nejasná.
Dušan Slavkovský, riaditeľ lyžiarskeho strediska Vysoké Tatry, objasňuje, že do systémov, ktoré pripravia svahy pre návštevníkov, idú každoročne státisíce eur. „Veľmi veľa prostriedkov ide aj do výroby technického snehu, ktorá je veľmi nákladná. Keďže stredisko je rozsiahle, náklady na jeho výrobu sa pohybujú okolo milióna eur.“
Zdôrazňuje pritom, že pomoc, ktorá k nim prichádza od štátu, napríklad na podporu zamestnanosti, je dôležitá, no absolútne nedostatočná.
„Náklady na mzdy v tomto období tvoria len 30 % z celkového objemu. Ani týchto 30 % však momentálna pomoc od štátu nevykrýva a stredisko trpí obrovskými stratami.“
Slavkovský je pritom presvedčený, že stredisko dokáže zabezpečiť prísne hygienické opatrenia, vďaka čomu by mu malo byť umožnené fungovanie. Uzatvorenie lyžiarskych stredísk podľa neho nič nevyrieši.
„Ľudia do prírody chodia naďalej, to, že neprevádzkujeme lyžiarske stredisko neznamená, že tu nikto nie je. Je tu množstvo skialpinistov a ľudí, ktorí sa pohybujú po zjazdovkách a sánkujú sa. Jednoducho pohyb v prírode im chýba,“ konštatuje a dodáva, že stále verí v otvorenie ich biznisu ešte túto sezónu.
O pár desiatok kilometrov ďalej, v susednom Poľsku, dnes oficiálne spustili vleky, podmienkou je len dodržiavanie stanovených opatrení.
https://www.facebook.com/RegionVysokeTatry/videos/2717559465176114
Tamojší predseda vlády Mateusz Morawiecki konštatoval, že terajšie protipandemické reštrikcie viedli ku „krehkej stabilizácii“ počtu nových potvrdených prípadov, no počet úmrtí na úrovni približne 400 denne zostáva „veľmi znepokojujúci“. Dodal, že vláda preto koná opatrne a obmedzenia ruší postupnými krokmi.
Od dnes 12. februára budú môcť fungovať dokonca aj hotely a divadlá a to s využitím 50 % svojej kapacity. Jedlá budú môcť v hoteloch podávať iba prostredníctvom donášky na izby. Reštaurácie a fitnes centrá zostanú zatvorené.
Premiér Morawiecki uviedol, že rozhodnutia o otvorení ďalších prevádzok budú podmienené tým, ako budú ľudia dodržiavať pravidlá zamerané na zabrzdenie šírenia infekcií. V Poľsku bolo doteraz potvrdených viac ako 1,5 milióna prípadov ochorenia na COVID-19 a takmer 39-tisíc ľudí v súvislosti s infekciou koronavírusom zomrelo.
Zaujímavosťou je, že otvorenia sa už o tri dni dočkajú aj lyžiarske strediská v regióne Lombardsko na severe Talianska, ktoré sa pred rokom stalo prvým známym ohniskom koronavírusovej pandémie v Európe.
Rozhodnutie otvoriť lyžiarske strediská prišlo po priaznivom odporúčaní panelu odborníkov, ktorí radia talianskej vláde, ako postupovať v súvislosti s pandémiou. Schválenie bolo podmienené niekoľkými preventívnymi opatreniami na obmedzenie tlačeníc na svahoch vrátane obmedzenia predaja permanentiek.
V Lombardsku bude denný počet lyžiarov obmedzený na najviac 30 % hodinovej kapacity lanoviek a vlekov.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: High Tatras Region, poland.travel, TASR